Przejdź do treści

Leki przeciwhistaminowe skuteczne w walce z COVID-19? Wyniki testów laboratoryjnych to potwierdzają

Leki przeciwhistaminowe a COVID-19 / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Analiza dokumentacji medycznej ponad 200 tys. pacjentów jasno wskazuje, że popularnie stosowane leki przeciwhistaminowe nie tylko leczą, ale i zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Mają to potwierdzić randomizowane badania kliniczne na ludziach. 

Leki przeciwhistaminowe w walce z COVID-19

Naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie znaleźli wstępne dowody na skuteczność leków przeciwhistaminowych w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Chodzi o trzy powszechnie stosowane leki na alergię (difenhydramina, hydroksyzyna i azelastyna), które hamowały proces infekowania komórek przez SARS-CoV-2 w badaniach przeprowadzonych poza organizmem.

W związku z tym badacze wpadli na pomysł wykorzystania leków do walki z koronawirusem. W tym celu dokonali analizy 219 tys. elektronicznych kart zdrowia pacjentów z Florydy, u których zdiagnozowano COVID-19.

„Zauważyliśmy, że stosowanie difenhydraminy, hydroksyzyny i azelastyny było związane ze zmniejszoną częstością występowania SARS-CoV-2 u osób powyżej 61. roku życia” – czytamy w artykule opublikowanym na łamach „Biochemical and Biophysical Research Communications”.

Hydroksyzyna, difenhydramina, azelastyna

Hydroksyzynę wielu z nas zna bardzo dobrze. To substancja czynna „Ataraxu” – leku o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, nasennym i przeciwhistaminowym, sprzedawany na receptę.

Azelastyna natomiast jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji blokującym łączenie się histaminy z receptorami.

Difenhydramina to lek przeciwhistaminowy pierwszej generacji. W Stanach Zjednoczonych difenhydramina jako substancja czynna wchodzi w skład leku „Benadryl”, który dostępny jest bez recepty jako lek na alergię.

Według danych epidemiologicznych, zażywanie tych leków wiązało się z mniejszym prawdopodobieństwem zakażenia się koronawirusem.

„Odkryliśmy, że te konkretne leki wykazują bezpośrednie działanie przeciwwirusowe przeciwko SARS-CoV-2 podczas eksperymentu laboratoryjnego – mówił dr David A. Ostrov, immunolog, profesor nadzwyczajny w UF College of Medicine’s, jeden z autorów odkrycia.

Na razie mechanizm, dzięki któremu określone leki przeciwhistaminowe wywierają działanie przeciwwirusowe, nie jest jasny.

„To, że leki przeciwhistaminowe rzeczywiście hamują koronawirusa w testach laboratoryjnych, nie oznacza jeszcze, że będą go aktywnie hamować u ludzi, ale mogą”- dodał dr Ostrov.

 Konieczne są więc badania kliniczne.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.