3 min.
Objaw Homansa – czym jest? O czym mówi?

Objaw Homansa - czym jest? O czym mówi?
Za objaw Homansa uznaje się bardzo specyficzną dolegliwość, pojawiającą się głównie przy wyprostowanym kolanie. Pacjenci z objawem Homansa uskarżają się na ból w momencie, gdy następuje grzbietowe zgięcie stopy. Bolesność pojawia się w okolicach dołu podkolanowego oraz łydki.
Spis treści
Objaw Homansa — ogólna charakterystyka
Jeszcze niedawno temu objaw Homansa był jednym z głównych sposobów na wykrywanie tzw. zakrzepicy żył głębokich. Współcześnie to badanie jest wykonywane o wiele rzadziej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nazwa pochodzi od nazwiska Johna’ Homansa, który opisał tę dolegliwość w latach trzydziestych XX wieku. Aktualnie badanie jest wykonywane rzadziej ze względu na to, że oderwanie zakrzepu może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Zakrzep może dostać się do krwiobiegu i spowodować wiele niebezpiecznych chorób. Jako główną przyczynę objawu Homansa podaje się to, że żyły głębokie z zakrzepicą stają się bardzo bolesne podczas ich napinania.
Zakrzepica żył głębokich
Objaw Homansa jest ściśle związany z zakrzepicą żył głębokich. Ta choroba dotyka najczęściej osoby, które ukończyły 45 rok życia, są otyłe i prowadzą siedzący tryb życia. Zakrzepica żył głębokich może przebiegać bezobjawowo, ale zdarzają się również przypadki, w których widoczny jest duży obrzęk kończyn. Pacjenci uskarżają się na nieustępliwy ból, który zazwyczaj pojawia się podczas wstawania, chodzenia, czy biegania. U niektórych osób z zakrzepicą zaobserwowano również ogólne osłabienie organizmu, permanentne stany podgorączkowe oraz pojawiające się zabarwienia skóry. Zakrzepica żył głębokich może pojawić się nawet na skutek rozległych zabiegów operacyjnych albo przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych.
Sposoby leczenia objawu Homansa
Objaw Homansa to bardzo niepokojący sygnał, który może mówić o wielu chorobach, albo dolegliwościach danego pacjenta. Objaw Homansa nie jest leczony samodzielnie, a jedynie wskazuje na chorobę, którą leczyć należy. Leczenie zakrzepicy żył głębokich odbywa się na różne sposoby. Wszystko jest uzależnione od czynników takich jak zaawansowanie choroby, czy umiejscowienie zakrzepu. Do leczenia zakrzepicy wykorzystuje się zazwyczaj specjalistyczne preparaty przeciwkrzepliwe — są one pomocne zwłaszcza podczas terapii zachowawczej. Ich stosowanie ma na celu przede wszystkim zahamowanie rozrastania się zakrzepów oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia u danej osoby niebezpiecznej zatorowości płucnej. W nielicznych przypadkach do leczenia wykorzystuje się zabiegi operacyjne. Niestety chirurgiczne usuwanie skrzeplin może spowodować wystąpienie nowych, dlatego ta metoda nie jest polecana. Pacjentom w czasie rekonwalescencji, która w najtrudniejszych przypadkach trwa nawet do około 10 miesięcy, zaleca się noszenie uciskowych pończoch, które mają na celu poprawienie krążenia krwi. Pończochy mogą być noszone zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. W medycynie wykorzystuje się zarówno takie modele, które można nosić i w nocy i w dzień, oraz takie, które są dedykowane do noszenia w ciągu dnia. Stopień ucisku pończoch, czy rajstop jest uzależniony od natężenia choroby.
Objaw Homansa stwierdza się zazwyczaj u 30% osób, które chorują na zakrzepicę żył głębokich. Ze względu na to, że objaw Homansa niesie za sobą potencjalne ryzyko oderwania zakrzepu w wyniku badania — test na jego obecność jest wykonywany coraz rzadziej. Pacjentom ze względu na potencjalne konsekwencje — nie zaleca się również samodzielnego wykonywania go w domu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023