Patrycja Nawojowska Przyczyny i objawy krioglobulinemii. Jak przebiega diagnostyka i leczenie? 03.01.2023 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Rodzice wciąż są namawiani do bankowania krwi pępowinowej dla użytku ich dzieci, mimo że nie ma takiej potrzeby”. O tym, jak wmówiono nam, że krew pępowinowa to panaceum, mówi hematolog prof. Wiesław Jędrzejczak Komórki macierzyste uzyskane z krwi pępowinowej jeszcze parę lat temu były nazywane "ratującym życie cudem". – Dziś w przypadku chorób hematologicznych czy niektórych nowotworów znacznie częściej stosuje się technologię… 12.09.2022 8 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Hemolakria – czym są krwawe łzy i jak leczyć zaburzenie? Wyobraź sobie, że podczas leniwie spędzanego popołudnia po policzkach zaczynają spływać ci łzy. Ze zdziwieniem je ścierasz i z rosnącym przerażeniem dostrzegasz ślady krwi na dłoniach. Brzmi jak scena z horroru? Tymczasem to… 29.08.2022 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Skąd się bierze krwawienie po okresie i o czym świadczą różne kolory wydzielin? Wyjaśniamy 19.06.2022 7 min.
Aleksandra Tchórzewska Tych reklam w szkole rodzenia już nie zobaczysz. Ministerstwo Zdrowia powiedziało pass Ministerstwo Zdrowia zmieniło przepisy: szkoły rodzenia nie będą już miały obowiązku informowania o bankach krwi pępowinowej i pozyskiwaniu komórek macierzystych. Powód? Zdaniem resortu zdrowia informację często zastępowały… 10.05.2022 4 min.
Justyna Mazur Haptoglobina – rola w organizmie, badanie i interpretacja. Objawy hemolizy 20.04.2022 5 min.
Patrycja Nawojowska Hipotonia ortostatyczna – przyczyny, objawy i leczenie nagłego spadku ciśnienia tętniczego krwi 30.03.2022 6 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jakie są przyczyny i objawy anemii, jak ją leczyć, jakie badania wykonać? 28.03.2022 5 min.
Justyna Mazur Makrofagi – co to, funkcje w organizmie, aktywacja makrofagów Makrofagi są niezwykle istotnymi komórkami, uczestniczącymi w mechanizmach obronnych organizmu. Stanowią element układu odpornościowego, tworząc pule komórek żernych. Nie tylko pomagają w walce z infekcjami, biorą także udział… 01.03.2022 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Pomoc dla Ukrainy. Chcesz oddać krew? Ratownik medyczny wyjaśnia, o czym musisz wiedzieć Zaraz po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował o oddawanie krwi dla poszkodowanych. Spowodowało to nie tylko ogromny odzew nie tylko naszych sąsiadów, ale także w Polsce. Jednak zanim… 28.02.2022 3 min.
Justyna Mazur Zasadowica metaboliczna – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie Zasadowica metaboliczna, określana także jako zasadowica nieoddechowa, to wzrost pH krwi powyżej 7,45. Takie zaburzenie jest konsekwencją wzrostu stężenia jonów wodorowęglanowych i/lub utraty jonów wodorowych. Najważniejsze objawy… 26.02.2022 4 min.
Patrycja Nawojowska Eozynofilia – przyczyny, objawy, normy i leczenie Eozynofilia oznacza podwyższone stężenie jednego z rodzajów leukocytów - eozynofilii (granulocytów kwasochłonnych). Stan ten może towarzyszyć różnego rodzaju chorobom, choć najczęściej ma związek z toczącymi się w… 20.02.2022 5 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Aplazja szpiku – przyczyny, objawy, metody leczenia Aplazja szpiku kostnego to schorzenie, na które każdego roku w Europie i Ameryce zapadają dwie osoby na każdy milion mieszkańców. Jest to choroba bardzo rzadka, dlatego często diagnozuje się ją przypadkowo – po badaniu krwi.… 29.01.2022 4 min.
