Przejdź do treści

Nie jest lekarzem, ale udziela porad medycznych na TikToku. Rzecznik Praw Pacjenta złożył zawiadomienie w sprawie pseudomedyka

Lekarz siedzący przy stole, nie widać twarzy- Hello Zdrowie
Mężczyzna nie jest lekarzem, a mimo to "edukuje" w internecie na temat zdrowia źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Influencer w białym kitlu za pośrednictwem mediów społecznościowych udziela porad medycznych. Zachęca w nich pacjentów onkologicznych do zaniechania chemioterapii, czy też stosowania leków na tarczycę. Rzecznik Praw Pacjenta zawiadomił prokuraturę w tej sprawie. 

Zniechęca do terapii i stosowania leków

Receptą na groźne choroby, jego zdaniem, mają być jod oraz płyn Lugola. Lekarze, w jego opinii, nie umieją diagnozować chorób tarczycy i niepotrzebnie przepisują pacjentom leki. Zniechęca chorych do stosowania leków na tarczycę oraz do stosowania chemioterapii u pacjentów zmagających się z nowotworami. Takie kłamliwe, szkodliwe i obelżywe treści prezentuje na TikToku pewien influencer, przedstawiający się jako naturopata. Mężczyzna nie jest lekarzem, ale na nagraniach występuje w białym kitlu. Jego ubiór sugeruje, że może być autorytetem w dziedzinie medycyny.

Oprócz aktywności na TikToku organizuje webinary poświęcone leczeniu jodem. Na swojej stronie internetowej sprzedaje materiały dotyczące m.in. leczenia jodem, oczyszczania organizmu z toksyn oraz dietom niskowęglowodanowym. Mimo że platforma TikTok nie raz usuwała jego konto, zaraz zakładał on nowe.

Na zdjęciu pacjent w trakcie przyjmowania wlewu witaminowego\ HelloZdrowie

Porady medyczne bez dyplomu lekarza

Sprawę w swoje ręce wziął Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec. Za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie influencera. Rzecznik domaga się także zwiększenia swoich uprawnień, aby móc skutecznie działać przeciwko „szarlatanerii”.

Coraz więcej pojawia się informacji, również w przestrzeni publicznej, o różnego rodzaju niesprawdzonych metodach prowadzonych przez osoby, które pobierają za to wysokie wynagrodzenie, a które wprowadzają pacjentów w błąd. To jest to, z czym się obecnie mierzymy, co moim zdaniem wymaga reakcji ustawodawcy – mówił we wcześniejszej  rozmowie z rynekzdrowia.pl

W jego ocenie ustawodawca nie przewidział pojawiających licznych sytuacji, w których świadczeń zdrowotnych udzielają osoby, które absolutnie nie mają ku temu kompetencji.

Na ten temat wypowiedział się także w mediach społecznościowych  Jakub Kosikowski, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej. Uznał, że to sprawa dla prokuratury. Jednocześnie ma obawy, że zawiadomienie zostanie zbagatelizowane ze względu na „znikomą szkodliwość czynu”.

źródło: rynekzdrowia.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.