Przejdź do treści

„Metoda warta uwagi, a przede wszystkim odczarowania” – pisze o hipnozie lek. Aleksandra Pięta

Kobieta
"Metoda warta uwagi, a przede wszystkim odczarowania" - pisze o hipnozie lek. Aleksandra Pięta/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta na szczepieniu
EMA zatwierdziła trzecią dawkę szczepionki na COVID-19 Moderny dla osób pełnoletnich
Odporność na COVID-19 zapisana w genach? W badania zaangażowani są polscy naukowcy
Kobieta przez rok chorowała na COVID-19. Wirus zmutował w jej ciele
Kobieta przez rok chorowała na COVID-19. Wirus zmutował w jej ciele
Osoby zaszczepione nie będą testowane przed przyjęciem lub wpuszczeniem do szpitala
Waldemar Kraska zapowiada zmiany w szpitalach. Dotyczą zaszczepionych przeciwko COVID-19
Bożena Dykiel
Fundacja „Twarze Depresji” zakończyła współpracę z aktorką Bożeną Dykiel

„Jeśli nie wejdziesz w hipnozę i nie ma efektu, to twoja wina, jesteś niepodatny. Dziękuję, do widzenia, 500 zł” – przytacza zdania osób, które oszukują pacjentów, podając się za hipnoterapeutów, lekarka Aleksandra Pięta. Ekspertka wyjaśnia, jak nie dać się oszukać. Opisuje też, co daje odpowiednio przeprowadzona hipnoza. 

Hipnoza a magia

„Hipnoza kojarzy się z magią, manipulacją, ściemą, wyciąganiem kasy… Patrząc na medialny obraz hipnozy wcale mnie to nie dziwi!”

Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie psychiatra Aleksandra Pięta. Jak dodaje ekspertka, sprawy nie ułatwiają osoby, które podając się za psychoterapeutów, oszukują ludzi.

„Na rynku jest wielu oszustów bez żadnego przygotowania terapeutycznego, którzy po weekendowym kursie posługują się gotowym skryptem do każdego pacjenta i każdego problemu. Oczywiście pomijając jakąkolwiek diagnostykę. „Jeśli nie wejdziesz w hipnozę i nie ma efektu, to twoja wina, jesteś niepodatny”. Dziękuję, do widzenia, 500 zł. Niewykluczone, że właśnie stąd pochodzą wasze złe doświadczenia i przykro mi, że tak trafiliście” – dodaje.

W jaki sposób nie dać się oszukać? Warto zwrócić uwagę na to, czy hipnoterapeuta ma wykształcenie medyczne oraz psychologiczne/psychoterapeutyczne po dodatkowym specjalistycznym kursie.

„W rękach takiego doświadczonego terapeuty, to świetne, bezpieczne narzędzie wspomagające leczenie! Nie ma w tym magii, nikt też nie powinien wam obiecywać gruszek na wierzbie. Mimo wszystko metoda warta uwagi, a przede wszystkim odczarowania” – zaznacza lekarka.

„Kobiety nie wiedzą, że dzięki hipnozie poród może być praktycznie bezbolesny” – hipnotyzer Daniel Mach tłumaczy, jakie są efekty hipnozy

Dlaczego warto skorzystać z hipnozy?

Jak tłumaczy lekarka, hipnoza będzie pomocna w takich przypadkach jak:

 • wspomagające leczenie bólu,
 • wspomaganie w rehabilitacji np. uruchomienie kończyny po urazie,
 • poród w hipnozie,
 • redukcja stresu,
 • pomaga zmienić nawyki,
 • wzmocnienie relacji terapeutycznej,
 • wspomagająco stosowana w leczeniu depresji, fobii, zaburzeń psychosomatycznych, traum i innych zaburzeń psychicznych (jako dodatkowy element w psychoterapii),
 • rozwój osobisty, wzmocnienie lub dostrzeżenie własnych zasobów.

Pięta w swoim wpisie przytacza również kilka mitów, które krążą na temat hipnozy. Wyjaśnia, że przez nie wiele osób niepotrzebnie obawia się tej metody. Przede wszystkim hipnoza kojarzy się im negatywnie jako niebezpieczna forma terapii. Specjalistka wyjaśnia jednak, że tak będzie tylko wtedy, kiedy oddamy się w ręce niedoświadczonej osoby. W ten sposób znacznie opóźnimy odpowiednie leczenie. O które szkodliwe i nieprawdziwe jeszcze informacje chodzi? Ekspertka wymienia:

 • Mit: hipnoza to przejęcie kontroli nad pacjentem i sterowanie zachowaniem. Fakt: W trakcie hipnozy zwiększa się podatność na sugestie, ale tylko te zgodne z „filtrem moralnym” pacjenta. Osoba ma cały czas kontrolę nad swoim zachowaniem. Podanie niezgodnej z twoim przekonaniem sugestii automatycznie wytrąci cię z hipnozy.
 • Mit: hipnozą można kogoś do czegoś zmusić. Fakt: w stanie hipnozy nie zrobisz nic, czego nie zrobiłbyś w „normalnej sytuacji”. Tak naprawdę hipnoza może jedynie wzmocnić zasoby wewnętrzne pacjenta, jego realne cele, zachowania zgodne z jego wolą, moralnością i motywacją
 • Mit: hipnoza to odmienny stan świadomości. Fakt: w hipnozie dochodzi po prostu do wzmożenia koncentracji i skupienia na danej czynności. Każdy z nas wielokrotnie wchodził w hipnozę nawet o tym nie wiedząc, np. czytając wciągającą książkę i zatracając poczucie czasu, medytując albo np. wykonując jakąś monotonną czynność. Jest to też przyjemny stan głębokiego relaksu.
 • Mit: są osoby podatne i niepodatne na hipnozę. Fakt: nie da się wprowadzić kogoś w hipnozę wbrew jego woli, trudniej jest wprowadzić osoby mające liczne obawy względem hipnozy np. boją się utraty kontroli. Zwykle po wyjaśnieniu, na czym dokładnie polega hipnoza i czego się spodziewać, wprowadzenie jest możliwe. Dodatkowo nie ma jednej uniwersalnej metody wprowadzenia dla wszystkich, a dobranie odpowiedniej jest zadaniem terapeuty.
 • Mit: hipnoza to altmed. Fakt: przy Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym działa sekcja Hipnozy Klinicznej i jest to uznana, choć nieco zapomniana, metoda terapeutyczna. PTP jasno określa, jakie wymogi musi spełnić osoba zajmująca się hipnozą.
 • Mit: w przypadku chorób i zaburzeń hipnoza zastąpi inne formy leczenia. Fakt: hipnoza działa wspomagająco z psychoterapią i/lub leczeniem farmakologicznym.
Ewa Modzelewska-Kossowska – psychoanalityczka

