Jak przebiega USG tarczycy? Cena, przygotowanie oraz interpretacja wyników

się ten artykuł?
USG tarczycy to nieinwazyjne, proste do wykonania badanie, które jest często pierwszym etapem w diagnostyce chorób tarczycy – za jego pomocą można ocenić wielkość gruczołu. USG tarczycy może uwidocznić zmiany w obrębie szyi i musi poprzedzać wykonanie biopsji.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Ewelina Stefanowicz”
Badanie USG tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania i jest stosunkowo tanie, a także szeroko dostępne. Wyniki USG tarczycy otrzymuje się niemal natychmiastowo, co pozwala na szybkie dalsze decyzje diagnostyczne i lecznicze.
USG tarczycy – przebieg badania
Nieinwazyjne badanie obrazowe wykonywane bardzo często w celu uwidocznienia zmian w tarczycy to USG tarczycy. Za jego pomocą można określić wielkość gruczołu, uwidocznić zmiany ogniskowe tarczycy oraz wybrać miejsce odpowiednie do biopsji cienkoigłowej. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia choroby na podstawie objawów klinicznych oraz laboratoryjnych.
USG tarczycy wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, w przychodni, trwa ono kilka minut. Badanie wykonywane jest na leżąco. Lekarz przykłada do szyi pacjenta pokrytą żelem głowicę ultrasonografu i przyciskając ogląda widoczną na ekranie aparatu tarczycę i znajdujące się w pobliżu struktury. Podczas tego badania lekarz mierzy poszczególne części gruczołu oraz ewentualnie występujące zmiany, włącza opcję dopplera, dzięki której może obserwować przepływ krwi wewnątrz tarczycy. Badanie USG tarczycy nie jest bolesne, chociaż można podczas niego odczuwać nieznaczny dyskomfort związany z uciskiem na szyję.
Czy USG tarczycy jest drogie?
Badanie, jakim jest USG tarczycy, jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jeśli istnieją ku niemu wskazania. Badanie można również wykonać prywatnie. Koszt USG tarczycy wynosi od 50 do 200 zł, w zależności od miejsca, gdzie badanie ma być wykonane. Średni koszt to ok. 100 zł.
Zobacz także
Przygotowanie do badania USG tarczycy
Przygotowanie do USG tarczycy jest proste i nie zabiera dużo czasu. Do badania nie trzeba być na czczo i można je wykonać o każdej porze dnia. Przed badaniem należy zdjąć z szyi biżuterię oraz odzież przeszkadzającą w dostępie do szyi, aby zapobiec jej zabrudzeniu przez żel i ułatwić dostęp do gruczołu. Jeśli badanie wykonywane jest bezpłatnie, należy posiadać skierowanie od lekarza. Warto mieć ze sobą poprzednie badania obrazowe, jeśli były kiedykolwiek wykonywane oraz ewentualne badania poziomu hormonów tarczycy we krwi – TSH, fT3, fT4, co pomoże w podejmowaniu dalszych decyzji odnośnie do diagnostyki oraz leczenia.
Nie istnieją przeciwwskazania do wykonania USG tarczycy – do badania mogą przystąpić wszyscy – zarówno dzieci, jak i dorośli, a także kobiety w ciąży, gdyż badanie to nie emituje szkodliwego promieniowania.
USG tarczycy – wyniki
Po badaniu pacjent otrzymuje niemal natychmiastowo zdjęcia oraz opis USG tarczycy napisany przez lekarza radiologa wykonującego badanie. Interpretację wyników powinien przeprowadzić lekarz specjalista – endokrynolog, który mając dostęp do wywiadu, badania oraz badań laboratoryjnych może spojrzeć całościowo na przypadek danego pacjenta i podjąć dalsze odpowiednie decyzje terapeutyczne.
Opis USG tarczycy zawiera dane na temat objętości gruczołu podane w milimetrach, podane są także wymiary poszczególnych części tarczycy w 3 wymiarach. Prawidłowa objętość tarczycy u kobiet wynosi 20 ml, u mężczyzn – 25 ml. Wyniki odbiegające znacznie od normy świadczą o patologii. W badaniu USG tarczycy opisuje się echogeniczność miąższu tarczycy, czyli zdolność do odbijania fal ultrasonografu przez strukturę. Dodatkowo dzięki USG tarczycy można stwierdzić obecność zmian ogniskowych oraz podać ich przybliżoną ilość i wymiary.
USG tarczycy jest badaniem kwalifikującym do dalszej diagnostyki, a dokładniej do biopsji tarczycy. Kwalifikację wykonuje się na podstawie cech ultrasonograficznych mogących sugerować zmianę nowotworową rozwijającą się w gruczole. Do cech tych należą:
- obecność mikrozwapnień,
- zatarte, niewyraźne granice gruczołu,
- heterogenna struktura zmian,
- duże wymiary zmiany,
- towarzyszące powiększenie węzłów chłonnych szyi,
- powiększenie zmiany o co najmniej 20% względem poprzednich badań USG,
- charakter lity i hipoechogeniczność zmiany,
- cechy chaotycznego przepływu wewnątrz zmiany.
Należy pamiętać, że na podstawie USG tarczycy nie można rozróżnić jednoznacznie zmian złośliwych od niezłośliwych i konieczna jest dalsza diagnostyka, która wykluczy lub potwierdzi możliwość występowania nowotworu.
Zmiany bezechowe to zazwyczaj niegroźne torbiele tarczycy. Zmniejszenie gruczołu może świadczyć o chorobie autoimmunologicznej tarczycy, natomiast jego powiększenie o wolu toksycznym lub nietoksycznym, w zależności od całościowego obrazu pacjenta i wyników hormonalnych.
Najnowsze w naszym serwisie

Żelazo w ciąży – zapotrzebowanie, objawy i skutki niedoboru

Badania na boreliozę, które pomogą ci zdiagnozować patologię

Tomografia zatok – kiedy i jak się ją wykonuje?

Dieta na wysoki cholesterol – sposób na zdrowie. Co jeść?
Polecamy

Balneologia – lecznicza moc kąpieli i borowiny. Komu może pomóc?

Czym jest abulia? Chorobliwy brak motywacji do działania to poważny problem

Oftalmoskop w okulistyce – historia, rodzaje, zastosowanie
