Przejdź do treści

Mężczyzna przyjmował 70-krotnie wyższą dawkę witaminy B6 niż zakładają zalecenia. 86-latek utracił zdolność chodzenia

86-latek przedawkował witaminę B6 / istock
86-latek przedawkował witaminę B6 / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

86-letni mężczyzna z Australii zaczął mieć problemy z samodzielnym poruszaniem się. Poszukiwanie diagnozy zajęło lekarzom dwa miesiące. Okazało się, przyczyną jego dolegliwości było przyjmowanie 70-krotnie wyższej dawki witaminy B6 niż zakładają obecne zalecenia.

Przedawkowanie witaminy B6

Historię 86-letniego mężczyzny opowiedziała jego córka, Alison Taylor. Kobieta udzieliła wywiadu ABC Radio Melbourne, by uświadomić innych, że przedawkowanie witamin dostępnych bez recepty może być niebezpieczne. U mężczyzny pierwszym objawem tego, że coś złego dzieje się w organizmie, był problem z samodzielnym chodzeniem.

W ciągu dwóch miesięcy mężczyzna odwiedził kilku specjalistów. Wykonano mu badanie rezonansu magnetycznego oraz tomografię komputerową.

„Wszystko, o czym można pomyśleć, aby ustalić, dlaczego ktoś nagle traci zdolność poruszania się” – dodała Taylor.

Kobieta z grejpfrutem

Nadmiar pirydoksyny

86-latek, po dwóch miesiącach od rozpoczęcia diagnostyki, trafił do szpitala. Tam wykonano mu szczegółowe badania, m.in. poziomu witaminy B6 (pirydoksyny). Wyniki pokazały, że jest ona „poza wykresami”.

U mężczyzny stwierdzono neuropatię obwodową, czyli uszkodzenie nerwów obwodowych. Przyczyną pojawienia się choroby było przedawkowanie witaminy B6. To właśnie nadmiar pirydoksyny (powyżej 200 mg/dobę) przez dłuższy czas może prowadzić do wystąpienia objawów neurologicznych w postaci zaniku czucia i drętwienia ciała, szczególnie w obrębie ramion i nóg.

Szczegółowy wywiad lekarski ujawnił, że wcześniejsze badania krwi wykazywały niewielki niedobór witaminy B6 u mężczyzny. W związku z tym lekarz zalecił 86-latkowi suplementację pirydoksyny w zwiększonej dawce. Dodatkowo mężczyzna zażywał inne suplementy diety zawierające magnez oraz witaminę B6. Na śniadanie natomiast codziennie spożywał płatki śniadaniowe… z witaminą B6.

86-latek nie był świadomy, że każdego dnia przyjmował 70-krotność zalecanego spożycia witaminy B6 dla dorosłego człowieka. To właśnie dlatego po miesiącu suplementacji mężczyzna stracił czucie w nogach, a później zdolność chodzenia.

„Nie ma pewności, że tata zacznie chodzić samodzielnie jak wcześniej, ale potencjalnie przynajmniej nie będzie musiał poruszać się na wózku inwalidzkim” – mówi Alison Taylor.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.