Przejdź do treści

Polki umierają wcześniej niż mieszkanki Europy Zachodniej – alarmują eksperci. Z czego to wynika?

Polki umierają wcześniej niż mieszkanki Europy Zachodniej. Z czego to wynika?
Polki umierają wcześniej niż mieszkanki Europy Zachodniej. Z czego to wynika? / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Średnia życia Polek jest niższa niż kobiet mieszkających w Europie Zachodniej – podkreślają eksperci. „Ta tendencja będzie rosła” – prognozuje Prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder. Na co najczęściej umierają Polki?

Na co umierają Polki?

To nowotwory złośliwe są główną przyczyną śmierci Polek między 25. a 64. rokiem życia – wskazali eksperci na debacie Medycznej Racji Stanu pt. Zdrowie kobiety – Bezpieczeństwo rodziny.

„Ta tendencja będzie rosła – według prognoz epidemiologicznych nowotwory staną się głównym zabójcą w XXI wieku” – powiedział na konferencji Prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder cytowany przez PAP.

Pierwsze miejsce wśród nowotworów złośliwych, na które chorują Polki, zajmuje nowotwór płuc, wyprzedzając raka piersi. Jako głównego winowajcę dr Madej wskazuje palenie papierosów przez młode kobiety (w Narodowym Teście Zdrowia Polaków 2020 r. wynika, że wyroby tytoniowe pali 32 proc. Polek).

Co istotne, wyższa umieralność Polek w wieku od 24 do 64 lat znacząco wpływa na średnią długość życia kobiet w Polsce. Jest ona krótsza niż w przypadku naszych sąsiadek z Europy Zachodniej.

Shannen Doherty ma nawrót choroby nowotworowej

Profilaktyka kuleje

Dlaczego to właśnie nowotwory złośliwe wciąż stanowią główną przyczynę śmierci Polek? Głównie zawodzi profilaktyka.

Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych i prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, zaznaczyła na konferencji, że Polki wciąż za rzadko wykonują badania przesiewowe, które pozwalają wykryć nowotwory złośliwe. Z danych NFZ wnika, że badania profilaktyczne w ramach profilaktyki raka szyjki macicy wykonuje zaledwie od kilku do kilkunastu procent Polek.

„Wczesne wykrycie pozwala zastosować terapie, które mogą nawet doprowadzić do wyleczenia” – podkreśliła prezes PKPO.

Ekspertka dodała, że w ramach działań prowadzonych przez Medyczną Rację Stanu, przedsięwzięcia społeczne skupiającego niezależnych ekspertów z całej Polski, ma być promowany  wizerunek „kobiety egoistki”, która najpierw zadba o swoje zdrowie, bo to warunkuje bezpieczeństwo rodziny.

19-letnia aktorka z serialu hitu "Ania, nie Anna" choruje na raka piersi

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które chorują na raka piersi oraz wszystkich tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Instrukcja ma za zadanie być odpowiednikiem znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Podzieliliśmy ją na dwie części. W jednej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Polecamy jednak przeczytanie całości – poznasz perspektywę drugiej osoby, a także zobaczysz, jak wiele was łączy. Jeżeli nie jesteś osobą z doświadczeniem raka piersi – ciebie także zachęcamy do lektury. Dzięki niej zobaczysz, jak możesz pomóc osobom, które są w twoim otoczeniu – i podzielić się tą wiedzą z innymi.

 

Źródło: PAP/ Zdrowie WPROST

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.