Przejdź do treści

Polska lekarka oddała swoją nerkę obcej pacjentce. „Chciałam zainspirować innych”

Lekarka uruchomiła reakcję łańcuchową, która ratuje życie innym \ źródło: news.nm.org
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Dawstwo narządów może być bezpieczne, łatwe i komfortowe. Przekonuje do tego dr Aleksandra Gmurczyk, polska nefrolożka, która na co dzień pracuje w szpitalu w Chicago. Żeby nie poprzestawać na teorii, sama zdecydowała się oddać nerkę chorej. W efekcie doszło do dwóch przeszczepów ratujących życie. Jak to możliwe?

Dwóch dawców, dwa przeszczepy

Dr Aleksandra Gmurczyk ofiarowała swoją nerkę obcej pacjentce, Ginger z Wirginii. Chora miała dostać zdrowy narząd od swojego męża. Jednak okazało się, że między nim a Ginger nie ma zgodności tkankowej. Doktor Gmurczyk pracująca na co dzień w szpitalu Northwestern Medicine w Chicago podarowała jej więc swoją nerkę. Z kolei mąż Ginger, Gary, oddał swoją nerkę innemu pacjentowi. W ten sposób dwoje chorych otrzymało nowe życie.

Lekarka w rozmowie z CNN podkreśliła, że zależy jej, aby świadomość pacjentów odnośnie dawstwa rosła. Swoją postawą chciała także zainspirować innych do tego, żeby nie bali się przekazywać swoich narządów oczekującym na przeszczep. Jak podała stacja, „niektórzy pacjenci dr Gmurczyk niechętnie podchodzą do przeszczepów w związku z nieufnością do systemu opieki zdrowotnej lub wymagań dotyczących dawstwa”. 

„Chciałam komuś pomóc – wyznała nefrolożka, cytowana przez news.nm.org – Wiem, że ludzie mogą żyć w zdrowiu z jedną nerką i wiem, że jest duże zapotrzebowanie na narządy żywego dawcy. Miałam nadzieję, że oddając nerkę, pomogę komuś, ale także chciałam zainspirować innych do zostania dawcą

Myśl, żeby podzielić się swoimi narządami, zakiełkowała w niej 9 lat temu. To właśnie wtedy trafiła do rejestru dawców. Dziś udowadnia, że oddanie narządu może być całkowicie bezpieczne. Dr Gmurczyk po operacji szybko opuściła szpital, a dwóch tygodniach wróciła do pracy i swoich obowiązków.

„Mogę powiedzieć swoim pacjentom: „Oddałam nerkę i wierzę, że ludzie po przeszczepie żyją dłużej i w lepszym zdrowiu. Wierzę w to tak bardzo, że zostałam dawczynią” – przyznała.

Jej historia sprawiła, że jeden z jej pacjentów, który jak dotąd sceptycznie podchodził do tego pomysłu, jest oceniany pod kątem ewentualnego dawstwa.

„To jak spełnienie marzeń – wyznała Gmurczyk podczas konferencji prasowej. – Myślałam o tym od tak dawna (…) Jestem po prostu bardzo szczęśliwa”.

„Nasz zespół był zaszczycony”

Lekarka na co dzień opiekuje się chorymi z niewydolnością nerek. Niewydolność nerek jest schorzeniem, które prowadzi do częściowego lub całkowitego upośledzenia czynności tego narządu. Skutkiem niewydolności jest brak możliwości oczyszczania organizmu z toksyn, czego rezultatem są narastające obrzęki i ból w dolnej części pleców.

„Każdego dnia widzę dializowanych pacjentów i widzę, jak wygląda ich życie – powiedziała Gmurczyk. – Jest ono bardzo trudne. Spędzają w stacji dializ cztery godziny trzy razy w tygodniu”.

Personel szpitala, w którym pracuje nefrolożka, nie krył dumy ze swojej koleżanki.

„To wersja doskonałego efektu domina w świecie transplantologii – podsumował doktor John Friedewald, dyrektor medyczny ds. transplantacji nerek i trzustki w Northwestern Memorial Hospital. – Jako nefrolog dr Gmurczyk rozumie korzyści i zagrożenia związane z zostaniem żywym dawcą narządów i każdego dnia widzi pacjentów, którzy potrzebują nerek. Cały nasz zespół był zaszczycony, wspierając ją, gdy przechodziła przez ten proces. Nie byliśmy zaskoczeni, że zdecydowała się ofiarować dar życia, ale wszyscy byliśmy poruszeni.”