Justyna Mazur Karboksyhemoglobina – badanie i interpretacja wyniku, objawy zatrucia tlenkiem węgla Karboksyhemoglobina to połączenie hemoglobiny z tlenkiem węgla. Połączenie to cechuje się znaczną trwałością, przez co zmniejszony zostaje transport tlenu do komórek. Fizjologicznie zawartość karboksyhemoglobiny we krwi jest… 23.01.2022 5 min.
Katarzyna Głuszak Co oznacza niski i podwyższony poziom płytek krwi? Jakie są normy i kiedy wykonać badanie? Płytki krwi, choć nie są nawet cząsteczkami, pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie. Bez nich procesy krzepnięcia nie przebiegałyby prawidłowo. Jakie jeszcze są funkcje płytek krwi? O czym świadczy zbyt niski poziom płytek… 02.11.2021 8 min.
Patrycja Nawojowska Grupy krwi – rodzaje, dziedziczenie, badanie i dieta Grupa krwi to zestaw antygenów występujących na erytrocytach. Obecność antygenów A i B warunkuje przynależność do jednej z czterech podstawowych grup krwi: 0, A, B lub AB. Wyróżnia się również grupy Rh+ i Rh-, których… 30.10.2021 9 min.
Natalia Suchocka Zespół Schwartza-Barttera – przyczyny, objawy, leczenie Zespół Schwartza-Barttera (SIADH) to zespół objawów, który rozwija się powoli lub gwałtownie, niekiedy prowadząc nawet do śmierci. Do jego powstania doprowadzają głównie niektóre nowotwory, choroby płuc i schorzenia… 21.10.2021 4 min.
Milena Marchewka Angiodysplazja – objawy, diagnostyka, leczenie Angiodysplazja to rodzaj nieprawidłowości naczyń krwionośnych w obrębie przewodu pokarmowego. Najczęściej problem dotyczy jelita grubego, jednak zmiany mogą pojawić się także w odbycie, jelicie cienkim, żołądku czy przełyku.… 25.09.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Choroba Rendu-Oslera-Webera – objawy i leczenie Choroba Rendu-Oslera-Webera zaliczana jest do wrodzonych naczyniowych skaz krwotocznych. Jej charakterystycznym objawem jest nawracające krwawienie z nosa, które zwykle pojawia się już w wieku dziecięcym. Z czasem wrodzona… 21.09.2021 4 min.
Milena Marchewka Erytroblasty we krwi – czym są, badanie, normy Erytroblasty są komórkami produkowanymi w szpiku kostnym. W procesie dojrzewania powstają z nich erytrocyty (krwinki czerwone), które przedostają się do krwi obwodowej. Obecność erytroblastów w morfologii osoby dorosłej jest… 15.09.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Hemofilia typu A, B i C – przyczyny, objawy i leczenie Hemofilia, nazywana również „chorobą królów” to choroba genetyczna, w której obserwuje się brak lub znaczny niedobór czynników krzepnięcia krwi. Uniemożliwia to wytworzenie skrzepu krwi, przez co chory narażony jest na… 16.08.2021 11 min.
Natalia Suchocka Ostre niedokrwienie kończyn dolnych – objawy, przyczyny Ostre niedokrwienie kończyn dolnych jest efektem nagłego przerwania dopływu krwi do kończyny bądź też zmniejszonego dopływu krwi. Nasilają się wówczas dolegliwości bólowe, dochodzi też m.in. do zblednięcia i oziębienia… 11.08.2021 5 min.
Milena Marchewka Omdlenia odruchowe – przyczyny, diagnostyka i leczenie Omdlenia odruchowe powstają w odpowiedzi na czynniki wyzwalające, które mogą być związane m.in. ze stanem emocjonalnym lub pojawieniem się określonych bodźców (np. wysokiej temperatury, bólu). Stanowią najczęściej rozpoznawany… 03.08.2021 4 min.
Milena Marchewka Zespół podkradania tętnicy podobojczykowej – przyczyny, objawy Zespół podkradania tętnicy podobojczykowej rozwija się najczęściej, gdy przepływ krwi przez tętnicę podobojczykową lewą lub prawą jest zablokowany przez blaszkę miażdżycową. Objawy schorzenia mogą wynikać z niedotlenienia… 29.07.2021 4 min.
