Przejdź do treści

Niektóre leki psychiatryczne mogą wywołać reakcję skórną w związku z ekspozycją na słońce – mówi psychiatra

Tekst o reakcjach skórnych od leków psychiatrycznych. Na zdjęciu: Kobieta z zamkniętymi oczami na plaży - HelloZdrowie
Leki psychiatryczne a słońce / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przyjmujesz leki psychiatryczne? Latem uważaj na słońce! Jak wyjaśnia psychiatra Joanna Adamiak na swoim profilu na Instagramie, niektóre z nich mogą wywołać reakcję skórną w związku z ekspozycją na słońce.

Przyjmowanie leków psychiatrycznych

Stosowanie leków psychiatrycznych łączy się z wieloma zasadami. Jedną z nich jest unikanie promieni słonecznych. Jak wyjaśnia dr n. med. Joanna Adamiak w swoim wpisie na profilu „Świat oczami psychiatry” na Instagramie, ich przyjmowanie może prowadzić do:

  • reakcji fotoalergicznych – dochodzi do nich po 2-3 dniach od ekspozycji słonecznej, odpowiedź immunologiczna nie jest zależna od dawki czy czasu przebywania na słońcu. Zmiany skórne to pokrzywka, wysypka, rumień, świąd.
  • reakcji fototoksycznych – dochodzi do nich w ciągu kilku godzin od kontaktu ze słońcem. Długość przebywania na słońcu ma wpływa na nasilenie zmian. Zmiany skórne przypominają oparzenie słoneczne (pęcherze, zaczerwienienie, obrzęk).
  • zmiany pigmentacji skóry.
Agnieszka Kobyłka-Dziki

Jakie leki psychiatryczne wchodzą w interakcje ze słońcem?

  • leki przeciwpsychotyczne: fenotiazyny (chlorpromazyna, perazyna), haloperidol.
  • leki przeciwdepresyjne: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne – amitryptylina, doksepina.
    Mówi się o reakcji krzyżowej przy stosowaniu leków z grupy SSRI – m.in. fluoksetyny, fluwoksaminy, escitalopramu.
  • leki uspokajające: diazepam, chlordiazepoksyd, prometazyna.
  • leki przeciwpadaczkowe: karbamazepina.

„Ogólnie po każdym leku może dojść do którejś z wyżej wymienionych reakcji. Każdy z nas jest inny. Z reguły nie zdarza się to często. I jeszcze dodam tylko, że przy reakcji alergicznej niestety nie ochronią nas filtry, a unikanie kontaktu ze słońcem” – dodaje psychiatra.

Świat oczami psychiatry – kto stoi za tym profilem?

Joanna Adamiak jest lekarką ze specjalizacją z psychiatrii. W mediach społecznościowych prowadzi profil „swiat_oczami_psychiatry”, który obserwuje ponad 8 tys. osób. Psychiatra dzieli się na nim swoją wiedzą w prosty, przystępny sposób.

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.