Małgorzata Germak Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn Kiedy innym jest ciepło, ty trzęsiesz się z zimna. Być może masz taką naturalną tendencję, ale jest też szansa, że powód, dla którego często marzniesz, znajduje się na naszej liście. Czas na małe śledztwo. 15.02.2023 6 min.
Marta Figas Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie? Już w połowie drogi z pracy do domu marzy ci się wanna pełna gorącej wody... Wyobrażenie kojącej kąpieli w bąbelkach i olejkach niweluje nieco irytację wszechobecną szarością. Czemu więc po wynurzeniu się z wody nie zawsze… 15.01.2023 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Skąd takie wysokie temperatury w styczniu i co to dla nas oznacza? Wyjaśniają autorzy profilu Crazy Nauka Nowy Rok przywitał nas wyjątkowo ciepło! Termometry pokazywały nawet 19 st. w cieniu. Choć wysokie temperatury w styczniu ucieszyły wielu z nas, bo mogliśmy wybrać się na miły spacer, to pojawia się pytanie: dlaczego one się… 02.01.2023 4 min.
Przemysław Ćwik Jak zimno wpływa na organizm? 7 powodów, dla których warto czasem zmarznąć Niskie temperatury mają niewielu zwolenników. Utyskiwania na nadchodzącą zimę należą do najczęstszego repertuaru skarg pod naszą szerokością geograficzną. W końcu trudno się cieszyć na myśl o gęsiej skórce i zmarzniętych… 01.11.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Ponad 500 zgonów w kilka dni. To efekt morderczych upałów, które zmierzają do Polski Dramatyczne dane o liczbie ofiar wysokich temperatur odnotowano Hiszpanii w zaledwie kilka dni. Jak podają służby medyczne tego kraju, w wyniku trwającej od ponad tygodnia ekstremalnej fali upałów zmarło 510 osób. Gorące powietrze… 19.07.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska 3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny "Utarło się, że ludziom, którym jest z jakiegoś powodu za gorąco (mają gorączkę albo hipertermię - to dwa różne stany), kładzie się ręcznik/kompres/szmatkę zamoczoną w zimnej wodzie na czoło" - pisze na Instagramie Jan… 30.06.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska „Potrzebujemy więcej zieleni. To nie jest już kwestia estetyki, a najlepszy sposób na ochronę przed katastrofalnymi skutkami upałów” – apeluje ekoaktywistka Paulina Górska "Staram się zrozumieć, czemu w obliczu danych i to jak najbardziej naukowych, miasta takie jak Zakliczyn, robią rewitalizacje głównych placów z tak niewielką liczbą drzew, że aż chce się płakać?" - pisze ekoaktywistka. Autorka… 23.06.2022 4 min.
Aleksandra Tchórzewska Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców Dobry sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Na jego jakość wpływa nie tylko aktywność fizyczna, poziom stresu czy regularność pór wypoczynku, ale - jak się okazuje - także zmiany klimatyczne. Do zaskakujących… 24.05.2022 4 min.
Zuzanna Kowalewska Homeostaza organizmu – czym jest, na co wpływa, co wywołuje jej zaburzenia? Homeostaza jest niezwykle ważnym procesem, o którym większość z nas słyszała. Codziennie czerpiemy z niej wiele korzyści, przeważnie jednak nie wiedząc czym jest, na czym polega i dlaczego jest aż tak ważna dla ludzkiego organizmu. 12.12.2021 5 min.
Justyna Mazur Termografia medyczna – co to jest, wskazania i przebieg Termografia medyczna to badanie, które znajduje wszechstronne zastosowanie w medycynie. Termografia w medycynie pozwala na zdiagnozowanie rozmaitych stanów chorobowych. Ta całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna metoda obrazowania ciała… 23.06.2021 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Niepewne, niedokładne i zawodzą w najtrudniejszych momentach? Fakty i mity na temat termometrów bezdotykowych Zastanawiasz się nad zakupem termometru bezdotykowego? Nie jesteś pewna, czy jest tak dobry jak ten tradycyjny? W tym tekście znajdziesz wszystko, co powinnaś wiedzieć, żeby podjąć odpowiednią decyzję. 25.02.2021 3 min.
Patrycja Nawojowska Leptospiroza – objawy, diagnostyka, leczenie i powikłania Leptospiroza to bakteryjna choroba zakaźna wywoływana przez krętki z rodzaju Leptospira. Przenoszą ją głównie szczury, świnie, psy, koty i bydło domowe, których mocz zanieczyszcza wodę, glebę i rośliny. Objawy leptospirozy są… 15.12.2020 5 min.
Lena Helman Gorączka u dziecka – przyczyny. Jak zbić gorączkę? Gorączka u dziecka jest często mylona ze stanem podgorączkowym. Kiedy mówimy o gorączce u dziecka i czego może być objawem? Jak reagować, gdy podwyższona temperatura ciała utrzymuje się przez dłuższy czas? Gorączka po… 27.08.2020 12 min.
Ewa Wojciechowska Barbara Kurdej-Szatan dołączyła do akcji w mediach społecznościowych. To bardzo ważne! Barbara Kurdej-Szatan włączyła się w akcję, która ma zapobiec tragicznym wypadkom. #Niezostawiam to ważna społeczna inicjatywa, szczególnie w upały! 14.08.2020 2 min.
Joanna Germak Ciepło, zimno… Skąd te zaburzenia termoregulacji? Wszyscy wkoło porozbierani, a ty siedzisz pod kocem lub w puchatym swetrze? Lub na odwrót - wszyscy czują się znakomicie, ty natomiast marzysz o wejściu do chłodni, a na czole perli ci się pot? Oho - kłopoty z termoregulacją! Co… 05.07.2020 9 min.
Ewa Wojciechowska „Gorączka jest korzystna, pomaga zwalczać infekcje” – pisze lek. Dawid Ciemięga. Co dzieje się w organizmie przy podwyższonej temperaturze? Gorączka jest reakcją obronną organizmu i pomaga zwalczyć infekcję. Jak zaznacza lekarz Dawid Ciemiega, gorączka jest korzystna. 27.05.2020 6 min.
Urszula Gruszka Masz wiecznie zimne stopy? Poznaj 5 przyczyn, które powodują chłód, nie tylko zimą 14.01.2019 3 min.