4 min.
Osłabienie organizmu – skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić? Czy jest objawem choroby?

Fot. nanihta / stock.adobe.com
Odczuwasz zawroty głowy i nieustanną senność? Trudno ci się skupić? Mogą to być symptomy osłabienia organizmu. Ten stan pojawia się zawsze wtedy, kiedy nasz organizm celowo „zwalnia obroty”, ponieważ potrzebuje energii, np. do walki z infekcją, chorobą lub w związku z ciążą. Osłabienie może pojawić się również przy niedoborach witamin oraz pod wpływem przewlekłego stresu.
Spis treści
Osłabienie organizmu co jakiś czas dotyka każdego. Może być wywołane różnego rodzaju infekcjami, chorobami lub przemęczeniem i stresem. Często uskarżają się na nie kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, wtedy bowiem ciężarne są wciąż senne, szybko się męczą, dręczą je częste wymioty. Dzieje się tak, ponieważ organizm pracuje na wysokich obrotach, aby przygotować ciało mamy do urodzenia dziecka.
Osłabienie organizmu – objawy
Symptomy osłabienia organizmu mogą być bagatelizowane, chyba że jest ono silne. Może objawiać się obniżoną koncentracją lub rozdrażnieniem, co czasem zdarza się każdemu. Różne objawy osłabienia organizmu (np. senność) mogą wskazywać na choroby i niedobory. Diagnoza lekarska stawiana jest na podstawie różnych symptomów towarzyszących osłabieniu.
Objawy osłabienia organizmu:
- długotrwałe uczucie zmęczenia, które nie mija po odpoczynku,
- częste uczucie senność,
- obniżona temperatura ciała,
- zawroty głowy,
- trudności z koncentracją,
- bóle głowy,
- szybka męczliwość,
- apatia i obniżony nastrój,
- nerwowość,
- uczucie spowolnienia.
Nie wszystkie objawy osłabienia organizmu muszą występować na raz. Osłabienie może oznaczać np. senność lub męczliwość przy zachorowaniu na grypę bądź trudności z koncentracją. Silne osłabienie organizmu występuje najczęściej w ciężkich stanach chorobowych, np. przy nowotworach. Może być również jednym z objawów chorób psychicznych, m.in. depresji. Niebezpiecznym objawem jest zasłabnięcie. Możemy wtedy mieć do czynienia z udarem mózgu, zawałem lub niedokrwieniem tętniczym. Ważne jest więc, aby wezwać karetkę, kiedy osoba w naszej obecności nagle traci przytomność, osuwa się na ziemię, nie jest w stanie samodzielnie ustać na nogach.
Osłabienie organizmu w przebiegu różnych chorób
Osłabienie organizmu jest objawem towarzyszącym różnym chorobom i znika stopniowo w miarę postępowania leczenia. Wiele osób zastanawia się, co brać na osłabienie organizmu, tymczasem wyleczenie osłabienia w pierwszej kolejności wymaga zdiagnozowania, co je wywołało.
Objawy osłabienia pojawiają się przy chorobach układu krążenia – niedokrwieniu serca, zbyt niskim ciśnieniu tętniczym, udarach, niewydolności krążenia. Przy chorobach układu krążenia oprócz osłabienia pojawiają się duszność, obrzęki kończyn, duża męczliwość, a w stanach nagłych (udar, zawał) nawet utrata przytomności i świadomości. Osłabienie organizmu pojawia się również przy anemii. Choroba ta jest obniżeniem stężenia krwinek czerwonych we krwi. Oprócz osłabienia towarzyszy jej także znużenie, czasem apatia, bladość skóry. Anemię można wykryć za pomocą prostego badania morfologicznego (prywatnie to koszt 5–10 zł.). Ogólne osłabienie organizmu towarzyszy również chorobom tarczycy – nadczynności i niedoczynności. Pojawia się także nadmierna senność, zmniejszenie lub wzrost wagi ciała, problemy z wypróżnianiem, suchość skóry, zaburzenia koncentracji a czasem nawet funkcji poznawczych.
Osłabienie mięśni, a co za tym idzie i całego organizmu, to objaw miopatii, polineuropatii i dystrofii mięśniowej – czyli chorób neurologicznych. Dochodzi wtedy do upośledzeń pracy niektórych mięśni, np. przy miopatii trudno jest unosić kończyny do góry. Mogą pojawić się problemy z czesaniem włosów, chodzeniem po schodach i wstawaniem, a nawet tak prostymi czynnościami, jak trzymanie filiżanki. Osłabienie organizmu pojawia się także przy infekcjach wirusowych i bakteryjnych, których objawami są m.in. podwyższona temperatura, ból gardła i mięśni, katar lub kaszel. Towarzyszy ono także infekcjom układu pokarmowego, kiedy dochodzi do wymiotów i biegunki. Na ich skutek może dojść do odwodnienia oraz wypłukania organizmu z elektrolitów. Przyczyną osłabienia organizmu może być również depresja, nerwice, a także zespół przewlekłego zmęczenia.
Z osłabieniem organizmu walcz naturalnie. Suplement Wimin Dobra Energia znajdziesz w Przestrzeni Zakupowej Hello Zdrowie!
PROMOCJA
Energia, Promocje
WIMIN Dobra energia, 30 kaps.
20,00 zł 59,00 zł
Osłabienie organizmu – jak leczyć?
Osłabienie organizmu mija w czasie leczenia schorzenia, które je wywołało. Jeśli osłabienie jest jedynym objawem, jaki nam towarzyszy, należy udać się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę. Może w tym celu zlecić wykonanie podstawowych badań internistycznych w celu znalezienia przyczyny osłabienia, np. morfologia, poziom elektrolitów, TSH, EKG itp. Zależnie od wyników badań, lekarz może skierować do innego specjalisty, np. kardiologa, endokrynologa, czy nawet psychologa. W przypadku anemii skutecznym lekiem na osłabienie organizmu może być po prostu suplementacja żelaza. Dodatkowym środkiem farmakologicznym mogą być witaminy na osłabienie organizmu, np. D, B6 i B12, kwas foliowy itp., najczęściej zamknięte w jednym suplemencie.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Zobacz także

„Stres jest najpowszechniejszym czynnikiem, który rujnuje życie seksualne”. Dowiedz się, jak toksyczna praca wpływa na nasz organizm

„Suplement to nie jest 'gorszy lek'”. Z doktor Mirosławą Gałęcką rozmawiamy o tym, jak się mądrze suplementować

„Ze snem jest jak z jedzeniem – i za dużo, i za mało to niezdrowo.” Tłumaczy terapeutka snu dr n. med. Małgorzata Fornal-Pawłowska
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023