Przejdź do treści

Objawy owsików u dzieci i dorosłych – na co zwrócić szczególną uwagę?

Dziecko z objawami owsików
Fot. monoliza / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Twierdzenia, że miałam seksomnię, zrujnowały moją sprawę o gwałt” – podkreśla Jade McCrossen-Nethercott
Bierzesz kilka opakowań antybiotyków rocznie? Internistka tłumaczy, co dzieje się z twoją wątrobą
Nowe rozporządzenie, więcej badań na tarczycę. „Jest jednak pewien warunek” zauważa Aleksandra Miszkiewicz
Dlaczego Polki nie śpią? Wyniki najnowszego badania zaskakują
Czekasz na okres, a on cały czas nie nadchodzi? Możliwych powodów jest znaczenie więcej niż ciąża

Owsiki to drobne nicienie o długości około 1 cm, które mogą bytować w przewodzie pokarmowym. Ich obecność wywołuje chorobę zwaną owsicą. Jest ona dość rozpowszechniona – nawet co trzecie dziecko między 7. a 14. rokiem życia ma z nią styczność. Jakie są objawy owsików, które mogą skłonić do wizyty u lekarza?

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Owsiki mogą dostać się do organizmu na różne sposoby. Można się nimi zarazić podczas jedzenia niemytych lub niedostatecznie umytych warzyw i owoców lub wkładając brudne ręce do ust, mogą one nawet wniknąć przez skórę, a jaja owsików dostają się czasami do pożywienia również z kurzem. Tryb życia dzieci, ich ciekawość świata i nieposkromiona chęć zabawy sprawiają, że to właśnie one są najbardziej narażone na owsicę. Objawy zakażenia owsikami są różne i zależą od ogólnego stanu zdrowia i namnożenia pasożytów. Owsica u dzieci przebiega inaczej niż u osób dorosłych. Owsikami łatwo jest się zarazić – dlatego są one powszechnym problemem w żłobkach, przedszkolach, szkołach, domach dziecka, sanatoriach i wszystkich innych miejscach, gdzie przebywa dużo dzieci.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Owsiki u dzieci – objawy

Objawy owsików u dzieci są bardziej złożone niż u dorosłych. Pojawia się brak apetytu i bóle brzucha – ruchliwy, ciekawski do tej pory maluch może stać się niechętny do zabawy i jakiegokolwiek innego wysiłku fizycznego. Pojawia się silny świąd odbytu, szczególnie wieczorem, dlatego warto zwrócić uwagę, czy dziecko często drapie się w tych okolicach. Jest to dość wstydliwy problem, dlatego dziecko niechętnie przyzna się do swoich dolegliwości. Pojawia się również bladość skóry i spadek masy ciała. Dziecko może marudzić, być rozdrażnione, często budzić się w nocy, a podczas snu zgrzytać zębami. Objawy owsików u niemowląt mogą być nieco inne – niemowlę jest płaczliwe, podczas przewijania pcha rączki w kierunku pupy, wierci się. Pojawiają się bóle brzuszka, który jest twardy, napięty, dziecko może zaciskać piąstki i wpychać je do buzi. Objawy przy owsikach widoczne są również w okolicach odbytu, jeśli więc podejrzewamy, że dziecko ma owsicę, należy obejrzeć jego odbyt. Może on być zaczerwieniony, czasem wokół odbytu mogą być widoczne białe, ruchliwe “nitki”. Ich obecność można potwierdzić również w kale. Objawy owsików u dziewczynek i chłopców są podobne, jednak u tych pierwszych owsica może przynieść powikłania w postaci zapalenia pochwy. U chłopców i dziewczynek nieleczona owsica może doprowadzić do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Objawy owsików u dorosłych

Wydaje się, że owsica jest problemem głównie dzieci, tymczasem z problemem może zmagać się nawet 20% osób po 18. roku życia. Najbardziej narażeni są opiekunowie, nauczyciele i wychowawcy, a także osoby pracujące na szpitalnych oddziałach pediatrycznych. Jakie są objawy zarażenia owsikami u dorosłych? Najbardziej dokuczliwy jest świąd odbytu nasilający się wieczorem. Pojawia się również zaczerwienienie oraz wypryski. Osoba dorosła może czuć się osłabiona, cierpieć na bóle głowy, problemy z koncentracją i snem. Dokuczać może również brak apetytu, niepokój, gwałtowność ruchowa. Mogą również pojawiać się bóle brzucha i mdłości. Jeśli wcześniej nie było problemów z podkrążonymi oczami, mogą się one pojawić. Dość często u osób dorosłych w badaniach krwi pojawia się niedobór żelaza (anemia).

Zobacz także

Objawy przy owsikach – diagnostyka

Jeśli zauważymy u siebie lub dziecka powyżej opisane objawy, należy udać się do pediatry lub internisty, który potwierdzi diagnozę. Jeśli owsiki są widoczne gołym okiem, nie trzeba wykonywać dodatkowych badań. W innym przypadku najczęściej wykonuje się test paskowy – pobierany jest wymaz z okolic odbytu na obecność jaj owsików. Często stosuje się również badania kału na obecność owsików.

Jak się leczy objawy owsików?

Kiedy u jednej osoby w rodzinie zdiagnozowana zostanie owsica, leczeniu powinni poddać się wszyscy jej członkowie mieszkający w jednym domu. Często stosowane są pojedyncze dawki pyrantelu lub mebendazolu. Pierwszy środek działa porażająco na mięśnie pasożytów, dzięki czemu są one wydalane w całości z kałem. Zaś mebendazol hamuje możliwość czerpania glukozy z otoczenia przez owsiki (pozbawia je pokarmu), przez co szybko obumierają i są wydalane z organizmu. Ok. 2 tygodnie po zastosowaniu kuracji należy powtórzyć badanie na obecność pasożytów – jeśli nadal bytują w organizmie, leczenie musi zostać powtórzone. W przypadku, gdy zostanie stwierdzona owsica, należy odpowiednio pozbyć się jaj owsików z domu – wyprać bieliznę osobistą i piżamy wszystkich członków rodziny w co najmniej 60 stopniach. To samo powinno zrobić się z pościelą – należy prać ją w możliwie jak najwyższej temperaturze. Ręczniki pierzemy w 90 stopniach. Należy również dokładnie posprzątać dom – dokładnie odkurzyć dywany, powierzchnie mebli, posprzątać i zdezynfekować łazienkę. W przypadku tradycyjnych odkurzaczy na worki, po sprzątaniu worek należy zapakować w foliową reklamówkę, dokładnie zawiązać i wyrzucić. Sam odkurzacz przetrzeć czystą szmatką nasiąkniętą ciepłą wodą. W czasie leczenia owsicy należy pilnować, aby dziecko nie brało palców do ust i dokładnie obciąć mu paznokcie.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Mini wątroby będą mogły uratować życie! / pexels

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Miniaturowe wątroby będą mogły uratować życie!

"Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat". Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

„Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat”. Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

Ożywianie komórek życiowych u świni / gettyimages

Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła

AOS. Czym jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jakie obejmuje świadczenie i kto może z niej skorzystać?

Opiekun medyczny – jakie zmiany po nowelizacji ustawy o niektórych zawodach medycznych?

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź, jak się zachować krok po kroku

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Hydroterapia – korzyści z wodolecznictwa i rodzaje zabiegów

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Biały nalot na języku – co oznacza i jak go usunąć?

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kobieta stoi przy oknie

Nerwobóle (neuralgia) w klatce piersiowej – przyczyny, objawy i leczenie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

×