Przejdź do treści

Polską e-receptę już niedługo zrealizujesz w krajach Unii Europejskiej

Lekarz daje pacjentowi receptę
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mieszkasz poza krajem? Na wakacjach dopadła cię choroba i masz tylko receptę wystawioną w Polsce? Już niedługo będziesz mogła ją zrealizować na terenie całej Unii Europejskiej. Rządowe Centrum Legislacji pracuje nad systemem obsługi recept transgranicznych. 

To dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy posiadają receptę wystawioną poza krajem. Już wkrótce w Polsce będzie obowiązywać system e-recept transgranicznych obejmujący kraje należące do Unii Europejskiej. Jest to część projektu nowelizacji dziesięciu ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia Resortu Zdrowia i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Projekt nowelizacji zakłada, aby recepta transgeniczna miała postać elektroniczną i była generowana w ogólnodostępnym systemie, do którego będą należeć kraje będące w Unii Europejskiej. Polska będzie jednym z pierwszych państw w Europie, które to wprowadzą. Obecnie system ten jest wdrażany w krajach skandynawskich.

Leki położone na dłoni

Recepta transgraniczna

E-recepty, które zaczęły obowiązywać od stycznia, to krok w celu nowelizacji dziesięciu ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia. Proponuje się, aby recepta transgraniczna miała postać elektroniczną, a  wystawienie w postaci papierowej będzie następować wyłącznie wtedy, gdy państwo, w którym ma nastąpić realizacja, nie akceptuje dokumentu w postaci elektronicznej.

Niedługo się dowiemy, które z państw członkowskich Unii Europejskiej będzie korzystać z systemu recept trangranicznych, a w których realizacja nie będzie możliwa. W ten sposób, wystarczy powiadomić lekarza wystawiającego dokument, że jego realizacja odbędzie się poza krajem, wówczas będzie możliwe sprawdzenie, czy dane państwo należy do systemu realizującego recepty transgraniczne. Dąży się do tego, aby polski pacjent mógł zrealizować receptę w Polsce, ale i w większości państw należących do Unii Europejskiej.

Powstanie specjalny punkt kontaktowy, w którym widoczne będą e-recepty wystawione w różnych krajach europejskich. Polską e-receptę będzie można zrealizować np. w Danii, a duńską w Polsce.

tłumaczy wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, w Rzeczpospolitej
małgorzata ponikowska

E-recepty

Aby jednak pacjent mógł skorzystać z systemu e-recept transgenicznych, musi najpierw mieć Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Jest to platforma, na której ma dostęp do aktualnych recept i własnej historii medycznej. W celu rejestracji należy podać swój numer telefonu, wówczas SMSem pacjent dostanie kod dostępu, który wystarczy podać w aptece wraz z numerem PESEL. Alternatywą jest podanie adresu e-mail, wówczas chory otrzyma receptę w formie PDF. E-recepta zaczęła oficjalnie obowiązywać od 1 stycznia 2019 w całej Polsce. Jest to odpowiednik papierowej wersji, zamiast ręcznie wypisanej przez lekarza.

Wprowadzenie e-recept minimalizuje ryzyko niebezpiecznych pomyłek, które wynikają z nieczytelnego pisma lekarza lub nieodczytania w prawidłowy sposób recepty przez farmaceutę. Dodatkowo, dokument elektroniczny trudniej jest podrobić. Nowe rozwiązanie jest korzystne także dla pacjentów. Dzięki e-recepcie chory nie musi wracać do gabinetu lekarskiego, żeby uzupełnić braki, jakie pojawiły się w dokumencie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.