Przejdź do treści

Plastikowe butelki wielkokrotnego użytku uwalniają setki chemikaliów – przestrzegają naukowcy

Plastikowe butelki wielkokrotnego użytku uwalniają setki chemikaliów – przestrzegają naukowcy
Plastikowe butelki wielkokrotnego użytku uwalniają setki chemikaliów – przestrzegają naukowcy / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Używasz plastikowej butelki do filtrowania wody z kranu? Znacznie lepszym wyborem będzie korzystanie z tych szklanych. „Byliśmy zaskoczeni dużą ilością substancji chemicznych, które znaleźliśmy w wodzie po 24 godzinach w butelkach. W wodzie znajdowały się setki substancji, w tym (…) substancje potencjalnie szkodliwe dla zdrowia” – podkreślił Jan H. Christensen z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Toksyczne butelki?

Dwoje chemików z Uniwersytetu w Kopenhadze przebadało plastikowe butelki wielokrotnego użytku. Pod lupę wzięli trzy rodzaje produktów, które dostępne są w duńskich sklepach. Do badania wykorzystano zarówno nowe, jak i używane już przez jakiś czas butelki. Testowane były przed umyciem i po nim oraz po dodatkowym wypłukaniu w wodzie z kranu. Wnioski są bardzo niepokojące.

W nowych butelkach, które zostały dodatkowo wypłukane po umyciu, pozostało niemal 500 różnych substancji, z czego większość jest nieznana. Nie wiadomo więc, jak bardzo są toksyczne. Naukowcy podejrzewają, że duża część z nich powstała nieumyślnie albo podczas procesu produkcji.

„Byliśmy zaskoczeni dużą ilością substancji chemicznych, które znaleźliśmy w wodzie po 24 godzinach w butelkach. W wodzie znajdowały się setki substancji – w tym substancje, których nigdy wcześniej nie znaleziono w plastiku, a także substancje potencjalnie szkodliwe dla zdrowia” – podkreśla Jan H. Christensen z Uniwersytetu Kopenhaskiego, współautor badania.

Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek

Mycie w zmywarce to kiepski pomysł

Naukowcy, którzy badali poziom substancji toksycznych w plastikowych butelkach, podkreślają, że najgorszy skutek przyniosło mycie ich w zmywarce.

Najbardziej toksyczne substancje pojawiły się po tym, jak butelka była w zmywarce – prawdopodobnie dlatego, że mycie niszczy plastik, a tym samym zwiększa wypłukiwanie” – mówi współautorka badania Selina Tisler.

Badaczka uspokaja: tylko dlatego, że te substancje są w wodzie, nie oznacza, że jest ona toksyczna i jest dla nas niebezpieczna. Jest to jednak wciąż niewiadoma, dlatego lepiej – na wszelki wypadek – używać butelek wykonanych ze szkła albo stali nierdzewnej.

Źródło: Medicalxpress

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.