Miesiącami zmagał się z ostrą migreną. Lekarze znaleźli w jego mózgu larwy tasiemca
52-latek ze Stanów Zjednoczonych od miesięcy szukał przyczyny przewlekłego bólu głowy. U mężczyzny wykazano zmiany wągrzycowe w mózgu. Jak się okazało, tasiemcem zaraził się przez nietypowe preferencje kulinarne.
W jego mózgu zalęgły się larwy tasiemca
Mężczyzna ze Stanów Zjednoczonych od miesięcy szukał przyczyny bólu głowy. 52-latek cierpiał na ostrą migrenę, która objawiała się bólem w tylnej części czaszki. Do lekarza udał się w momencie, kiedy zwykłe leczenie przestało mu pomagać. Kiedy specjaliści z amerykańskiej kliniki skierowali go na tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny głowy, oniemieli. Okazało się, że w jego mózgu, a dokładnie w istocie białej, zagnieździły się larwy tasiemca uzbrojonego, nazywanego też tasiemcem świńskim (Taenia solium). Człowiek zaraża się nim najczęściej, jedząc surowe i niedogotowane mięso wieprzowe zarażone wągrami. Rozwijające się z jaj wągry atakują różne tkanki.
Pasożyt ten wywołuje u człowieka dwie choroby – tasiemczycę oraz wągrzycę. U 52-latka rozwinęła się wągrzyca, która nazywa się neurocysticerkozą. Zmiany wągrzycowe w mózgu lub oku powodują ciężkie następstwa. Objawami choroby są bóle głowy, drgawki, zaburzenia psychiczne, wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego oraz deficyty neurologiczne. Zgodnie z szacunkami z chorobą zmaga się od 2,5 do 8,3 miliona osób na całym świecie.
Za zakażenie odpowiedzialne preferencje kulinarne
Lekarze próbowali dowieść, w jaki sposób mężczyzna zaraził się tasiemcem. Z przeprowadzonego wywiadu okazało się, że 52-latek nigdzie nie podróżował. Pacjent nie przebywał nigdy także na farmie hodowlanej trzody chlewnej. Przyznał się jednak, że ma nietypowe upodobania kulinarne i lubi jeść niedogotowany boczek. Jak wskazali lekarze, to właśnie w ten sposób mężczyzna zaraził się pasożytem. Dodali, że prawdopodobnie początkowo zachorował na tasiemczycę poprzez spożywanie niedogotowanego mięsa, a następnie wągrzycą w wyniku nieodpowiedniej higieny rąk po skorzystaniu z toalety.
Historię 52-letniego pacjenta opisano na łamach czasopisma „American Journal of Case Reports”. Jak wskazano, u mężczyzny zastosowano leki przeciwpasożytnicze i przeciwzapalne, dzięki którym przeżył infekcję mózgu i jego stan się znacznie poprawił. Lekarze na jego przykładzie zwracają jednak uwagę, jak ważne jest stosowanie się do zasad higieny i przygotowywania posiłków.
Objawy zarażenia tasiemcem
Jak wiele chorób, tak i obecność tasiemca uzbrojonego w jelicie przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Kiedy jednak pacjent zaczyna odczuwać pierwsze symptomy, zwykle są one związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego.
Objawy zarażenia tasiemcem każdego gatunku: zmiana łaknienia – brak apetytu lub nadmierny głód, wzmożony apetyt na potrawy kwaśne i słodkie, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka lub zaparcie, osłabienie, chudnięcie lub nieprzybieranie na wadze, bladość skóry, sińce pod oczami, zgrzytanie zębami, apatia lub nadpobudliwość, zawroty i bóle głowy, zmiany skórne i swędzące wysypki, obrzęki alergiczne. U dzieci czasem występują drgawki. Stosuje się leczenie farmakologiczne.
się ten artykuł?