Natalia Suchocka Tętniak aorty piersiowej – diagnostyka, operacja, powikłania Tętniak aorty piersiowej powstaje we fragmencie aorty przebiegającym przez klatkę piersiową. Tętniak oznacza balonowate poszerzenie tętnicy, która jest najważniejszym naczyniem, zaopatrującym cały organizm w krew. Początkowo… 18.07.2021 5 min.
Milena Marchewka Dyslipidemia aterogenna – przyczyny, badania, leczenie Dyslipidemia aterogenna polega na jednoczesnym występowaniu trzech typów zaburzeń parametrów lipidowych krwi: podwyższenia stężenia triglicerydów, obniżenia poziomu cholesterolu HDL i obecności małych gęstych cząsteczek LDL.… 28.06.2021 5 min.
Milena Marchewka Zespół Eisenmengera – przyczyny, objawy, leczenie Zespół Eisenmengera powstaje jako powikłanie wrodzonej wady serca. Najczęściej rozwija się u nastolatków lub młodych osób dorosłych, u których defekt serca nie został wykryty i/lub odpowiednio leczony. Może skutkować… 27.06.2021 4 min.
Justyna Mazur Hipertriglicerydemia – przyczyny, leczenie i dieta Hipertriglicerydemia to zaburzenie, w przebiegu którego dochodzi do zwiększenia poziomu triglicerydów we krwi. Hipertriglicerydemia może mieć podłoże genetyczne - inne czynniki ryzyka to otyłość, nadużywanie alkoholu czy… 24.06.2021 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Czerwone wino jest dobre na krew” – mit czy prawda? Odpowiadają eksperci z Dietetyki #NieNaŻarty Masz stwierdzoną anemię i usłyszałaś sugestię, że warto pić czerwone wino, żeby podreperować wyniki badań krwi? Dietetycy z profilu na Instagramie @dietetykanienazartypl mają odpowiedź na taką radę. Konkretną i dosadną. 08.06.2021 3 min.
Patrycja Nawojowska Fotopletyzmografia – na czym polega i kiedy się ją stosuje? Fotopletyzmografia (PPG) to jedna z odmian pletyzmografii, stosowana w celu pomiaru krążenia krwi. PPG zaczęto wykorzystywać już w latach 30. XX wieku, a dziś z technologii tej korzysta się m.in. w smartwatchach, czyli… 01.06.2021 4 min.
Justyna Mazur Metody i zasady pomiaru ciśnienia tętniczego krwi Pomiar ciśnienia tętniczego krwi to jedno z najczęściej wykonywanych badań. Pomiar może być wykonany w warunkach domowych i stanowi istotny element samokontroli stanu zdrowia. Ponadto pomiaru ciśnienia krwi można dokonać w… 31.05.2021 5 min.
Natalia Suchocka Zastawka trójdzielna – co to jest, niedomykalność, atrezja Zastawka trójdzielna jest jedną z czterech zastawek serca, obok zastawki płucnej, mitralnej oraz aortalnej. Zapobiega ona cofaniu się krwi z prawej do komory do prawego przedsionka. To z kolei pomaga w płynnej i wydajnej pracy serca.… 23.05.2021 5 min.
Justyna Mazur Upadek z wysokości – udzielenie pierwszej pomocy Upadki z wysokości są potencjalnie niebezpieczne - mogą prowadzić do wystąpienia poważnych urazów, a nawet śmierci. W przypadku dzieci najczęściej występują urazy głowy, gdyż to właśnie ona jest najcięższą częścią… 07.05.2021 4 min.
Natalia Suchocka Zastawka aortalna – niedomykalność, zwężenie, wymiana Zastawka aortalna pozwala na swobodny przepływ krwi z lewej komory serca do aorty, a stamtąd – do całego układu krążenia. Mówi się, że jest to swego rodzaju furtka pomiędzy sercem a krążeniem obwodowym. Podczas skurczu serca… 04.05.2021 5 min.
