Przejdź do treści

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Zapalenie wyrostka robaczkowego to ostry stan zapalny jelita ślepego. Do najczęstszych przyczyn dolegliwości zalicza się: kamień kałowy, obecność pasożytów, infekcję bakteryjną, zakażenie wirusowe, ucisk wyrostka oraz występujący u dzieci przerost tkanki chłonnej. Zapalenie wyrostka robaczkowego może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej między 5. a 30. rokiem życia.

Najbardziej charakterystyczny objaw zapalenia to specyficzny ból brzucha, który lokalizuje się zazwyczaj w okolicy prawego biodra. Ból nasila się podczas kaszlu i ruchów, szczególnie przy podniesieniu prawej nogi. Często występują także: bolesność uściskowa, nudności, wymioty, biegunka, brak łaknienia i uczucie częstego parcia na mocz. Może pojawić się także wzrost temperatury ciała, nawet silna gorączka.

Zapalenie wyrostka robaczkowego diagnozuje się na podstawie zebranego wywiadu i badania klinicznego. Bardzo często występuje podwyższony poziom białych krwinek.

Stan zapalny wymaga niezwłocznego leczenia operacyjnego. Osoba, u której zaobserwujemy objawy, powinna jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Nie wolno podawać środków przeczyszczających. Ulgę przynoszą zimne okłady i leżenie na prawej stronie. Standardowym leczeniem zapalenia wyrostka robaczkowego jest operacyjne usunięcie wyrostka (appendektomia). Coraz częściej zabieg wykonuje się metodą laparoskopową – przyrząd chirurgiczny zostaje wprowadzony do wnętrza jamy brzusznej przez drobne otwory. Oznacza to krótszą rekonwalescencję i mniejszą bliznę.

Aby nie doszło do zakażenia, po usunięciu wyrostka stosuje się antybiotyk. Osoba po operacji zostaje poddana ścisłej dwu–trzydniowej diecie opartej jedynie na płynach. W przypadku zapalenia bez powikłań pacjenci wracają do domu już po trzech–czterech dniach. Aby nie rozwinęła się przepuklina pooperacyjna, należy przez trzy miesiące unikać znacznego wysiłku fizycznego.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Alkohol wytrąca bakterie z równowagi

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

5 prostych patentów na poprawę trawienia

5 prostych patentów na poprawę trawienia

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

Kalorie odstaw na bok

Kalorie odstaw na bok

Dieta eliminacyjna

Dieta bogatoresztkowa

Dieta lekkostrawna

Dieta bezlaktozowa

Dieta bezglutenowa

Odwrócona piramida

Odwrócona piramida