4 min.
Niski poziom hemoglobiny – przyczyny i leczenie

Niski poziom hemoglobiny
Hemoglobina to czerwony barwnik krwi oraz białko zawarte w czerwonych krwinkach (erytrocytach), które odpowiada za transportowanie tlenu w organizmie. W wynikach badań hemoglobina oznaczana jest jako Hb i Hgb. Jakie wartości powinna przybierać? Jakie są przyczyny niskiego poziomu hemoglobiny?
Spis treści
Hemoglobina – informacje ogólne
Sama hemoglobina składa się z maleńkich cząstek zwanych tetramerami. Tetramer składa się z dwóch par podjednostek białkowych.
W organizmie człowieka znaleźć można hemoglobinę utlenowaną i nieutlenowaną. Hemoglobina utlenowana (oksyhemoglobina), inaczej białko, odpowiedzialne jest za wiązanie tlenu i transportowanie go do tkanek. Drugi rodzaj hemoglobiny – nieutlenowana (karboksyhemoglobina) – odpowiedzialna jest za usuwanie z krążenia dwutlenku węgla.
Naukowcy rozróżniają również kilka rodzai hemoglobiny. Pierwsza z nich to płodowa, która ma ogromne możliwości możliwości wiązania tlenu. To właśnie ona odpowiedzialna jest za pobieranie tlenu z organizmu matki i przetransportowanie go łożyskiem do dziecka rozwijającego się w jej łonie.
Hemoglobina glikowana to ten rodzaj białka krwi do którego przyłączona jest cząsteczka glukozy. Ten rodzaj wykrywa się u cukrzyków, którzy mają podwyższony parametr poziomu glukozy w krwi.
Nieutlenowana hemoglobina sierpowatokrwinkowa doprowadza do zniekształcenia czerwonych krwinek. Osoby z takim rodzajem krwi bardzo często chorują na anemię – niedokrwistość sierpowatą.
Prawidłowy poziom Hb w organizmie
Prawidłowy poziom hemoglobiny inny jest dla osób dorosłych, inny dla dzieci. Dla kobiet norma wynosi 12–16 g/dl. Dla mężczyzn norma to 14–18 g/dl. Trzeba jednak dodać, że nie są to sztywne normy, ponieważ niektóre laboratoria mają delikatne odchylenia. Otrzymane wyniki wskazujące niski poziom hemoglobiny zawsze warto omówić z lekarzem.
Przyczyny niskiego poziomu hemoglobiny we krwi
Wyróżnia się dwie podstawowe przyczyny. Pierwsza z nich, najbardziej popularna to niedobór żelaza, który identyfikowany jest u dorosłych oraz u dzieci.
Druga przyczyna to bardzo częste krwotoki. Lekarze nazywają ją również niedokrwistością pokrwotoczną. Ona dzielona jest na ostrą pojawiającą się w wyniku ostrej utraty krwi. Drugi rodzaj to niedokrwistość przewlekła. Ona pojawia się w konsekwencji zapalenia jelit i cyklicznego podkrwawienia błony śluzowej jelit.
Niski poziom hemoglobiny – objawy
Jeśli zauważamy u siebie takie objawy, jak:
- przewlekłe zmęczenie
- osłabienie
- zawroty głowy
- omdlenia
- senność
- tachykardię, czyli przyspieszone bicie serca
- trudności ze skupieniem i koncentracją
- bladość i suchość skóry
- wypadanie włosów
- łamliwość paznokci
to warto zastanowić się nad sprawdzeniem swojego poziomu hemoglobiny. U dzieci obserwuje się także obniżenie wyników w nauce. Jeżeli dziecko nie miało do tej pory problemów z nauką i zmieniło się to w niewytłumaczalny sposób, to warto pójść z nim do lekarza.
Badanie poziomu hemoglobiny zawsze wykonuje się na czczo w laboratorium. Nie trzeba się do niego w żaden specjalny sposób szykować. Wyniki z tego badania najczęściej dostępne są już tego samego dnia popołudniu.
Warto zaznaczyć, że niski poziom hemoglobiny bardzo często połączony jest z obniżonym poziomem hematokrytu. To właśnie hematokryt pokazuje nam realną liczbę erytrocytów wchodzących w skład hemoglobiny.
Niski poziom hemoglobiny – leczenie
Forma leczenia zależna jest od samego lekarza. Bardzo często wykonywane jest ono w warunkach domowych. Skoro za niski poziom hemoglobiny odpowiedzialny jest brak żelaza, to trzeba zacząć przyjmować odpowiednie preparaty z dużą ilością zawartości żelaza. Są to preparaty w formie tabletek. Jeżeli takie leki będziemy brali samodzielnie w domu, to warto połączyć je z witaminą C. Ta witamina odpowiedzialna jest za przyswajanie żelaza do organizmu.
Leczenie niskiego poziomu hemoglobiny może odbywać się również w warunkach szpitalnych. Żelazo podawane jest wtedy domięśniowo lub dożylnie.
Warto zająć się niskim poziomem hemoglobiny razem z lekarzem, który zdecyduje o odpowiedniej formie leczenia. Uregulowanie poziomu hemoglobiny pozwoli nam odzyskać nam dobre samopoczucie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.02.2023
„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023