W Stanach Zjednoczonych czeka na dawcę nerki ponad 90 tys. osób. Jak podaje news.nm.org nerki od żywych dawców zwykle są w stanie funkcjonować dwa razy dłużej niż te pobrane od zmarłych, czyli od 15 do nawet 20 lat w porównaniu z 10-12 latami w przypadku tych drugich. Kwiecień w Stanach Zjednoczonych jest Narodowym Miesiącem Życia Darczyńców. Osoby, które zdecydowały się na oddanie swoich narządów, dzielą się swoimi historiami w nadziei, że uda się im zachęcić do tego innych.

źródła: news.nm.org, CNN

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Marek Kaliszuk został dawcą szpiku

Marek Kaliszuk został dawcą szpiku. „Dziś wiem, że nie ma się czego bać i zrobiłbym to ponownie!”

Prof. Grażyna Ginalska, wynalazczyni sztucznej kości: „Trzeba dużej odwagi naukowca i dużo jego samozaparcia, aby promować nowy produkt, wyjść z nim poza struktury uczelni”

„Żadna pompa insulinowa nie wyregulowałaby glukozy tak, jak robi to narząd”. Jak transplantacja trzustki może zmienić życie pacjentów z cukrzycą

Dwulatek dostał fragment wątroby od żywego dawcy. Laparoskopowa metoda to przełom w polskiej transplantologii!

Przeszczep allogeniczny – przebieg procedury i zasady kwalifikacji

Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

Lekarze na sali operacyjnej przeprowadzają przeszczep serca u pacjenta

To pierwszy taki przeszczep serca w Polsce. Lekarzom w przewiezieniu organu pomogła czeska policja

Dwulatek podaruje szpik kostny swojej młodszej siostrze. W ten sposób uratuje jej życie. Jest jednym z najmłodszych dawców na świecie

Skala ASA w kwalifikacji do zabiegu operacyjnego. Na co zwrócą uwagę anestezjolodzy?

Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

kobieta pijąca wodę

Masz problemy z nerkami? Może grozić ci cukrzyca. Wyjaśniamy niebezpieczny mechanizm

Sala operacyjna

Wyjątkowa operacja z udziałem jedynego w Polsce robota MazorX. Sztuczna inteligencja pomogła zoperować kręgosłup pacjentki

Dziewięciolatka dostała nowe serce. Kardiochirurg: „Rozmowy z rodzicami zmarłych dzieci są bardzo trudne, ale te małe serduszka również są potrzebne”

Lekarze z Gdańska przeprowadzili jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów usunięcia endometriozy

Lekarze z Gdańska przeprowadzili jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów usunięcia endometriozy. Wykorzystali innowacyjną metodę

Mały Antoś wreszcie zobaczy świat. Spektakularny sukces polskich lekarzy

Lekarz na sali operacyjnej

Niezwykła operacja w Ukrainie z asystą saperów. W ciele żołnierza utknął niewybuch

Benedykt XVI / gettyimages

Zmarł Benedykt XVI. Na co chorował poprzednik papieża Franciszka?

Lekarz podczas operacji

Pierwszy taki przeszczep wątroby w Polsce. Rewolucyjna metoda zmniejsza ryzyko powikłań

Kobieta po transplantacji płuc urodziła zdrowe dziecko. To pierwsza taka sytuacja w Polsce

Prawniczka rozprawia się z popularnymi mitami o transplantologii. Sprawdź, czego nie wiesz /fot. iStock

Prawniczka rozprawia się z popularnymi mitami o transplantologii. Sprawdź, czego nie wiesz

Lekarka na sali operacyjnej

Niezwykła operacja mózgu na przytomnej pacjentce. Na sali potrzebny był tłumacz

Wielki sukces lekarzy z Warszawy. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej metody uratowali 13-latka po ostrym udarze mózgu

Kobieta

Chirurdzy przeszczepili nos kobiecie. Wcześniej wyhodowali go na jej przedramieniu

Piotr Polk dostał trzecią nerkę. „To była dwuletnia walka o to, by stanąć na nogi”