Psychiatra Ola

Aleksandra Pięta, znana w sieci jako Psychiatra Ola, na co dzień pracuje w szpitalu psychiatrycznym i pomaga osobom w kryzysie psychicznym. Jak sama pisze i mówi, marzy o tym, żebyśmy wszyscy zaczęli otwarcie mówić, że dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest niezbędnym elementem funkcjonowania w świecie XXI w., „że korzystanie z pomocy lekarza psychiatry to przejaw dojrzałości, samoświadomości i odpowiedzialności za swoje zdrowie, że choroba psychiczna, to nie jest wyrok”.

Specjalistka, którą na Instagramie obserwuje prawie 25 tys. osób, przez swoją aktywność w mediach społecznościowych chce „pomóc osobom, które z jakichś względów wahają się nad podjęciem leczenia”.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Zendaya

Zendaya wyznała, że social media wyzwalają u niej stany lękowe. „Staję się niespokojna, za dużo myślę i analizuję”

kobieta robiąca selfie, oświetlona na żółto

Jak rozpoznać narcyza? Sprawdź, co mówią psychologowie

młoda kobieta

Oreksyna – tajemniczy hormon. Jaki ma na nas wpływ?

"Krytyka w gabinetach specjalistów w żadnym, ale to absolutnie w żadnym przypadku, nie pobudza do zmiany". Karla Orban mówi, dlaczego tak często tam się z nią stykamy i co sprawia, że jest nieskuteczna

„Krytyka w gabinetach specjalistów w żadnym przypadku nie pobudza do zmiany”. Karla Orban mówi, dlaczego tak często tam się z nią stykamy

Nic mnie nie cieszy. Czy to już depresja?

Zerwij z „czy zasługuję?” i ciesz się życiem. Jesteś tego warta!

Efekt aureoli

Oceniasz innych „od pierwszego wejrzenia”? To tzw. efekt aureoli

Anna Powierza

„Najstraszniejsza rzecz, jakiej doświadczyłam”. Anna Powierza w szczerym poście opowiada o swojej depresji

7 skutecznych sposobów na przetrwanie kryzysu

Dorota Minta, psycholożka, psychoterapeutka

„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka

Neofilia, czyli na tropie nowych wrażeń. Czym jest i jak nie wpaść w jej pułapkę?

Śmierć samobójcza jest jak wybuch bomby

Renata Chrostowska: Śmierć samobójcza jest jak wybuch bomby

"Co ty wymyślasz?", "przestań histeryzować" - dlaczego nigdy nie powinnaś tak odpowiadać, gdy ktoś opowiada o swoim problemie?

„Co ty wymyślasz?”, „przestań histeryzować”… Dlaczego nigdy nie powinnaś tak mówić?

Akanksha Agrawal

„W przypadku kobiet bycie 'zadowalaczką’ jest mocno wspierane przez społeczeństwo” – mówi psychoterapeutka Akanksha Urbanowicz

Dwie kobiety

Wampiry energetyczne – objawy, cechy. Jak się bronić?

Kobieta przegląda się w lustrze

„Uśmiechnęłam się do siebie w odbiciu. I pomyślałam, że mogłabym wyglądać dokładnie tak samo, jakbym miała depresję” – pisze Maja Herman

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

Daria Abramowicz, psycholożka sportu

„Niepowodzenie w sporcie czy w pracy to nie jest informacja o nas – że jesteśmy słabi, gorsi, mniej wartościowi” – tłumaczy Daria Abramowicz, psycholożka sportu

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

Depresja maskowana – przyczyny, objawy, leczenie

Psycholożka Małgorzata Pawlińska

„Dziś wrażliwość kojarzy się ze słabością. Tymczasem dawniej u boku dobrego władcy często stał wysoko wrażliwy doradca” – mówi Małgorzata Pawlińska

Agata Dorożuk, psycholożka i psychoterapeutka

„Granica między żartem a bierną agresją jest bardzo cienka” – ostrzega Agata Dorożuk, psycholożka i psychoterapeutka

Iga Krefft

Iga Krefft: Od sześciu lat choruję na nerwicę z epizodami depresji. Dwa lata temu przeszłam załamanie nerwowe

„Leniwe i niepokorne żony są pożądane w dzisiejszych czasach. To one przebiją sufity dla naszych córek” – uważa Małgorzata Gilmajster, psycholożka i mediatorka

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

„Osoby wysoko wrażliwe (WWO) wchłaniają nastroje ludzi dookoła, silniej przeżywają stres, mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru” – mówi dr psychologii Monika Baryła-Matejczuk

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm