Przejdź do treści

Martina Navratilova wspomina leczenie raka: „7 miesięcy piekła”

Martina Navratilova
Martina Navratilova po siedmiu miesiącach leczenia onkologicznego opowiada, jak trudna to była droga/ fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Chemioterapia, radioterapia – to naprawdę mnie dobiło. Fizycznie było to brutalne. Pomimo wszystko, wciąż czujesz oddech choroby na plecach. Nie możesz od tego uciec” – przyznała Martina Navratilova. Legendarna tenisistka, u której w ubiegłym roku wykryto raka krtani i piersi, opowiedziała o leczeniu onkologicznym i uczuciach z nim związanych.

Martina Navratilova o leczeniu raka

„To było naprawdę siedem miesięcy piekła, emocjonalnego i fizycznego” – powiedziała w poniedziałkowej rozmowie z ITV Good Morning Britain, Martina Navratilova, która w ostatnim czasie leczyła się onkologicznie. U byłej liderki światowego rankingu tenisistek w listopadzie 2022 r. zdiagnozowano nowotwór gardła i piersi we wczesnym stadium. Legendarna tenisistka i 18-krotna mistrzyni wielkoszlemowa przeszła chemio- i radioterapię. Jak wspomina, były to dla niej jedne z najtrudniejszych miesięcy w życiu. Tenisistka pochodząca z Czech już na początku swojej drogi do zdrowia szczerze mówiła o leczeniu i uczuciach z nim związanych.

„Takie doświadczenie każe ci zmierzyć się z własną śmiertelnością. Na samym początku nie wiedziałam, czy to jest uleczalne, było mi bardzo trudno. Ale kiedy zaczęło się samo leczenie, było mi znacznie łatwiej emocjonalnie, choć trudniej fizycznie. Ale wciąż tu jestem” – mówiła w marcowym wywiadzie z Piersem Morganem.

66-letnia Navratilova tym razem wystąpiła wraz ze swoją żoną Julią Lemigovą. Obie panie wróciły wspomnieniami do trudnych chwil. Jedna z najlepszych i najbardziej utytułowanych tenisistek w historii opowiedziała m.in. o terapii w Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. Przyznała, że chociaż zmiana nowotworowa została wykryta na wczesnym etapie i była uleczalna, samo leczenie było dla niej „przerażające”.

„Chemioterapia, radioterapia – to naprawdę mnie dobiło. Fizycznie było to brutalne. Pomimo wszystko, wciąż czujesz oddech choroby na plecach. Nie możesz od tego uciec. Zdecydowanie dopadła mnie bezsilność, ale przynajmniej mogłam kontrolować swoje nastawienie” – tłumaczyła.

Podwójne uderzenie

Zmiany nowotworowe u Martiny Navratilovej zostały wykryte 13 lat po tym, jak pierwszy raz zdiagnozowano u niej raka piersi. W 2010 r. uznano ją za wolną od raka.

„To podwójne uderzenie jest poważne, ale wciąż możliwe do wyleczenia – mówiła zaraz po usłyszeniu diagnozy w 2022 r. cytowana przez „The Times”.

Navratilova wyjaśniła, że niezwykle cenne podczas leczenia było dla niej wsparcie żony Julii Lemigovej i przyjaciółki Chris Evert, która chorowała na raka jajnika. Jak przyznała Lemigova w rozmowie, choroba tenisistki zmieniła ich sposób myślenia o życiu.

„Taka tragedia uczy patrzenia na życie z innej perspektywy. Nie bierz życia za pewnik i doceniaj każdą chwilę. Teraz to właśnie robimy z Martiną. Doceniamy, dziękujemy każdego dnia i patrzymy na życie zupełnie inaczej” – dodała w rozmowie z Good Morning Britain.

Po miesiącach leczenia, w czerwcu br. tenisistka ogłosiła, że jest zdrowa.

„Dziękuję wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, magom protonów i promieniowania. Wielka ulga. Jestem zdrowa!” – przekazała na swoim profilu na Twitterze.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Konrad Zieliński

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski, dlatego starając się pomóc chorym kobietom stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliliśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.