Przejdź do treści

Pierwsze objawy rwy udowej: jak je rozpoznać i w porę rozpocząć leczenie?

Osoba trzymająca się za udo z powodu bólu wywołanego rwą udową
Fot. Sarun / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny
Zakładasz nogę na nogę? To jeden z wielu nawyków, których nie lubi dno miednicy. Mówi o tym fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz
Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”
Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane

Rwa udowa jest zespołem objawów głównie o charakterze neurologicznym. Wywołuje ból w okolicach kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego lub promieniujący wzdłuż przebiegu nerwu udowego. Nieleczona rwa udowa może prowadzić do zaostrzenia objawów, pogorszenia stanu zdrowia i nawrotów choroby.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Rwa udowa, prawostronna bądź lewostronna, świadczy o zaawansowaniu choroby i wskazuje stronę ucisku czynnika drażniącego rdzeń kręgowy. Leczenie rwy udowej uzależnione jest od rodzaju i postępu zmian. Jedną z metod walki z dolegliwościami wywołanymi przez rwę udową jest rehabilitacja ruchowa. Ćwiczenia na rwę udową mają na celu złagodzenie ból i wzmocnienie uszkodzonych struktur kręgosłupa.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Kobieta cierpiąca na rwę barkową

Rwa udowa

Rwa udowa jest zespołem objawów powstałych w wyniku bezpośredniego ucisku korzeni nerwowych na wysokości splotu lędźwiowego w odcinku kręgosłupa lędźwiowego L2–L4. Wywołana jest głównie zmianami zwyrodnieniowymi tego odcinka.

Mechanizm pośredniego ucisku to m.in.: deformacje i sklerotyzacja krążka międzykręgowego, uwypuklenie bądź wypadnięcie jądra miażdżystego oraz bezpośrednie zmiany stawów międzykręgowych, zmniejszające światło kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym, zakleszczające nerw udowy i ograniczające jego prawidłową pracę.

Rwa udowa powoduje tzw. konflikt kręgowo-korzeniowy odcinka lędźwiowo-krzyżowego nie tylko ze względu na ucisk nerwu, ale również wtórne zmiany zapalne, które dodatkowo obciążają zaburzoną okolice i potęgują objawy choroby.

Rwa udowa może być wywołana bezpośrednim uszkodzeniem splotu lędźwiowego bądź nerwu udowego w jego przebiegu, przez np. uraz mechaniczny w wyniku wypadku komunikacyjnego lub zabiegu chirurgicznego, choroby metaboliczne, krwotoki w okolicy nerwu czy nacieki nowotworowe. Rwie udowej sprzyjają nadwaga i otyłość oraz siedzący tryb życia. Niezależnie od rodzaju przyczyny, mechanizm powstania rwy udowej jest zbliżony.

Rwa udowa – objawy

Objawy uzależnione są od rodzaju oraz stopnia ingerencji czynnika drażniącego i uciskającego nerw udowy. Pierwszym i zarazem dominującym objawem rwy udowej jest ból w okolicy kręgosłupa lędźwiowego i postępujący dyskomfort podczas chodzenia, pozycji spoczynkowych i statycznego przebywania w ustalonej pozycji. Dolegliwości bólowe zazwyczaj promieniują do jednej nogi, wzdłuż nerwu udowego po jego przedniej stronie.

Rwa udowa prawostronna lub rwa udowa lewostronna są cennymi objawami i zarazem wskazówkami dla lekarza i fizjoterapeuty w planowaniu oraz prowadzeniu leczenia usprawniającego. Wiadomo bowiem, po której stronie w splocie lędźwiowym występuje ucisk.

Zobacz także

Rwa udowa – objawy towarzyszące

Początek rwy udowej może być stopniowy i powolny lub nagły i rozlany, w zależności od charakteru źródła rwy i okoliczności, w których zaatakowała.

Dodatkowe objawy choroby to m.in.:

  • wzmożenie napięcia mięśni przykręgosłupowych okolicy lędźwiowej;
  • parestezje występujące w przebiegu długości nerwu, często pojawiające się niezależnie od dolegliwości bólowych;
  • osłabienie siły mięśniowej i zaburzenia czucia na przedniej powierzchni uda oraz związane z tym zaburzenia zdolności prostowania kolana, a także osłabienie lub zniesienie odruchu kolanowego;
  • osłabienie siły kręgosłupa lędźwiowego;
  • ograniczenie motoryczności kończyny dolnej, przykurcze, niedowłady;
  • zaniki mięśnia czworogłowego uda;
  • dodatni objaw Mackiewicza (objaw rozciągowy nerwu udowego), czyli próba biernego zgięcia kończyny dolnej w stawie kolanowym w leżeniu przodem, wywołująca ból na przedniej powierzchni uda, stanowi wynik dodatni podrażnienia nerwu udowego.

Rwa udowa – leczenie

Podstawową formą leczenia rwy udowej jest postępowanie zachowawcze, wykorzystujące leki na rwę udową o charakterze przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozluźniającym mięśnie, a także czasowe unieruchomienie lub odpowiedni odpoczynek. Ponadto ważna jest edukacja mająca na celu poznanie czynników zaostrzających objawy choroby oraz ryzyka nawrotu rwy udowej.

Fizjoterapia stanowi jeden z najważniejszych elementów leczenia rwy udowej. Odpowiednio dobrane zabiegi fizykoterapeutyczne, masaże oraz ćwiczenia ruchowe na rwę udową znacznie przyspieszają ustępowanie objawów i zatrzymują postęp choroby.

Fizykoterapia rwy udowej bazuje na właściwościach prądu elektrycznego, krioterapii, polu magnetycznym i zabiegach cieplnych.

Ćwiczenia na rwę udową mają na celu odbarczenie odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i uwolnienie uciśniętego nerwu udowego, wzmocnienie osłabionych struktur przykręgosłupowych i rozciągnięcie przykurczonych. W przebiegu rehabilitacji ruchowej poleca się ćwiczenia korekcyjne miejscowe oraz ogólnousprawniające w warunkach całkowitego odciążenia kończyny, np. treningi ruchowe na basenie.

Dodatkowymi metodami wspierającymi leczenie rwy kulszowej są:

  • terapia manualna, bazująca na intensywnym masażu tkanek głębokich, połączona z technikami neuromobilizacji, czyli z działaniem ukierunkowanym na przywróceniu właściwej przesuwalności struktur nerwowych przy zastosowaniu technik manipulacyjnych i mobilizacyjnych, jak ćwiczenia bierne i czynno-bierne, wywołujące efekt przekrwienia, odżywienia i uelastycznienia struktur kończyny dolnej obciążonej rwą udową;
  • kinesiotaping, czyli oklejanie elastycznym plastrem odpowiedniego obszaru uda w celu wsparcia pracy mięśnia czworogłowego, zachowania jego fizjologicznego wzorca ruchowego oraz łagodzenia objawów rwy udowej.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Hydroterapia – korzyści z wodolecznictwa i rodzaje zabiegów

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Biały nalot na języku – co oznacza i jak go usunąć?

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Stan wegetatywny – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

„Tam, gdzie ktoś inny zastanawia się trzy razy czy iść i zaryzykować, tam Polak już jest”. O medycynie ekstremalnej mówi Dariusz Jaroń, autor książki „Ekstremalni”

Sekwencjonowanie DNA – cel, etapy i metody badania

Badania kliniczne – bezpieczeństwo i zasady. Czy każdy może poddać się testom klinicznym?

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy i radzenie sobie z brakiem przyjemności przy wykonywaniu codziennych obowiązków

Kobieta podczas bólu menstruacyjnego

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

×