Przejdź do treści

Hydrożel na chorobę Parkinsona? To może być prawdziwy przełom w leczeniu

Hydrożel na chorobę Parkinsona? To może być prawdziwy przełom w leczeniu
Hydrożel na chorobę Parkinsona? To może być prawdziwy przełom w leczeniu/ Getty Images, Mareen Fischinger
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hydrożel będzie ukojeniem dla pacjentów zmagających się z chorobą Parkisnsona? Być może brzmi to nieprawdopodobnie, ale to lek, który naprawdę ma szanse zrewolucjonizować metody leczenia tej choroby. Wystarczy tylko jedna dawka preparatu, by zobaczyć efekty.

Innowacyjny lek na chorobę Parkinsona

Na czym polega fenomen nowego leku? Hydrożel zawiera komórki macierzyste. Dzięki temu możliwa jest odbudowa tkanek, które zostały uszkodzone w wyniku choroby. I to w zaskakująco szybkim tempie! W bezpiecznym transporcie komórek macierzystych pomagają naturalne aminokwasy, które znajdują się w hydrożelu. Dzięki działaniu innowacyjnego leku możliwe jest złagodzenie takich objawów jak: zaniki pamięci, zaburzenia orientacji i drżenie rąk.

Odkrycia, które zostało opisane w prestiżowym czasopiśmie „Advanced Functional Materials”, dokonali naukowcy z Australian National University w Sydney. Prof. David Nizbet, który kieruje pracami nad lekiem, zaznacza, że najbardziej przełomowe jest  w nim to, że wystarczy przyjąć jedną dawkę preparatu, żeby pojawiły się widoczne efekty.

Aplikacja leku nie jest skomplikowana. Hydrożel wprowadza się przez ultra cienkie rurki do mózgu. Jego zaletami jest też tani koszt produkcji oraz to, że może pomóc również pacjentom zmagającymi się z innymi schorzeniami neurologicznymi.

Osoba odwiedzająca osobę chorą na Parkinsona trzyma dłoń na jej dłoniach

Kiedy ruszy produkcja?

Badacze, którzy opracowali hydrożel, mają nadzieje, że dzięki niskim kosztom produkcji będzie on mógł szybko trafić na rynek w dużej ilości. Jednak aby tak się stało, lek musi przejść jeszcze kilka etapów badań klinicznych. Dobra wiadomość jest taka, że już po testach klinicznych na myszach wiemy, że lek ma szanse zrewolucjonizować terapię pacjentów z chorobą Parkinsona.

„Mamy nadzieję, że nowa technologia będzie dostępna do użytku w niezbyt odległej przyszłości” – podkreśla prof. Clare Parish, kierowniczka Laboratorium Rozwoju Komórek Macierzystych i Nerwów przy Florey Institute of Neuroscience and Mental Health, jedna ze współautorek nowego odkrycia.

Apoptoza komórek - jaki ma związek z powstawaniem nowotworów?

Co to jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest przewlekłą neurozwyrodnieniową chorobą układu nerwowego. Nazwa choroby została wzięta od nazwiska Jamesa Parkinsona, który odkrył to schorzenie w 1817 roku. Jej cechą charakterystyczną jest utrata neuronów na skutek osadzania się w nich patologicznie zmienionego białka zwanego alfa-synukleiną. Objawia się to zwyrodnieniem struktur mózgowych. Obecne w strukturach mózgu komórki nerwowe produkujące dopaminę ulegają zniszczeniu, co powoduje powolną degenerację struktury istoty czarnej.

W chorobach neurodegeneracyjnych takich jak choroba Parkinsona przyczyny zachorowania wciąż pozostają nieznane.

 


Źródło: Zdrowie Wprost/ „Advanced Functional Materials”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.