Przejdź do treści

Jaki wybrać magnez dla dzieci i kiedy warto go podawać?

Jaki wybrać magnez dla dzieci i kiedy warto go podawać?; na zdjęciu jedzące dziecko- Hello Zdrowie
Jaki wybrać magnez dla dzieci i kiedy warto go podawać? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków dla ludzkiego organizmu. Uczestniczy on w większości zachodzących w nim procesów, przez co jego niedobór może dawać zróżnicowane objawy. Już od najmłodszych lat odgrywa olbrzymią rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. W jakich sytuacjach warto wprowadzić suplementację magnezu dla dzieci? Jaki wybrać i jak określić prawidłową dawkę dla malucha?

Jakie znaczenie ma magnez dla dzieci? 

Magnez jest niezbędny do aktywacji ponad 300 enzymów, które odpowiadają za różne procesy zachodzące w organizmie, w tym: 

 • syntezę białek, 
 • transport substancji pomiędzy komórkami, 
 • regulację rytmu serca i ciśnienia tętniczego, 
 • syntezę podstawowych związków magazynujących energię, które są potem wykorzystywane do napędzania wszystkich reakcji chemicznych w organizmie, 
 • podział, wzrost i różnicowanie komórek, 
 • hamowanie pobudliwości nerwów, 
 • rozwój i mineralizację kości. 

Obecność tego pierwiastka jest więc niezbędna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Magnez odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój małego organizmu, w tym układu kostnego, nerwowego czy krwionośnego. Jego prawidłowe stężenie wykazuje działanie przeciwlękowe i poprawiające koncentrację, przez co magnez dla dzieci w wieku szkolnym jest tak ważny.

Produkty pomagające z niedoborem magnezu

Normy zapotrzebowania na magnez dla dzieci 

Wymagana dzienna dawka magnezu zależna jest od wieku i płci dziecka. Normy opracowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego znajdziesz w poniższej tabeli. Naturalny magnez dla dzieci znajdziesz m.in. w kakao, orzechach i nasionach, płatkach owsianych, ryżu brązowym, bananach czy gorzkiej czekoladzie.

Wiek 

Zalecane dzienne spożycie magnezu dla dzieci [mg] 

Chłopcy 

Dziewczęta 

0-6 miesięcy

30

30

7-11 miesięcy

70

70

1-3 lata

80

80

4-9 lat

130

130

10-12 lat

240

240

13-18 lat

410

360

Kanapki z awokado - źródło magnezu

Kiedy warto zaopatrzyć się w magnez dla dzieci? 

W niektórych sytuacjach niezbędne jest dostarczanie magnezu dla dzieci ze źródeł innych niż pożywienie. Jeśli jesteś mamą niejadka i wiesz, że z posiłkami trudno będzie podać odpowiednią dawkę tego pierwiastka, warto rozważyć wprowadzenie suplementacji. Zwróć też uwagę na ewentualne objawy niedoboru, np.: 

 • zmęczenie, 
 • złe samopoczucie, 
 • utrata apetytu, 
 • podatność na stres, 
 • trudności z koncentracją, 
 • mrowienie kończyn, 
 • skurcze i osłabienie mięśni, 
 • drgania powiek. 

Suplementacja magnezu dla dzieci jest również ważna w niektórych zaburzeniach i chorobach, np. cukrzycy typu 1., ADHD czy autyzmie. Badania wykazały, że często towarzyszy im niedobór tego pierwiastka, a codzienne przyjmowanie odpowiedniej dawki poprawia samopoczucie fizyczne oraz psychiczne.  

Suplementacja magnezu w przypadku cukrzycy wspomaga kontrolę glikemii. U dzieci autystycznych można podczas niej zaobserwować poprawę uwagi, mowy, kontaktu wzrokowego oraz procesu uczenia się, a także zmniejszenie problemów behawioralnych. Z kolei u dzieci z ADHD przyjmowanie magnezu wpłynęło na obniżenie nadreaktywności i agresji, a także ułatwiło skupienie uwagi. Co ciekawe, po jego odstawieniu wszystkie objawy wróciły w ciągu kilku tygodni.

Jaki magnez dla dzieci wybrać? 

W aptekach znajdziesz wiele suplementów diety z magnezem dla dzieci – występują w formie saszetek, syropów, a nawet żelek. Niestety w większości przypadków zawierają cukier, a sama dawka i postać magnezu nie zachwyca. Dlatego w miarę możliwości zdecyduj się na preparat o rejestracji leku – mają postać tabletek do połknięcia lub do rozgryzania oraz żucia. Te drugie można podawać już maluchom od 1. roku życia. Wystarczy rozkruszyć tabletkę i zawiesić ją w wodzie. 

Jaki magnez dla dzieci autystycznych sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim zwróć uwagę na jego zawartość w preparacie. Badania wykazały skuteczność tego pierwiastka, jeśli był podawany w dawce 6 mg/kg masy ciała  wraz z witaminą B6 w dawce 0,6 mg/kg. Podobne porcje były stosowane w przypadku magnezu dla dzieci nadpobudliwych. Ważna jest także postać, w jakiej ten pierwiastek występuje w danym preparacie. Najlepiej przyswajalne są jego sole organiczne, tzn. cytrynian, mleczan czy asparaginian. 

W idealnej sytuacji odpowiednia dawka magnezu dla dzieci przyjmowana jest z naturalnych źródeł. Czasem jednak nie jest to możliwe lub zapotrzebowanie na niego wzrasta, np. w wyniku stresu. Dlatego w razie konieczności warto zaopatrzyć się w dobry preparat z magnezem, ale suplementację zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

 

Bibliografia: 

 1. Cao S., Hodges J. K., McCabe L. D., Weaver C. M., Magnesium requirements in children: recommendations for reevaluation and comparison with current evidence for adults, Nutrition Today 2019, 54(5): 195-206. 
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507249/ [dostęp 06.03.2024]. 
 3. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2020. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: