3 min.
Opadająca powieka – przyczyny, objawy, zabieg korekcyjny

Opadająca powieka - przyczyny, objawy, zabieg korekcyjny
Przypadłość, która dotyczy osób w różnym wieku i bez względu na płeć. Oprócz tego, że prezentuje się nieestetycznie, może ograniczać pole widzenia. Efekt opadającej powieki można jednak zminimalizować lub wyeliminować problem całkowicie. Jakie są przyczyny opadającej powieki? Jak się jej pozbyć? Na czym polega zabieg korekcyjny?
Spis treści
Co to jest opadająca powieka?
Ptoza, czyli inna nazwa opadającej powieki, może być wadą wrodzoną, wynikiem różnych chorób lub po prostu efektem starzenia się wrażliwej skóry wokół oczu. Najczęściej mają z nią kłopot kobiety, gdyż uważają ją za nieestetyczną przypadłość, która dodaje lat. Ptoza polega na tym, że zmniejszeniu ulega wysokość szpary powiekowej, przez co oko wydaje się mniejsze, a twarz ma smutny wyraz.
Opadająca powieka może być dziedziczna. Dotyczy osób w różnym wieku, w tym także dzieci, a nawet noworodków. Charakterystycznym symptomem ptozy jest dłuższy fałd górnej powieki względem drugiej.
Do innych objawów opadającej powieki można zaliczyć m.in.:
- wyższe unoszenie jednej brwi w stosunku do drugiej,
- dotykanie lub podciąganie powieki, która ogranicza pole widzenia,
- nietypowe ułożenie głowy, by móc widzieć prawidłowo,
- ograniczone widzenie.
Opadająca powieka — przyczyny
Przyczyn powstania opadającej powieki jest wiele. Do głównych można zaliczyć m.in.:
- naturalny proces starzenia się skóry,
- budowę twarzy,
- osłabienie mięśnia dźwigacza powieki,
- uszkodzenie nerwu okoruchowego,
- zmiany nowotworowe,
- uszkodzenie jądra nerwu w mózgu,
- zaburzenia rozwoju mięśnia dźwigającego powiekę,
- obciążenie powieki przez guz lub obrzęk,
- komplikacje po zabiegach okulistycznych,
- nadmiar skóry w okolicy powieki,
- cukrzycę,
- utrata wagi,
- stres,
- złe oświetlenie,
- złe nawyki związane ze wzrokiem,
- częste i długotrwałe pocieranie oka,
- niewłaściwie dobrane szkła korekcyjne,
- blizny pooperacyjne,
- miastenię,
- zespół Hornera,
- porażenie Bella.
Opadająca powieka — zabieg korekcyjny
Zabieg, który służy usunięciu opadającej powieki, nazywa się fachowo blefaroplastyką. Wykonuje się go z dwóch głównych powodów. Po pierwsze jest on konieczny ze względu na ograniczone widzenie pacjenta i służy poprawie jakości życia. Po drugie jako typowy zabieg medycyny estetycznej służy uzyskaniu pożądanego efektu wizualnego.
Przygotowanie pacjenta do zabiegu może trwać nawet kilka tygodni. Konieczna jest konsultacja ze specjalistą oraz wykonanie szczegółowych badań, w tym także okulistycznych. Sam zabieg nie trwa długo i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Nie wymaga pobytu w szpitalu ani specjalistycznej obserwacji. Korekcja opadającej powieki polega na wycięciu nadmiaru skóry nad okiem i precyzyjnym jej zszyciu tak, by blizny były jak najmniej widoczne. Dlatego też cięcia wykonuje się przeważnie w miejscach, gdzie skóra naturalnie się zgina.
Warto wiedzieć, że po zabiegu pacjent może odczuwać lekki dyskomfort i ból. Jeśli będzie uciążliwy, wystarczą zwykłe środki przeciwbólowe, by go zneutralizować. Dodatkowo na oko należy robić zimne okłady, które pomogą zmniejszyć obrzęk. Po zabiegu oczy mogą być nadwrażliwe na światło, delikatnie piec i łzawić, jednak objawy te ustępują po kilku dniach. Rekonwalescencja po zabiegu może potrwać nawet 3-4 tygodnie. W tym czasie można normalnie funkcjonować. Jedynie kobiety nie powinny nakładać makijażu przez co najmniej 7 dni po zabiegu, a oczy należy chronić przed działaniem promieni słonecznych.
Przeciwwskazania do zabiegu
Zabieg korekcyjny związany z opadającą powieką ingeruje w ciało i wymaga znieczulenia. Dlatego istnieją przeciwwskazania do jego wykonania i jest to m.in.:
- nadczynność tarczycy,
- miesiączka,
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby serca,
- niektóre choroby oczu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023