4 min.
Luteina podczas ciąży – jak i kiedy stosować oraz jakie ma działanie?

Luteina podczas ciąży - jak i kiedy stosować oraz jakie ma działanie? Derick Mckinney/Unsplash
25.05.2022
„Jest mi niedobrze”. Tiktokerka pokazała, dlaczego koniecznie należy prać nowo zakupione ubrania
25.05.2022
Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać
25.05.2022
„Za czerwone, za duże, niesymetryczne, zrobione”. Magda Gessler apeluje do hejterów i wyjaśnia, z czego wynika nietypowy wygląd jej ust
24.05.2022
Billie Eilish o zespole Tourette’a: „Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale dla mnie to wszystko jest bardzo męczące”
24.05.2022
Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców
Luteina to żeński hormon regulujący nie tylko cykl miesiączkowy, ale również biorący udział w podtrzymaniu ciąży na jej początkowym etapie. Dzięki zastosowaniu luteiny w postaci tabletek podjęzykowych lub tabletek dopochwowych możliwe jest uzupełnienie niedoborów hormonalnych, jak również wspomaganie rozwoju zarodka na najwcześniejszym etapie jego rozwoju. O czym powinniśmy jeszcze wiedzieć stosując luteinę?
Spis treści
Luteina- gdzie występuje?
Luteina to inaczej progesteron – niezwykle ważny żeński hormon płciowy, który obok estrogenów pełni rolę regulacyjną w utrzymywaniu prawidłowego cyklu miesięcznego. Progesteron produkowany jest przez ciałko żółte, pochodzące z pęcherzyka Graafa- struktury uwalniającej komórkę jajową w fazie owulacji. Dzięki prawidłowemu stężeniu progesteronu dochodzi do zmian w błonie śluzowej macicy, które mają sprzyjać zagnieżdżeniu się w niej zarodka. Jeśli w danym cyklu nie doszło do zapłodnienia, poziom luteiny stopniowo spada aż do dnia menstruacji. Najwyższy poziom progesteronu obserwuje się około 22-23 dnia cyklu (cykl 30 -dniowy). Jeśli w macicy pojawi się zarodek luteina w ciąży pełni rolę ochronną- umożliwia implantację zarodka, jego odżywienie i hamuje skurcz mięśni gładkich macicy, jak również przygotowuje gruczoły piersiowe do produkcji mleka (na późniejszym etapie ciąży). Luteina (progesteron) wywołuje też zmiany w układzie odpornościowym matki, tak by przeciwciała matczyne nie atakowały komórek płodu.
Co ciekawe, luteina to jednak nie tylko inna nazwa żeńskiego hormonu- progesteronu. Luteiną nazywaną jest też organiczny związek chemiczny będący pochodną karotenu. W aptece możemy znaleźć krople do oczu z luteiną, ma ona bowiem właściwości ochronne dla siatkówki oka i jest polecana osobom wykonującym duży wysiłek wzrokowy.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kiedy zalecane jest przyjmowanie luteiny?
Najczęstszym wskazaniem do stosowania luteiny jest podtrzymywanie wczesnej ciąży. Luteina w ciąży zalecana jest wielu kobietom, które mają ze sobą poronienia wcześniejszych ciąż, jak również skarżą się na dolegliwości o typie skurczów podbrzusza we wczesnej ciąży.
Innym, popularnym zastosowaniem luteiny jest wywoływanie krwawienia miesięcznego. Niedobór progesteronu może skutkować zatrzymaniem cyklu miesięcznego. „Luteina na wywołanie okresu”- skrót stosowany w mowie potocznej to próba zastosowania progesteronu w zaburzeniach cyklu wywołanych zwykle nieznanym czynnikiem.
Luteina – jak stosować?
Progesteron może być zalecony jako luteina pod język lub luteina dopochwowo. Zawsze stosuj lek według zaleceń lekarza prowadzącego, nie skracaj czasu leczenia ani nie zmieniaj dawki leku- może to uniemożliwić skuteczne leczenie i wywołać późniejsze komplikacje zdrowotne.
Czy luteina jest na receptę?
Luteina dopochwowa, jak i luteina podjęzykowa dostępne są jedynie na receptę. Bez recepty można kupić tabletki i krople do oczu z luteiną– stosowane wspomagająco w ochronie narządu wzroku- nie zawierają one jednak żeńskiego hormonu progesteronu, a wspomniany wyżej karotenoid.
Luteina – skutki uboczne
Do najczęstszych skutków ubocznych luteiny (progesteronu) zalicza się senność, osłabienie koncentracji, zaburzenia nastroju oraz przyrost masy ciała. Objawy te pojawiają się zwykle przy stosowaniu leku przewlekle w wysokich dawkach. Luteina stosowana dopochwowo może również powodować miejscowe odczyny alergiczne, świąd oraz upławy.
Bibliografia:
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania progesteronu w ginekologii i położnictwie. Ginekol Pol. 2015, 86, 234-238
- Wahabi HA, Abed Althagafi NF, Elawad M, Al Zeidan RA. Progestogen for treating threatened miscarriage. Cochrane Database Syst Rev 2011
- Fournier A, Berrino F, Clavel-Chapelon F. Unequal risks for breast cancer associated with different hormone replacement therapies: results from the E3N cohort study.
- Breast Cancer Res Treat. 2008, 107 (1), 103.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022
„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

22.05.2022