Przejdź do treści

Magnez dla dzieci – preparaty magnezu dla dzieci, objawy niedoboru magnezu

witaminy
Fot. topshots/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niedobór magnezu u dzieci objawia się zaburzeniami koncentracji i trudnościami w zapamiętywaniu, co skutkuje problemami w nauce. Wymaga to zastosowania preparatów z magnezem – leków, a nie suplementów.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Magnez jest ważnym minerałem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jego niedobór w organizmie objawia się zmiennością nastrojów, nadpobudliwością, zaburzeniami snu. W leczeniu hipomagnezemii u dzieci ważną rolę odgrywa dieta bogata w magnez oraz stosowanie odpowiednich preparatów pod kontrolą lekarza.

Niedobór magnezu u dzieci – przyczyny

Magnez jest dla dzieci niezwykle ważnym minerałem warunkującym prawidłową pracę układu nerwowego oraz zapewniającym wytrzymałość kości. Odpowiednia ilość magnezu w organizmie dziecka wspiera pamięć i koncentrację, redukuje uczucie znużenia, działa uspokajająco oraz przeciwdziała nadpobudliwości. Niedobór magnezu u dzieci może mieć różne przyczyny. Często wywołany jest nieprawidłową dietą ubogą w warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe, a bogatą w słodkie napoje gazowane oraz żywność wysoko przetworzoną. Do innych przyczyn należą m.in: długotrwałe wymioty i biegunki, choroby nerek, schorzenia przewodu pokarmowego związane z upośledzonym wchłanianiem składników pokarmowych, wrodzone zaburzenia metaboliczne. Niedoborom magnezu u dzieci sprzyjają również inne czynniki związane ze stylem życia, a więc: silny, długotrwały stres, intensywny wysiłek fizyczny, wzmożony wysiłek umysłowy wynikający z nadmiaru nauki.

Produkty pomagające z niedoborem magnezu

Niedobór magnezu u dzieci – objawy

Objawy niedoboru magnezu u dzieci to przede wszystkim zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego. Pojawiają się: problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, trudności w nauce, nadmierna pobudliwość nerwowa, agresja, uczucie niepokoju, wahania nastroju, trudności z zasypianiem, a niekiedy nawet bezsenność. Niedobór magnezu u dziecka może objawiać się również zaburzeniami rytmu serca, osłabieniem siły mięśniowej, bólami brzucha, nieprawidłowym rozwojem kości, bolesnymi skurczami mięśniowymi, łamliwością włosów i paznokci.

Magnez dla dzieci – jaki magnez dla dzieci?

Leczenie niedoboru magnezu u dzieci opiera się na wdrożeniu diety bogatej w ten składnik mineralny. W sytuacji, gdy sama dieta nie jest w stanie uzupełnić niedoboru magnezu, konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów wskazanych przez lekarza. Najlepszy magnez dla dzieci ze stwierdzonym niedoborem powinien być w formie leku, a nie suplementu diety. Magnez dla dzieci dostępny jest w różnej postaci, a wybór zależy głównie od preferencji dziecka i rodziców. W aptece można znaleźć magnez w syropie czy żelki z magnezem dla dzieci, a także magnez dla dzieci w tabletkach oraz w saszetkach do rozpuszczenia. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest zależne od wieku, dlatego rodzice powinni ściśle przestrzegać dawek zaleconych przez lekarza. Zgodnie z normami ustalonymi przez Instytut Żywności i Żywienia dobowe zapotrzebowanie na magnez wynosi:

  • dla dzieci w wieku 1–3 lat: 80 mg,
  • dla dzieci w wieku 3–9 lat: 130 mg,
  • dla chłopców w wieku 10–18 lat: 240–410 mg,
  • dla dziewcząt w wieku 10–18 lat: 240–360 mg.

Z niedoborem magnezu często łączy się niedobór innych ważnych związków – witaminy B6, wapnia i potasu. Z tego powodu dietę często wzbogaca się magnezem i witaminą B6 dla dzieci. Cena magnezu dla dzieci zależy głównie od producenta, zawartości magnezu oraz postaci i ilości preparatu. Za magnez dla dzieci w syropie zapłaci się około 11–15 zł. Preparaty magnezu dla dzieci w postaci żelek to koszt 10–16 zł za opakowanie zawierające 30 sztuk.

Zobacz także

Magnez dla dzieci – naturalne źródła magnezu

Przy niedoborze magnezu ważną rolę odgrywa dieta bogata w ten składnik mineralny. Źródłami dobrego magnezu dla dzieci są pełnoziarniste produkty zbożowe, to jest: ciemne pieczywo, razowy makaron, ryż brązowy, kasza gryczana, pęczak, płatki owsiane, a także orzechy, migdały, pestki dyni. W jadłospisie diety bogatej w magnez powinny pojawić się również zielone warzywa liściaste, czyli szpinak, jarmuż, sałata oraz banany i warzywa strączkowe (np. fasola, groch, soczewica, soja). Dziecku z niedoborem magnezu warto podawać naturalne kakao oraz gorzką czekoladę. Dieta powinna zawierać także produkty mleczne, które nie są cennym źródłem magnezu, jednak ułatwiają jego wchłanianie. Z jadłospisu eliminuje się natomiast pokarmy, które upośledzają przyswajanie magnezu:

  • napoje zawierające kwas fosforowy wypłukujący magnez z organizmu,
  • produkty wysoko przetworzone, bogate w tłuszcze,
  • herbatę będącą źródłem taniny zaburzającej wchłanianie magnezu,
  • szpinak, szczaw, rabarbar – źródło szczawianów.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.