Przejdź do treści

„Nie da się tego naprawić, jeśli trzymasz ten ból w sobie”. Dwayne Johnson zwrócił się z ważnym apelem do mężczyzn

Dwayne Douglas Johnson od lat zmaga się z depresją \źródło: GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Stereotyp mężczyzny zawsze silnego, niezłomnego i radzącego sobie nawet z największymi problemami wciąż ma się dobrze. Ale depresja nie patrzy na płeć i dotyka również mężczyzn. To właśnie oni popełniają ośmiokrotnie więcej samobójstw niż kobiety. Rzadziej też proszą o pomoc i  podejmują leczenie. Na temat męskiej depresji wypowiedział się aktor Dwayne Johnson. I poprosił mężczyzn o ważną rzecz.

„Jako mężczyźni nigdy o tym nie rozmawialiśmy”

Dwayne Douglas „The Rock” Johnson to człowiek wielu talentów. Aktor, futbolista, raper, a także świetny zapaśnik. Charyzmatyczny, zdolny, silny, uwielbiany przez fanów i wielokrotnie nagradzany zarówno w sporcie, jak i na scenie. Był też czas, kiedy znalazł się na liście najlepiej zarabiających aktorów na świecie. Wydawać by się mogło, że oszałamiająca kariera i sukcesy oznaczają tylko szczęśliwe chwile. Nic bardziej mylnego.

Dwayne Johnson był ostatnio gościem podcastu The Pivot. W szczerej rozmowie opowiedział o swoim zdrowiu psychicznym. Przyznał, że cierpi na depresję, ale nie zawsze zdawał sobie z tego sprawę. Pierwszy epizod dopadł go w czasie stypendium na University of Miami. Po wielu sukcesach doznał kontuzji pleców, przez co przez pewien czas nie mógł brać udziału w treningach piłki nożnej. Nie zdawał sobie jednak sprawy ze swojego stanu psychicznego.

„Nie chciałem chodzić do szkoły. Byłem już gotowy do wyjścia i rezygnowałem. (…) Ciekawe jest to, że wtedy nie wiedziałem, co mi dolega. Nie miałem pojęcia, co to jest zdrowie psychiczne. Nie wiedziałem, czym jest depresja. Po prostu wiedziałem, że nie chcę tam być. Nie chodziłem na żadne spotkania z moją drużyną i w niczym nie uczestniczyłem” – wyznał w podcaście.

Choroba powróciła po rozwodzie z żoną. Ale wtedy również nie wiedział, z czym dokładnie się zmaga. Kilka lat później, w 2017 roku, depresja znów się odezwała. Wtedy już znał ten stan i potrafił go nazwać. Siłę do życia dały mu wtedy córki:  Simone, Jasmine i Tiana.

Wtedy wiedziałem, co to jest i na szczęście miałem wtedy kilku przyjaciół, na których mogłem się oprzeć i powiedzieć: 'Wiesz, teraz czuję się trochę niepewnie. Trochę sobie nie radzę (…)'” – wspominał w rozmowie.

Dwayne Johnson chciałby, aby inni mężczyźni nie popełnili błędu jego i jego kolegów, którzy w wyniku depresji popełnili samobójstwo: by nie zamykali się w sobie, jeśli czują się źle psychicznie.

„Jako mężczyźni, nigdy o tym nie rozmawialiśmy. Po prostu spuszczaliśmy głowy w dół i radziliśmy sobie z tym sami. To niezdrowe, ale niewiele o tym wiedzieliśmy” – zauważył.

Aktor zwrócił się z ważnym apelem do mężczyzn:

„Jeśli czujesz, że twoje własne zdrowie psychiczne zamienia się w piekło, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to z kimś porozmawiać. Nie da się tego naprawić, jeśli trzymasz ten ból w sobie. Odwaga, by z kimś porozmawiać, to twoja supermoc. Straciłem dwóch przyjaciół przez to, że popełnili samobójstwo. Porozmawiaj z kimś. Pomimo tego, jak możesz się czuć, nigdy nie jesteś sam

51-letni aktor nauczył się również wdzięczności za wszystko, co spotka go w życiu. Na swoim profilu instagramowym podzielił się refleksją:

„Ciężko pracowałem przez te lata, aby zdobyć emocjonalne narzędzia, aby przepracować cały psychiczny ból. Ale przez lata nie wiedziałem, na czym polega walka o zdrowie psychiczne” – przyznał.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Dwayne Johnson (@therock)

tiempox.com

Depresja – jak chorują na nią mężczyźni?

Powszechnie uważa się, że depresja u mężczyzn objawia się niespecyficznie. Dlatego też nie jest łatwe postawienie diagnozy.

Co zatem powinno zaniepokoić?

