Przejdź do treści

Plamica alergiczna po tabletkach antykoncepcyjnych? Zapytałyśmy ginekologa

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ella Holley, 20-letnia studentka z Wielkiej Brytanii, była przerażona, kiedy nagle jej całe nogi pokryły się czerwoną i swędzącą wysypką. Jednak najbardziej zaskoczyła ją diagnoza. Lekarze uznali, że doszło do ostrego zapalenia małych naczyń krwionośnych, którego przyczyną były tabletki antykoncepcyjne. Czy często dochodzi do tego typu powikłań? O komentarz poprosiłyśmy Jarosława Saczonka, ginekologa i położnika z Olsztyna.

Plamica alergiczna: co to jest?

20-letnia Ella Holley w rozmowie z The Sun opowiedziała o uporczywej wysypce, która wystąpiła na jej ciele. Czerwone i swędzące plamki najpierw pojawiły się na jej nogach. Początkowo myślała, że to efekt niehigienicznego trybu życia, który prowadzi: mało snu, dużo alkoholu i częste imprezy. Jednak wysypka rozprzestrzeniała się na jej całe ciało i stawała się coraz bardziej dokuczliwa.

Czułam się tak, jakby moja skóra płonęła. Nie mogłam jej dotykać – powiedziała Ellen Holley w rozmowie z dziennikarzem portalu.

screen za www.thesun.co.uk

Po trzech miesiącach dziewczyna odwiedziła gabinet lekarski. Tam padła diagnoza: plamica alergiczna (inaczej choroba Schoenleina-Henocha, HSP). To choroba, w której dochodzi do zapalenia małych naczyń krwionośnych: tętniczek i żyłek. Przyczyna plamicy Schoenleina-Henocha nie jest znana. Wiadomo, że w rozwoju choroby ważną rolę odgrywają przeciwciała układu odpornościowego – immunoglobuliny A (w skrócie IgA).

Chorobę u dziewczyny miały wywołać tabletki antykoncepcyjne. Pierwsze plamki wystąpiły u niej już na początku stosowania pigułek.

O jakich badaniach pamiętać, jeśli zażywasz pigułki antykoncepcyjne?

Pigułki antykoncepcyjne: czy rzeczywiście szkodliwe?

Młoda kobieta postanowiła, że będzie szerzyć wiedzę na temat szkodliwości tabletek. Czy słusznie?

 Z mojej praktyki wynika, że tego typu powikłania naczyniowe występują naprawdę bardzo rzadko – mówi Jarosław Saczonek, ginekolog i położnik z Olsztyna. – U mnie zdarzyły się trzy pacjentki na kilkaset. Osobiście nie kojarzę pacjentki z plamicą po pigułkach. Gdyby tabletki antykoncepcyjne były niebezpieczne, to byłyby zabronione. A jednak są dopuszczone prawie na całym świecie.

Jeśli chodzi o zmiany naczyniowe, plamy są już ich dalszym powikłaniem. W pierwszej kolejności występują objawy zapalenia żył, bolesność kończyn dolnych, pasmowate bóle przebiegające wśród naczyń krwionośnych, szybkie męczenie się. Raz w życiu zdarzyła mi się pacjentka z ciężkim powikłaniem po antykoncepcji: była to kobieta po 40. U niej doszło nawet do trudności z oddychaniem.

Ginekolog podkreśla, że są kobiety, które po prostu nie mogą stosować antykoncepcji. Przeciwskazaniami są np. nowotwory piersi czy jajnika, które występują w bliskiej rodzinie, w linii prostej mama – babcia – siostra – ciocia. Wtedy lekarze odradzają stosowanie tego typu antykoncepcji. Ale…

Wcześniej polecamy także zrobienie badania genetycznego: BRCA. Jeśli genetyk stwierdzi, że nie ma obciążenia genetycznego, to dodatkowo możemy zrobić przepływy dopplerowskie w naczyniach, morfologię krwi z próbami wątrobowymi. Jeśli te parametry są prawidłowe, wtedy decydujemy się na antykoncepcję. Nie musi to być antykoncepcja z estrogenem. Może być sam progestagen, progesteron. Rozwiązań jest bardzo dużo.

Jarosław Saczonek podkreśla, że nie można twierdzić, że tabletki są szkodliwe i nie należy ich stosować. Jak mówi, każdy przypadek jest indywidualny. Czasem kobieta, która stosuje pigułki, nie wie, że jest na coś chora. Wtedy tabletka antykoncepcyjna może być czynnikiem wyzwalającym daną chorobę.

 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Terapia Bowena pomogła mu wyzdrowieć, teraz sam pomaga innym. „To subtelne, ale bardzo potężne narzędzie” – mówi Eliasz Matuła

USG ginekologiczne – kiedy jest wykonywane? Co może pokazać?

Czerwone plamy na ciele – nieestetyczny defekt czy objaw choroby?

„Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest podstępna i dość tajemnicza” – mówi chirurg lek. Sylwia Barańska

„Taka pani uroda” – tych słów nigdy nie powinnaś usłyszeć w gabinecie. Lekarz Krzysztof Janowiec wyjaśnia dlaczego

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczeały”

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. Polki: „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczekały”

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

Czy po pierwszym poronieniu warto wykonywać jakieś badania? Odpowiada ginekolog Michał Strus

FEDERA sprawdziła w ilu gabinetach ginekologicznych w województwie mazowieckim jest zakładana spirala antykoncepcyjna. "Wyniki są miażdżące"

Antykoncepcja tylko dla wybranych. Miażdżące wyniki raportu FEDERY na temat województwa mazowieckiego

„Jesteśmy tak skomplikowani i cudownie ewolucyjnie ukształtowani, że nie da się patrzeć na budowę ludzkiego ciała bez podziwu” – mówi Marta Pawelec, ilustratorka anatomiczna

Wziernik ginekologiczny / istock

Wziernik ginekologiczny – kiedyś powodował traumy, ponoć doprowadzał do orgazmu. A jak jest dzisiaj?

Okłady z odchodów krokodyla, wstrzymywanie oddechu, kichanie – jak kiedyś zapobiegano ciąży

„Za wszelkie komentarze dotyczące mojego ciała nie dziękuję”. Agata Głyda o ciałożyczliwości

Podkowa, szparka, bułeczka czy motylek – każda z nas ma inną. Jak zbudowana jest wagina?

Alfabet intymny – punkty i punkciki w kobiecym ciele

„Czy alkohol dyskryminuje kobiety? Pod względem działania na organizm: tak” – rozmowa z toksykologiem Erykiem Matuszkiewiczem

kobieta je jogurt

Stosujesz antykoncepcję? Uważaj na infekcje intymne

„Wielu pacjentów woli wyjść z gabinetu z rozpoznaniem medycznym konkretnej choroby niż przyjąć do wiadomości, że problem ma naturę emocjonalną” – mówi psychoterapeutka Małgorzata Kuberska-Kędzierska

Słyszałaś o prezerwatywach dla kobiet?

Słyszałaś o prezerwatywach dla kobiet? Dominik Haak wyjaśnia, co powinnaś o nich wiedzieć

Pomiary antropometryczne – rodzaje, wskaźniki. Co to jest antropometria ergonomiczna?

Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

istockphoto.com

Kobieta w wieku 45 lat myślała, że zaszła w ciążę. Okazało się, że był to dynamicznie rosnący mięśniak macicy

Badanie fizykalne – co to jest i na czym polega?

Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki / pexels

Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki. O Leanne, popularnej TikTokerce, rozmawiamy z ginekolożką