Przejdź do treści

Badanie angio-tk – na czym polega tomografia naczyń krwionośnych?

Badanie angio-tk - na czym polega tomografia naczyń krwionośnych?
Badanie angio-tk - na czym polega tomografia naczyń krwionośnych?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tomografia stanowi metodę badania przekroju obiektów za pomocą pomiarów, które są dokonywane z zewnątrz. Najbardziej rozpowszechnioną metodą badania tomografii stosowanej w medycynie jest tomografia komputerowa. Urządzenie, którym badanie jest wykonywane, jest nazywane tomografem, a zmaterializowany rezultat badania to tomogram.

W medycynie występuje także badanie angio–tk, które polega na pozyskiwaniu pomiarów do oceny stanu naczyń krwionośnych organizmu. Dużą zaletą opisywanego zabiegu jest to, że daje on dokładne obrazy naczyń wewnętrznych, a jest przy tym mało inwazyjny. Nie ma też zasadniczo żadnych ograniczeń, jeśli idzie o części ciała, które można poddać temu badaniu. Sama nazwa angiografia pochodzi od zlepku greckich słów „angeion” oznaczającego naczynie oraz „graphein”, które oznacza zapisywać.

Do czego służy badanie angiograficzne?

Za pomocą angiografii wizualizować można nie tylko wygląd naczyń oraz tętnic, ale także niektórych organów wewnętrznych. Wykonywane badania angiograficzne pozwalają na uzyskanie przekroju badanych elementów ciała ludzkiego o średnicy mniejszej niż 1 milimetr. Wyniki badania angio TK nie mają wyłącznie postaci dwuwymiarowej, ale występują także w wersji trójwymiarowej. Dzięki technice diagnozujący lekarz może uzyskać obraz dowolnego przekroju naczyń krwionośnych i organów widziany pod dowolnym kątem, co pozwala na postawienie dokładniejszej i trafnej diagnozy. Badania, które zmierzają do pozyskania obrazów wewnętrznych tętnic, należą do dziedziny arteriografii, natomiast badania, których celem jest diagnoza żył, to wenografia. Aby badanie angio – tk dało wymierne rezultaty, konieczne jest podanie środka kontrastującego. W porównaniu jednak do zwykłego badania angiograficznego, w angio-tk ten środek może być podane dożylnie, do miejsca, w którym ma być przeprowadzone badanie.

Co można zbadać za pomocą angio-tk?

Jak wskazano powyżej, angio – tk może służyć do badania całego ciała. Przybliżając jednak ta metoda badawcza powinna być zastosowana do badania naczyń krwionośnych głowy, tętnic szyjnych, naczyń klatki piersiowej, aorty piersiowej, aorty brzusznej, pnia trzewnego oraz tętnic nerkowych. Dzięki angio – tk przebadamy także tętnice kończyn dolnych. Zalecenie przebadania konkretnego fragmentu ciała zawsze należy do lekarza i często jest związane z możliwością wystąpienia zmian chorobowych jak miażdżyca, tętniaki, rozwarstwienia, zakrzepica żylna lub nawet zmiany nowotworowe. Badanie angio – może także pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy dany pacjent powinien przejść zabieg chirurgiczny, jak również będzie nieocenionym źródłem wiedzy o pacjencie po zabiegach, które przeszedł.

Badanie angio –tk wiąże się z przyjęciem dużej dawki promieniowania rentgenowskiego, które jest jednak powszechnie stosowane w medycynie. Ze względu jednak na jego negatywny wpływ na nienarodzone dziecko, nie zaleca się go kobietom w ciąży. Przed badaniem pacjent otrzymuje środek kontrastujący. Odnośnie do niego, przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania angio – tk może być uczulenie pacjenta. Jak w większości badań, które wymagają otrzymania czytelnego obrazu, na angio – tk pacjent powinien przyjść na czczo. Przed badaniem powinno się przyjąć więcej wody. W trakcie badania pacjent leży na ruchomym blacie, który przesuwa się w zależności od potrzeb. Ważne jest, aby osoba badana pozostała w bezruchu. Czas trwania badania nie powinien przekroczyć 40 minut. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące badania i przygotowania się do niego powinny zostać zaczerpnięte od lekarza.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.