Przejdź do treści

Stomatolog – kompetencje i możliwości rozwoju. Z jakimi problemami można zgłosić się do dentysty?

Stomatolog leczący zęby kobiety
Fot. JackF / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stomatolog jest lekarzem zajmującym się profilaktyką i leczeniem zębów, przyzębia oraz całej jamy ustnej. Zawód zdobywa się po ukończeniu pięcioletnich studiów magisterskich, zdaniu państwowego egzaminu oraz odbyciu stażu podyplomowego, możliwe jest również dalsze kształcenie w tym kierunku. Poszerzenie wiedzy wiąże się z większym zakresem kompetencji.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Stomatolog jako lekarz ma wiele możliwości rozwoju. Może pracować w pogotowiu stomatologicznym lub otworzyć swój własny gabinet. Jeśli chce się kształcić podyplomowo, może wybrać spośród szeregu specjalizacji takich jak: stomatologia zachowawcza z endodoncją, stomatologia dziecięca, protetyka albo ortodoncja. Może się także zajmować kosmetyką zębów i być stomatologiem estetycznym. Z jakimi problemami można się zgłosić do lekarza stomatologa?

Stomatolog – co to za zawód? Jak wygląda staż?

Stomatolog to lekarz, który ukończył pięcioletnie studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Jest to kierunek ogólny, który daje absolwentom możliwość przyjmowania pacjentów i zapewnienia im podstawowej opieki stomatologicznej. Absolwent stomatologii przed podjęciem zatrudnienia na samodzielnym stanowisku musi ukończyć staż podyplomowy (nie krótszy, niż 12 miesięcy) i zdać egzamin państwowy obejmujący zagadnienia programu ramowego. Po zdanym egzaminie może się ubiegać o przyznanie pełnego prawa do wykonywania zawodu.

Staże podyplomowe można zaliczać pracując zarówno w prywatnym gabinecie stomatologicznym, jak i państwowym z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia. Stażysta może też pracować w nowoczesnej klinice stomatologicznej oraz na oddziale szpitalnym, gdzie jest chirurgia szczękowa. Odbywając staż w ramach NFZ, stomatolog może się dużo nauczyć, ponieważ wielu pacjentów korzysta z usług bezpłatnych. Zaletą stażu w placówkach prywatnych jest natomiast fakt, że ma się do czynienia z nowoczesną stomatologią.

Specjalizacje stomatologiczne

Lekarz stomatolog chcąc się rozwijać, może zadecydować o wyborze konkretnej specjalizacji stomatologicznej, która wpłynie na jego karierę. Do wyboru ma kilkanaście kierunków takich jak:

  • stomatologia zachowawcza z endodoncją – zajmuje się leczeniem i profilaktyką uzębienia wraz z rozpoznawaniem i leczeniem stanów zapalnych miazgi zęba;
  • chirurgia stomatologiczna – stomatolog chirurg zajmuje się ekstrakcją zębów, w tym usuwaniem zębów zatrzymanych;
  • protetyka stomatologiczna – specjalizacja na tym kierunku uczy, jak wykonać mosty protetyczne i inne protezy zębowe;
  • ortodoncja – dziedzina zajmująca się wadami zgryzu;
  • chirurgia szczękowo-twarzowa;
  • stomatologia dziecięca – stomatolog dziecięcy zajmuje się leczeniem i zabezpieczeniem zębów mlecznych i stałych u dzieci;
  • stomatologia rodzinna – zapewnia kompleksową opiekę stomatologiczną bez względu na wiek;
  • periodontologia;
  • zdrowie publiczne;
  • epidemiologia;
  • implantologia (implanty stomatologiczne);
  • stomatologia estetyczna związana z kosmetyką zębów.

Dostępne specjalizacje pozwalają na kształcenie się w wielu kierunkach.

Zobacz także

Z jakimi problemami można udać się do stomatologa ogólnego?

Wiele osób udaje się do lekarza stomatologa w ostateczności, gdy ból nie pozwala im normalnie funkcjonować. O traumie związanej z wizytami sprzed kilkudziesięciu lat można jednak zapomnieć. Obecnie stomatologia bez bólu oferuje leczenie efektywne i komfortowe.

Do dentysty można udać się z każdym problemem związanym z uzębieniem, przyzębiem bądź jamą ustną. Zajmuje się on profilaktyką oraz wykrywaniem i leczeniem ubytków, w tym zmian próchnicowych. Dobry stomatolog rozpoznaje również stany zapalne dziąseł i jamy ustnej.

Dentysta nie wykonuje zabiegów stomatologicznych polegających na usuwaniu ubytków. Zajmuje się tym chirurg, który ma uprawnienia do przeprowadzania ekstrakcji. Dentysta nie jest także protetykiem, chyba że ma do tego odrębne kwalifikacje.

NFZ a prywatna przychodnia stomatologiczna

Stomatolodzy pracujący w państwowych poradniach stomatologicznych są równie dobrymi specjalistami, co dentyści prywatni. Trzeba natomiast pamiętać, że refundacja nie obejmuje wszystkich zabiegów stomatologicznych, a jedynie podstawową profilaktykę i leczenie ubytków poprzez wypełnienie. Leczenie endodontyczne (kanałowe) jest płatne, a jego koszt wysoki. To wydatek rzędu kilkuset złotych. Płatne jest również znieczulenie. Wadą leczenia w państwowych poradniach stomatologicznych są często odległe terminy. Takiego problemu nie ma zwykle w prywatnych placówkach. W przypadkach nagłych, przy ostrym bólu zęba w nocy bądź w niedzielę należy udać się na dyżur stomatologiczny opłacany przez NFZ. W dni powszednie z taką przypadłością pacjenci zostaną przyjęci również w prywatnych klinikach.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.