Przejdź do treści

Odczuwasz ból pleców przed okresem? Sprawdź, dlaczego 

Odczuwasz ból pleców przed okresem? Sprawdź, dlaczego; na zdjęciu rozciągająca się kobieta- Hello Zdrowie
Odczuwasz ból pleców przed okresem? Sprawdź, dlaczego  Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dla wielu kobiet w wieku reprodukcyjnym regularny ból pleców przed okresem stał się niemal rutynowym elementem życia. Ten rodzaj dyskomfortu, choć często bagatelizowany, może mieć głęboki wpływ na naszą zdolność do pracy, codzienną aktywność oraz ogólny stan emocjonalny. W tym artykule postaram się przybliżyć, dlaczego i jak cykl menstruacyjny wpływa na pojawienie się bólu pleców, przedstawiając przy tym skuteczne strategie radzenia sobie z tym problemem. Zapraszam do lektury! 

Jakie są przyczyny bólu pleców przed okresem? 

Ból pleców, który pojawia się pod koniec cyklu menstruacyjnego, może mieć różne podłoże – głównie chodzi tutaj o działanie hormonów i ich wpływ na fizjologię naszego organizmu. Podstawowym czynnikiem są przede wszystkim zmiany w poziomie estrogenów i progesteronu, czyli związków chemicznych, które każdego miesiąca przygotowują ciało kobiety do potencjalnej ciąży.  

Wzrost poziomu estrogenów tuż przed owulacją i jego gwałtowny spadek niedługo po niej powoduje rozluźnienie więzadeł i mięśni w okolicy miednicy, co z kolei przekłada się na zwiększone obciążenie kręgosłupa, a w konsekwencji odczuwanie bólu w dolnej części pleców. 

Dodatkowo, przed okresem dochodzi do zwiększenia aktywności prostaglandyn, czyli substancji chemicznych odpowiedzialnych za pobudzanie macicy do skurczów mających na celu odrzucenie złuszczonej wyściółki macicy. Ich nadmierna produkcja może nie tylko powodować silniejsze dolegliwości skurczowe, ale również przyczyniać się do zwiększenia ogólnej aktywności zapalnej w organizmie, skutkującej m.in. bólem pleców. 

Warto także dodać, że wrażliwość na ból w trakcie miesiączki i zaraz przed jej początkiem może być zwiększona przez wahania poziomu serotoniny, neurotransmitera mającego wpływ na percepcję bólu. Nie można również pomijać wpływu stresu i zmęczenia, które ulegają nasileniu w fazie lutealnej cyklu menstruacyjnego. Stres może nasilać odczuwanie omawianej dolegliwości, ponieważ nieświadomie napinasz różne mięśnie szkieletowe, zwłaszcza te znajdujące się w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, co dodatkowo pogarsza dyskomfort.

Wszystko, co musisz wiedzieć o cyklu miesiączkowym; na zdjęciu kobieta na tle czerwonej zasłony- Hello Zdrowie

Jak złagodzić ból pleców przed okresem? 

Ból pleców przed okresem nie musi być stałym elementem każdego miesiąca. Istnieje wiele sposobów, by skutecznie zmniejszyć taki rodzaj dyskomfortu, a nawet przekształcić ten czas w okres dodatkowej troski o siebie i swoje ciało. Poniżej proponuję kilka sprawdzonych strategii. 

Ćwiczenia i rozciąganie na ból pleców 

Nie daj się zwieść myśli, że aktywność fizyczna w trakcie miesiączki tylko pogorszy twój stan. Wręcz przeciwnie, delikatne ćwiczenia i rozciąganie są jak balsam dla obolałych mięśni. Taka praktyka nie tylko przyniesie upragnioną ulgę, ale i pozwoli ci uchronić się przed dolegliwościami bólowymi w przyszłości. 

Siła ciepła na dolegliwości bólowe 

Czy jest coś przyjemniejszego niż ciepły okład na obolałe miejsce? Ciepło jest naturalnym relaksantem dla napiętych mięśni. Kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem soli Epsom lub olejków eterycznych może być nie tylko formą ulgi w bólu, ale i chwilą relaksu dla ciała oraz umysłu. Pamiętaj jednak, aby woda nie była zbyt gorąca, a kąpiel nie trwała zbyt długo, ponieważ może przyczynić się to do nasilenia krwawienia. Alternatywnie przyłóż ciepły termofor do obolałego miejsca.

Kobieta podczas bólu menstruacyjnego

Dieta i suplementacja także są istotne 

Twoje ciało potrafi komunikować, czego potrzebuje, choć nie zawsze potrafisz rozgryźć, o czym świadczą dane objawy. Ból pleców i mięśni jest jednak dość jednoznaczny. Możesz mu zaradzić, dostarczając sobie odpowiednich składników. Magnez jest sprzymierzeńcem w walce z bólem, podobnie jak witamina B6, która wspiera równowagę hormonalną organizmu. Dodatkowo przyjmuj tłuszcze omega-3, działające przeciwzapalnie. Wprowadź te składniki do swojej diety lub stosuj w postaci suplementów, a zauważysz różnicę. 

Techniki relaksacyjne dla zdrowia ciała i umysłu 

Stres może być prawdziwym magnesem na ból. Medytacja, głębokie oddychanie czy inne techniki relaksacyjne są skuteczne w niwelowaniu jego wpływu. Codzienna praktyka nie tylko pomoże ci poradzić sobie z bólem pleców, ale i poprawi twoje ogólne samopoczucie. Spróbuj poświęcić choć kilka minut dziennie na asany jogi ukierunkowane na kręgosłup lędźwiowy – ciało szybko odczuje różnicę. 

Terapia manualna, czyli kiedy warto udać się do specjalisty 

Jeśli plecy bolą cię naprawdę mocno, może okazać się, że nie obędzie się bez pomocy specjalisty. Masaż, fizjoterapia, chiropraktyka czy osteopatia to metody, które mogą przynieść znaczną ulgę. Pamiętaj, by wybrać osobę z dobrymi rekomendacjami, która zrozumie specyfikę twoich potrzeb. 

Kobiety ćwiczą w trakcie menstruacji - HelloZdrowie

Bibliografia: 

  1. https://www.acog.org/womens-health/faqs/dysmenorrhea-painful-periods  [dostęp 14.02.2024]. 
  2. https://www.healthline.com/health/womens-health/severe-lower-back-pain-during-period [dostęp 14.02.2024] 
  3. Lee J. W., Park H. S., Relation of the factor to menstrual pain and musculoskeletal pain, Journal of Exercise Rehabilitation 2015,  11(2): 108-111.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.