Przejdź do treści

Paraolimpijka Elena Krawzow o diagnozie guza mózgu: Nigdy bym nie pomyślała, że wizyta u lekarza wyrwie mnie z życia

Elena Krawzow
Paraolimpijka Elena Krawzow o guzie mózgu: Nigdy bym nie pomyślała, że wizyta u lekarza wyrwie mnie z życia/ fot. East News
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Elena Krawzow, złota medalistka igrzysk paraolimpijskich w Tokio, poinformowała w mediach społecznościowych o tym, że wykryto u niej guza mózgu. Jak dodała, pierwsze objawy zauważyła już w trakcie mistrzostw, jednak zbagatelizowała je.

Elena Krawzow o diagnozie guza mózgu

„Nigdy bym nie pomyślała, że wizyta u lekarza wyrwie mnie z życia w tak drastyczny sposób” – napisała na swoim profilu na Instagramie niemiecka złota medalistka z Tokio Elena Krawzow. Urodzona w Kazachstanie reprezentantka Niemiec wyznała, że lekarze zdiagnozowali u niej guza mózgu.

27-letnia pływaczka dodała, że silne bóle i zawroty głowy odczuwała już w trakcie igrzysk w Tokio. Uznała jednak, że są one wynikiem stresu i zmęczenia. Kiedy objawy nie ustępowały, postanowiła udać się na badania. Jak poinformowała, rezonans magnetyczny, a następnie badanie z użyciem kontrastu wykazały nieprawidłowości w lewej półkuli mózgu.

Stało się całkiem jasne, że w lewej półkuli znajduje się guz. W niedzielę trafiłam do szpitala Charite i zostałam hospitalizowana. Biopsję wykonano w poniedziałek rano. W sumie dziewięć próbek znajduje się obecnie w laboratorium” – poinformowała swoich fanów.

Zawodniczka wyjaśniła, że po diagnozie, która wywróciła jej życie do góry nogami, czeka na dalsze wyniki badań.

„Teraz nadszedł czas, aby poczekać dwa strasznie długie tygodnie, aż pojawią się wszystkie wyniki. Na razie odwołałam wszystkie spotkania. To dla mnie naprawdę straszne, że tak nagle zostałam wyrwana z życia” – napisała.

Krawzow pierwszą paraolimpijką na okładce magazynu „Playboy”

Krawzow od lat choruje na dystrofię plamki Stargardta, w związku z czym postępuje u niej stopniowy ubytek wzroku. Choroba ta jest jedną z najczęstszych dystrofii plamki diagnozowanych u dzieci i młodych dorosłych. Obecnie oczy paraolimpijki sprawne są jedynie w 3 procentach. Pomimo choroby, 27-latka nie tylko zdobyła złoty medal paraolimpijski w Tokio, ale została również wicemistrzynią paraolimpijską w 2012 roku w Londynie, jest dwukrotną mistrzynią świata z 2013 i 2019 roku, a także pięciokrotną mistrzynią Europy. Jako pierwsza paraolimpijka wystąpiła również na okładce magazynu „Playboy” w 2020 roku, by – jak sama mówiła – zmotywować inne kobiety.

„Kiedy otrzymałam propozycję, nie zastanawiałam się długo. Chciałam wykorzystać tę szansę – być pierwszą paraolimpijką na okładce „Playboya” i motywować inne kobiety, pokazać, że osoby niepełnosprawne także mogą to robić” – wyjaśniła.

Jak dodała w swoim wpisie na Instagramie Krawzow, pomimo zdiagnozowania u niej guza mózgu, nie zamierza rezygnować ze swoich marzeń i sportu.

Teraz muszę najpierw zadbać o zdrowie, ale jeśli wszystko pójdzie dobrze, wrócę do zawodowego uprawiania sportu! Obiecuję!” – podsumowała swój wpis.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Elena Krawzow (@elena_krawzow)

Objawy guza mózgu

Symptomy rosnącego guza mózgu mogą nie pojawić się na wczesnych etapach. W początkowych stadiach guz jest zazwyczaj niewielki, dlatego może nie ujawniać się nawet latami. Nie jest to jednak reguła, gdyż część guzów wysyła silne oznaki w ciągu kilku tygodni od powstania. Należy pamiętać, że każdy rodzaj nowotworu lokalizujący się w mózgu upośledza struktury, które są przez niego uciskane.

Neurologiczne objawy guza mózgu dotyczą zwiększenia śródczaszkowego ciśnienia i powstawania obrzęku. Niesie to za sobą występowanie bólu głowy. Takie objawy są często ignorowane przez chorych i „uciszane” tabletkami przeciwbólowymi. Wraz z postępem choroby pojawiają się także nudności, wymioty, uczucie ciągłego zmęczenia. Psychicznymi objawami guza mózgu mogą być zaburzenia świadomości wynikające z wysokiego ciśnienia śródczaszkowego i silnego ucisku guza na sąsiadujące obszary.

Osoba, w której mózgu rośnie guz, może mieć problemy z pamięcią, rozpoznawaniem twarzy bliskich czy przypomnieniem sobie daty. Nierzadko pojawia się utrata przytomności. Ogniskowe objawy uzależnione są od rejonu uszkodzonego na skutek ucisku. Przykładowo, jeśli guz naciska na obszary kory czołowej, możliwymi skutkami są: drgawki, napady epilepsji, zaburzenia kojarzenia faktów i analizy emocji. Guz rosnący w obszarze kory ruchowej może zakończyć się niedowładami kończyn.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.