Przejdź do treści

Czym jest okluzja w kosmetyce i stomatologii? Wartościowy zabieg na twarz i poważny problem uzębienia

uśmiechnięta kobieta
Fot. chagin / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Okluzja oznacza dwa zupełnie odrębne zjawiska. W kosmetyce jest rozumiana jako powstawanie na skórze ochronnego filmu zabezpieczającego ją przed utratą wody oraz umożliwiającego lepsze wchłanianie substancji odżywczych. W stomatologii natomiast to stan, który pojawia się w wyniku nieprawidłowej relacji między górnymi a dolnymi zębami.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Okluzja w kosmetyce oznacza cenny i wartościowy zabieg kosmetyczny, polegający na nałożeniu na skórę produktów zabezpieczających ją przed utratą wody. W stomatologii wynika z wady zgryzu i objawia się często zgrzytaniem zębami, nienaturalnym napięciem mięśni twarzy i szyi, migrenami oraz problemami z kręgosłupem.

Na czym polega okluzja w stomatologii?

Okluzja w stomatologii to choroba polegająca na niewłaściwym stykaniu się górnych i dolnych zębów. Dotyczy nie tylko ułożenia samego uzębienia, lecz także odpowiedniego ustawienia stawu skroniowo-żuchwowego oraz mięśni twarzy.

Według stomatologów okluzja w bardzo wielu przypadkach wiąże się ze stresem, choć wpływ na jej rozwój mogą mieć również wady zgryzu. Do ich rozwoju może przyczyniać się:

Stomatolog leczący zęby kobiety

Objawy okluzji zębów

Okluzja objawia się przede wszystkim ścieraniem się zębów i pojawiającymi się w uzębieniu ubytkami klinowymi. Towarzyszyć mogą jej także inne charakterystyczne objawy:

  • zgrzytanie zębów,
  • uczucie przeskakiwania żuchwy,
  • „trzaski” w stawach skroniowo-żuchwowych,
  • nienaturalne wychylenie zębów w kierunku przednim.

Okluzja zębów objawia się także dolegliwościami, które nie zawsze łączy się z problemami stomatologicznymi:

  • permanentnym i nienaturalnym napięciem mięśni twarzy,
  • bólem żuchwy,
  • uporczywym bólem głowy,
  • częstymi migrenami,
  • problemami z kręgosłupem.

Jak leczyć okluzję zębów?

Okluzję w stomatologii leczy się różnymi metodami. Zalicza się do nich m.in.:

  • wyrównanie zgryzu związane ze skalibrowaniem stawu skroniowo-żuchwowego (aparat ortodontyczny),
  • zabieg rekonstrukcji zębów,
  • delikatne szlifowanie zębów w celu ich równomiernego rozłożenia,
  • ćwiczenia żuchwy i mięśni.

Zobacz także

Co to jest okluzja? Znaczenie w kosmetyce i rodzaje

Okluzja w kosmetyce w żaden sposób nie wiąże się z opisanym wyżej problemem stomatologicznym. Dotyczy powstawania na skórze tzw. filmu, czyli specjalnej powłoki ochronnej. Z jednej strony zabezpiecza ona skórę przed utratą wody, z drugiej – ułatwia i przyśpiesza wchłanianie składników odżywczych. Jest związana z działaniem wielu rodzajów kosmetyków, przede wszystkim wszelkiego rodzaju maseczek do twarzy, a także serum, olejków czy mgiełek.

Okluzja w kosmetyce występuje w dwóch różnych formach. Okluzja ciągła sprawia, że po aplikacji kosmetyku na skórze pojawia się nieprzepuszczalny filtr, który (właśnie ze względu na swoje właściwości) nie powinien znajdować się na skórze dłużej niż kilkanaście minut. Z kolei okluzja nieciągła powoduje, że na skórze tworzy się półprzepuszczalny film, który umożliwia oddychanie i odparowanie z niej wody. Ten rodzaj zjawiska wiąże się z tzw. płaszczem hydrolipidowym.

Okluzja w kosmetyce – co ją wywołuje?

Okluzja w kosmetyce wykorzystywana w celu budowania warstwy ochronnej dla skóry i przeciwdziałania szybkiemu jej wysuszeniu. Ceni się również jej wpływ na przyswajalność składników odżywczych. Film, który zostaje wytworzony w ramach okluzji, powoduje że skóra jest niezwykle gładka i ukryte zostają wszystkie jej nierówności. Kosmetolodzy podkreślają jednak, że tego typu kosmetyków nie powinno nosić się na twarzy zbyt długo, ponieważ utrudniają one skórze oddychanie.

Okluzję ciągłą uruchamiają: wazelina, parafina, olej mineralny, wosk parafinowy, skwalan. Produkty z tymi składnikami nie są polecane dla osób z trądzikiem oraz cerą problematyczną. Z kolei okluzję nieciągłą wywołują natomiast: naturalne i syntetyczne woski, kwasy tłuszczowe (palmitynowy, stearynowy), silikony (Dimethicone lub Cyclomethicone) oraz alkohole tłuszczowe (acetylowy, stearylowy).

Okluzja w kosmetyce – w jakich produktach się ją wykorzystuje?

Okluzja w kosmetyce to niezwykle cenne zjawisko w produkcji masek. Ich podstawowym celem jest wytworzenie efektu nawilżenia i odżywienia skóry. Okluzja 10-krotnie zwiększa przenikanie składników aktywnych. Z tego też powodu przed stosowaniem tego typu maski zaleca się aplikację na twarz potrzebnych skórze składników. Do najpopularniejszych masek okluzyjnych należą:

  • maski parafinowe,
  • maski gipsowe,
  • maski kolagenowe,
  • maski alginatowe.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.