Przejdź do treści

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn – jak wygląda leczenie?

łysienie
Fot. Africa Studio/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie zawsze zachodzi konieczność, by stosować leczenie łysienia androgenowego. Objawy łysienia są takie same u kobiet, jak i u mężczyzn, przy czym łysienie androgenowe u kobiet charakteryzuje się pozostawieniem pasa włosów na linii czołowej.

Łysienie androgenowe to proces utraty włosów pojawiający się w okresie dojrzewania i postępujący z wiekiem. Większość mężczyzn na świecie zmaga się z tym problemem, jednak łysienie androgenowe typu kobiecego jest równie częste. W leczeniu można zastosować leki miejscowe, próbuje się także ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Łysienie androgenowe jest procesem wynikającym (jak sama nazwa wskazuje) z wpływu androgenów na włosy. Androgeny to hormony obecne zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przy czym zdecydowanie częściej kojarzone są właśnie z mężczyznami. Dochodzi u nich do przemiany testosteronu będącego jednym z androgenów w dihydrotestosteron. Ten ostatni wpływa na mieszki włosowe, powodując ich stopniową inwolucję, czyli zanik. Działanie androgenów powoduje, że włosy w danej okolicy stają się coraz cieńsze, aż w rezultacie wypadają. Ogromny wpływ na mechanizm łysienia androgenowego mają czynniki genetyczne. U kobiet poziom tych hormonów jest w warunkach fizjologicznych dużo niższy niż u mężczyzn, natomiast w momencie spadku poziomu żeńskich hormonów (estrogenów), co ma miejsce po menopauzie, może dojść do wzrostu poziomu androgenów i wystąpienia łysienia androgenowego u kobiet. Łysienie androgenowe damskie może wystąpić również w przebiegu niektórych schorzeń, jak guzy nadnerczy, jajników, choroby przysadki mózgowej, zespołu policystycznych jajników czy otyłości.

włosy - łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łysienie androgenowe typu kobiecego i męskiego

Łysienie androgenowe typu kobiecego, inaczej łysienie androgenowe żeńskie, związane jest z wyłysieniem centralnej części głowy przy jednoczesnym zachowaniu linii włosów na pograniczu czoła oraz ciemienia. Łysienie androgenowe typu kobiecego charakteryzuje się występowaniem charakterystycznego układu włosów na głowie, które tworzą „koronę”. U mężczyzn łysienie androgenowe prowadzi do pozostawienia włosów w okolicy potylicy i skroni. Cała reszta ulega stopniowemu zanikowi.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

Lekarzem, do którego należy zgłosić się przy pojawieniu się problemów z nadmiernym wypadaniem włosów (łysieniem), jest dermatolog, który oszacuje wstępną przyczynę problemu, potwierdzi etiologęi łysienia, a także zaproponuje możliwe leczenie. Objawy są wystarczającym kryterium diagnostycznym, aczkolwiek w razie wątpliwości zawsze istnieje możliwość posiłkowania się badaniami dodatkowymi w postaci biopsji zajętej okolicy i wykonania trichogramu. To ostatnie badanie pozwala na ocenę włosów pod mikroskopem. Można je wykonać zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Zobacz także

Leczenie łysienia androgenowego

W przypadku mężczyzn łysienie androgenowe nie wymaga szczególnego postępowania, jeśli nie wpływa negatywnie na samopoczucie psychiczne lub nie zaczyna się w zbyt młodym wieku. Leki, jakie najczęściej wykorzystuje się u mężczyzn, to finasteryd i minoksydyl. Finasteryd jest enzymem hamującym 5-alfa reduktazę. Zmniejsza przez to stężenie dihydrotestosteronu w organizmie. Jest to lek, który hamuje postęp łysienia, jednak nie powoduje odrostu włosów w obszarach ich już pozbawionych. Minoksydyl natomiast jest stosowany miejscowo na owłosioną skórę głowy. Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawiając miejscowo ukrwienie mieszków włosowych i wzrost oraz jakość owłosienia. U kobiet leczenie łysienia androgenowego polega na stosowaniu miejscowych i ogólnych leków zapobiegających łysieniu. Jednak ze względu na złożony patomechanizm łysienia androgenowego u kobiet, konieczne jest skupienie się na bezpośredniej przyczynie tego stanu. Często zaleca się środki hormonalne, stosowane również jako leki antykoncepcyjne, a także środki na bazie octanu cyproteronu, spironolaktonu czy flutamidu.

Czy łysienie androgenowe jest uleczalne?

Łysienie androgenowe można zahamować, jednak nie da się odwrócić efektów łysienia. Odpowiednią farmakologią można wyhamować łysienie, a następnie innymi metodami spróbować wywołać odrost włosów. Niektórzy decydują się na przeszczep włosów, a czasem także inne metody, jak ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym. Ze względu na hormonalne podłoże tego typu łysienia, leczenie naturalne ma poboczne zastosowanie.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.