Przejdź do treści

Niepewne, niedokładne i zawodzą w najtrudniejszych momentach? Fakty i mity na temat termometrów bezdotykowych

Niepewne, niedokładne i zawodzą nas w najtrudniejszych momentach? Sprawdź, czy to, co często słyszymy o termometrach bezdotykowych, to prawda
Niepewne, niedokładne i zawodzą nas w najtrudniejszych momentach? Sprawdź, czy to, co często słyszymy o termometrach bezdotykowych, to prawda / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zastanawiasz się nad zakupem termometru bezdotykowego? Nie jesteś pewna, czy jest tak dobry jak ten tradycyjny? A może nie do końca ufasz pomiarom wykonywanym w przychodniach czy w gabinetach stomatologicznych? W takim razie koniecznie przeczytaj ten tekst – znajdziesz tu wszystko, co powinnaś wiedzieć o tzw. termometrze „do czoła”. Na jakiej zasadzie działa i kiedy nie jest skuteczny? Tłumaczy farmaceuta Marcin Korczyk, znany w sieci jako „Pan Tabletka”.

Czy termometr bezdotykowy jest niedokładny?

Masz wątpliwości, czy termometr bezdotykowy jest na pewno tak dokładny jak inne rodzaje termometrów? Twoje obawy po części są uzasadnione. Dlaczego?

„Pomiar bezdotykowy jest po prostu inny niż pomiar przy użyciu termometr rtęciowego czy elektrycznego piórkowego. Inna technologia – inna specyfika. W konsekwencji , jeśli oczekujesz po pomiarze bezdotykowym ostrych wyników – zawiedziesz się. To nie działa w te sposób” – podkreśla Marcin Korczyk na profilu „Pan Tabletka” na Instagramie.

Jak tłumaczy, na wynik „z czoła” wpływ ma kilka różnych parametrów. Jednak, jak dodaje, jeśli je zrozumiesz, będziesz w stanie zapanować nad sytuacją i robić rzetelne pomiary. Jakie to parametry?

Gorączka u dzieci / istockphoto

Na co zwracać uwagę przy mierzeniu temperatury „z czoła”?

Parametry, które według farmaceuty odgrywają znaczącą rolę przy wykonywaniu pomiaru termometrem dotykowym, to:

  1. Temperatura otoczenia – musi być stała, czyli bez przeciągów, wiatru i nagłych skoków. Marcin Korczyk zwraca uwagę, że przeniesienie termometru z zimnej sypialni do gorącej i wilgotnej łazienki będzie skutkowało błędnym pomiarem.
  2. Temperatura samego termometru – musi być stabilna, czyli termometr powinien poleżeć co najmniej godzinę w pomieszczeniu, w którym ją mierzysz.
  3. Natłuszczenie i wilgotność skóry – jak zaznacza farmaceuta, skóra musi być sucha. Nie może być spocona, tłusta czy nagrzana, bo wynik wyjdzie niepoprawny.
  4. Wyczyszczony termometr – końcówka i szybka powinny być czyste. Jeśli czujnik jest brudny, uzyskamy błędny pomiar.

Farmaceuta podkreśla, że w pomiarach temperatury termometrem bezdotykowym bardziej istotny jest tzw. trend temperaturowy niż pojedynczy pomiar. A znając powyższe parametry, możesz za każdym razem zadbać o to, żeby były zachowane i dzięki temu obserwować, czy temperatura rośnie, czy maleje. To pozwoli ocenić, czy np. podawać lek przeciwgorączkowy albo kontynuować leczenie.

Pan Tabletka

Za profilem w mediach społecznościowych Pan Tabletka stoi farmaceuta Marcin Korczyk. Zarówno na swoim blogu, jak i w social mediach, dzieli się wiedzą medyczną. W ten sposób stara się edukować swoich obserwatorów odnośnie zdrowia, by – jak sam pisze – tabletki nie były nam potrzebne. A jeśli już trzeba je brać, wskazuje, jak wybrać te najlepsze. Profil na Instagramie Pan Tabletka obserwuje ponad 95 tys. osób. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Marcin Korczyk (@pantabletka)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.