  •  nagłe okazywanie gniewu, irytacji, niechęci nawet z błahych powodów;
  •  unikanie kontaktów z bliskimi;
  • narastające trudności w głębszych relacjach;
  • minorowy nastrój, milczenie, izolowanie się;
  •  działania destrukcyjne, np. nadmierne picie, jazda samochodem po alkoholu, nadmierna, ryzykowna aktywność seksualna, kompulsywne jedzenie lub przeciwnie – odmawianie jedzenia posiłków;
  • unikanie obowiązków służbowych, wypalenie zawodowe lub przeciwnie – nadaktywność zawodowa;
  • cyberseks, uzależnienie od komputera

Męska depresja – jak można pomóc?

Wczesne wykrycie i właściwe zdiagnozowanie objawów depresyjnych może przynieść pozytywne skutki. Jeśli chory będzie miał właściwą opiekę i wsparcie w rodzinie, wówczas może zwiększyć dostęp do tłumionych latami emocji i dojść do refleksji, które skłonią go do korzystnych zmian w swoim życiu.

Jak zatem wspierać mężczyznę w depresji?

– nie krytykować, nie zmuszać do „wzięcia się w garść”;
– być łagodną i cierpliwą, ale nie uległą – koniecznie trzeba wyznaczyć pewne granice;
– zaproponować pomoc lekarską i współuczestnictwo w procesie leczenia;
– nie wyśmiewać, nie drwić;
– nie okazywać irytacji, zniechęcenia;
– nie obwiniać;
– przypominać o braniu leków i innych zaleceniach lekarskich;
– zachęcać do przestrzegania higieny;
– redukować sytuacje stresujące;
– zachęcać do aktywności (spacer, czytanie, proste prace w domu);
– nie oczekiwać natychmiastowej poprawy;
– nie wymuszać podejmowania ważnych decyzji życiowych;
– upewniać swojego ukochanego/brata/męża/przyjaciela, że depresja to stan przejściowy i, choć to teraz trudne do zrozumienia, wszystko się ułoży.

Pamiętajmy, że nieleczona depresja jest chorobą śmiertelną.

źródło:tiempox.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Profilaktyka oraz terapia depresji i chorób neurodegeneracyjnych

Konferencja Młodej Farmacji o profilaktyce i terapii depresji pod matronatem HelloZdrowie

Mazowiecki Marsz Mocy Fundacji Marka Kamińskiego już w ten weekend! W trosce o kondycję psychiczną młodzieży

Renata na miastenię choruje od 25 lat. „W dobry dzień choroba pozwala mi połknąć posiłek bez dławienia się”

„Człowiek w dysforii szybko i nagle przechodzi w skrajne emocje, trudno się z nim komunikować”. Czym się różni dysforia od depresji, tłumaczy Sonia Ziemba-Domańska

Kryzysy psychiczne młodzieży nie rodzą się same

Nie wypada? A właśnie że wypada!

„Podejście zadaniowe do życia i znajdowanie czasu na przyjemności to antidotum na zbytnie martwienie się” – mówi psychoterapeutka Marlena Ewa Kazoń

Lekarze już wydają pacjentom „niebieskie” zalecenia i skierowania na „wodne programy”. Czym jest koncepcja „niebieskich terapii”

„Gdybym nie zrobiła wtedy badań, mogłoby mnie tu nie być”. Toni Braxton uniknęła potencjalnie śmiertelnego zawału

Test Rorschacha – czym jest? Kiedy się go wykorzystuje?

Nieszczęśliwe i zalęknione dzieci. Naukowcy: powodem jest brak swobodnej zabawy i ciągły nadzór dorosłych

Bryska szczerze o zmaganiach z depresją: „Wszystko było bardzo bezwartościowe i ciemne”

Kobieta siedzi na łóżku

Stres, lęk i obniżony nastrój. Zdrowie psychiczne polskich pracowników w coraz gorszej formie

„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

„Nie chciałem dalej żyć. Czułem się, jakbym tonął”. Ed Sheeran opowiedział o zaburzeniach odżywiania, depresji i uzależnieniu

Angelika Domańska

Angelika Domańska odebrała syna. Sąd uchylił decyzję o umieszczeniu chłopca w domu dziecka

Amanda Bynes znów ma poważne kłopoty ze zdrowiem. Trafiła na obserwację do szpitala

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

„Nie było ze mną dobrze”. Cara Delevingne szczerze opowiedziała o swojej walce z nałogami i depresją

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Orina Krajewska

Zdrowie psychiczne tematem IV Kongresu Medycyny Integralnej Fundacji „Bądź”. Hello Zdrowie objęło wydarzenie matronatem medialnym

„Unikanie odczuwania lęku ma poważniejsze negatywne skutki niż jego faktyczne odczuwanie”. O zaburzeniach lękowych mówi Natalia Kocur

Paulina i Arkadiusz chorują na schizofrenię. Udowadniają, że ich choroba nie przekreśla szans na normalne życie