Nie dla wszystkich kwarantanna jest ciężkim doświadczeniem. Istnieje grupa ludzi, dla których brak związków międzyludzkich jest czymś typowym
„Odcięcie od znajomych, rodziny, codziennych obowiązków i kontaktów społecznych wywołuje w nas lęk, frustrację i wrażenie, że naprawdę można zwariować. Jest jednak wąska grupa ludzi, dla których brak związków międzyludzkich jest czymś typowym i nie mam tu na myśli introwertyków…” – mówi Anna Cyklińska, psycholożka prowadząca na Instagramie profil „Psychoedu”. Okazuje się, że nie wszyscy cierpią zamknięci we własnym domu.
Kwarantanna – życie w izolacji
„Izolacja – dla większości ludzi to coś nienaturalnego, obciążającego psychicznie, wzbudzającego dyskomfort. Jej skutki wiele osób odczuwa właśnie teraz – podczas przymusowej lub dobrowolnej kwarantanny i zagrożenia COVID-19. Odcięcie od znajomych, rodziny, codziennych obowiązków i kontaktów społecznych wywołuje w nas lęk, frustrację i wrażenie, że naprawdę „można zwariować”.
Jest jednak wąska grupa ludzi, dla których brak związków międzyludzkich jest czymś typowym i nie mam tu na myśli introwertyków. Zaburzenie osobowości schizoidalnej to, jak sama nazwa wskazuje, rys zbliżony do schizofrenii, dzielący z nią objawy negatywne. Wyróżniają je wycofanie, brak zainteresowania relacjami z ludźmi oraz brak odczuwania potrzeby ich tworzenia. Kłopot może stwarzać natomiast presja ze strony otoczenia na większe zaangażowanie…” – pisze Anna Cyklińska, psycholożka na swoim profilu na Instagramie.
Psycholożka dodaje, że zaburzenie to rzadko się diagnozuje, ponieważ osoby z powodu swoich objawów niechętnie szukają pomocy. Mają również trudność w zaangażowaniu się w terapię. Do niedawna uważano, że zaburzeń z grupy: paranoiczne, schizotypowe, schizoidalne nie da się leczyć. Obecnie mamy już dowody na działanie terapii poznawczej, która łagodzi cierpienie emocjonalne i osłabia problematyczne przekonania.
Rozwiń„Pamiętajcie, że post ten ma charakter edukacyjny. Osobowość to po części coś z czym się rodzimy, a kształtuje się do wieku młodzieńczego. Różne wydarzenia życiowe i podatność emocjonalna mogą doprowadzić do jej zaburzeń. Od przymusowej izolacji prawdopodobnie nie nabawicie się zaburzenia schizoidalnego, ale warto obserwować swój stan psychiczny, a w razie potrzeby skontaktować się ze specjalistą telefonicznie…” – dodaje specjalistka.
Czujesz, że kwarantanna i nieustannie przebywanie w domu ma na ciebie zły wpływ? Wiele psychologów przyjmuje teraz online. Nie musisz wychodzić z domu, by porozmawiać ze specjalistą.
Psychoedu, czyli Anna Cyklińska
„Psychoedu” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Cyklińską, psycholożkę w trakcie Szkoły Psychoterapii w nurcie CBT. Jak sama wyjaśnia, jej konto ma funkcję psychoedukacyjną. Obecnie śledzi je ponad 8 tys. osób.
Zobacz także
Polecamy
Michalina: „Czasem fantazjowałam o tym, że rozumiem matematykę. Ale częściej rano wymiotowałam ze strachu”. Czym jest HMA?
„Widok zalanego miasta to trudne doświadczenie”. Od dziecka do seniora – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla powodzian
Wywalczył złoto olimpijskie, po czym otworzył się na temat swojego zdrowia. „Mam astmę, alergię, depresję…”
Pies pomaga choremu na schizofrenię. „Jest przeszkolony, by witać ludzi na komendę. Jeśli tak robi, wiem, że naprawdę tam są”
się ten artykuł?