Przejdź do treści

Pandemia koronawirusa może spowodować, że wyginą dwa szczepy wirusa grypy

Pandemia koronawirusa może spowodować, że wyginą dwa szczepy wirusa grypy
Pandemia koronawirusa może spowodować, że wyginą dwa szczepy wirusa grypy /iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podczas pandemii COVID-19 transmisja wirusa grypy jest tak niewielka, że niektóre jego warianty mogą wyginąć – uważają naukowcy. Przez ponad rok nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia właśnie tymi szczepami.

Niektóre szczepy grypy wyginą?

W czasie pandemii koronawirusa liczba zakażeń grypą na całym świecie zmalała do historycznie niskiego poziomu. Naukowcy tłumaczą to noszeniem maseczek, dystansem i innymi środkami ostrożności, które wiążą się z zaleceniami związanymi z pandemią COVID-19. Co ciekawe, efekt może być znacznie większy niż mniejsza liczba przypadków zarażenia wirusem grypy.

Jak podaje statnews.com, przez ponad rok nie stwierdzono żadnego przypadku dwóch szczepów wirusa: H3N2, znanego również jako 3c3.A oraz linii B/Yamagata. Ostatnio przypadki grypy należące do tych wariantów odnotowano w marcu 2020 r. Eksperci jeszcze nie mają pewności, czy odmiany te wyginęły, ale jeśli rzeczywiście tak się stało, to może to być wyjątkowo pozytywny skutek pandemii.

Męska grypa / istock

Ostrożne podejście ekspertów

Nie wszyscy eksperci są optymistycznie nastawieni do teorii wyginięcia dwóch szczepów wirusa grypy. Wielu specjalistów z dziedziny wirusologii i biologii na razie podchodzi do tych doniesień dość ostrożnie. Wirusolog z Icahn School of Medicine Mount Sinai w Nowym Jorku mówi w rozmowie ze STAT:

„To, że czegoś nie widać, nie oznacza, że tego nie ma, prawda? Ale nie przeczę, że ich zniknięcie jest możliwe”.

Wtóruje mu biolog Fred Hutchinson z Cancer Research Center, który powiedział w rozmowie ze STAT, że jest raczej „znikoma szansa”, że szczepy wyginęły. Jeśli jednak potwierdzą się przypuszczenia, że tak się stało, to będzie to bardzo dobra wiadomość, ponieważ, jak podkreślają naukowcy, mniejsza różnorodność szczepów wirusa grypy oznacza mniejszą szansę na zarażenie się nim.


Źródła:

2 types of flu viruses may have gone extinct | Live Science

Flu virus became less diverse, simplifying task of making flu shots – STAT (statnews.com)

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.