Milena Marchewka Krwawienie z przewodu pokarmowego – przyczyny i leczenie Krwawienie z przewodu pokarmowego jest częstym zaburzeniem wskazującym na występowanie chorób w obrębie przełyku, żołądka lub jelit. Czy taki krwotok zawsze daje wyraźne objawy? Jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia z… 01.05.2021 5 min.
Justyna Mazur Uraz głowy – rodzaje i udzielanie pierwszej pomocy Urazy głowy zawsze powinny być traktowane jako potencjalnie niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak je opatrzyć, a także jak rozpoznać pęknięcie czaszki czy udzielić pierwszej pomocy przy wstrząśnieniu mózgu.… 30.04.2021 5 min.
Justyna Mazur Wypadek drogowy – postępowanie i pierwsza pomoc Wypadek drogowy to częsta przyczyna urazów, kalectwa, a nawet śmierci. Pierwsza pomoc przy wypadku drogowym powinna uwzględnić przede wszystkim zachowanie zasad ostrożności na drodze i zapewnienie bezpieczeństwa osobom udzielającym… 28.04.2021 4 min.
Justyna Mazur Rany i rozcięcia – rodzaje i pierwsza pomoc Opatrzenie rany ciętej lub szarpanej ma na celu zatamowanie krwawienia, a także zabezpieczenie rany przed zanieczyszczeniem. Pierwsza pomoc w takiej sytuacji sprowadza się do oczyszczenia rany, a następnie zatamowania krwawienia… 22.04.2021 5 min.
Milena Marchewka Choroba Takayasu – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie Choroba Takayasu polega na zwężaniu się światła dużych tętnic, które wywołane jest toczącym się w ich obrębie procesem zapalnym. Pacjenci z tym rodzajem zapalenia tętnic najczęściej odczuwają objawy w postaci zmęczenia,… 21.04.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Granulocyty – czym są, budowa i normy na leukocyty Granulocyty to elementy morfotyczne krwi, które pełnią bardzo ważne role w układzie immunologicznym człowieka. Badaniem, które umożliwia ocenę jakościową i ilościową poszczególnych rodzajów granulocytów (neutrofilii,… 12.04.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Limfa (chłonka) – funkcje i choroby układu limfatycznego Limfa jest płynem tkankowym, który pełni bardzo ważne funkcje w układzie odpornościowym - odpowiada za transport limfocytów oraz usuwanie produktów przemiany materii. Jeśli dojdzie do jej zastoju, w obrębie kończyn dolnych lub… 01.04.2021 5 min.
Iwona Dudzik Ewa Szymera: Krew kobiet i mężczyzn nigdy nie była traktowana równo. O krwi kobiecej – połogowej i menstruacyjnej – nie mówi się, każe się nam ją ukrywać Z braku podpasek i tamponów, dziewczyny korzystają ze starych skarpetek, albo szmat zrobionych z t-shirtów - o menstruacji po polsku i różowej fali, która idzie przez kraj, mówi Ewa Szymera z Różowej Skrzyneczki. 10.03.2021 8 min.
Justyna Mazur Pulsoksymetr – jak działa, co bada, jaki wybrać i jak używać Pulsoksymetr (oksymetr) to urządzenie umożliwiające określenie poziomu saturacji, czyli wysycenia hemoglobiny krwi tętniczej tlenem. Dodatkowo mierzone jest tętno. Medyczny pulsoksymetr pozwala monitorować stan pacjenta, u którego… 15.02.2021 6 min.
Justyna Mazur Nefron – budowa i funkcje, zaburzenia funkcjonowania Nefron to najważniejsza jednostka strukturalna i funkcjonalna nerek. Funkcją nefronów jest filtrowanie krwi oraz regulowanie gospodarki elektrolitowej. Budowa i funkcje nefronu pozwalają na przefiltrowywanie około 1200-15oo ml krwi na… 04.02.2021 4 min.
Natalia Suchocka Endarterektomia – co to jest, przebieg zabiegu, wskazania Endarterektomia to zabieg, który po raz pierwszy został wykonany w połowie XX w. Okazuje się, że wciąż jest ona bardzo skuteczna u pacjentów z przebytymi incydentami neurologicznymi ze strony ośrodkowego układu nerwowego oraz u… 07.01.2021 5 min.