Przejdź do treści

„Polski ład” ogłoszony. Co nowego w ramach działań w zakresie ochrony zdrowia?

Polski Ład ogłoszony - jakie zmiany w ochronie zdrowia? / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Gwarancja darmowej szczepionki przeciw HPV, diagnostyka prenatalna dla wszystkich kobiet czy „Profilaktyka 40+” to tylko niektóre z propozycji działań w zakresie ochrony zdrowia w ramach „Polskiego Ładu”. Główne założenia nowego programu społeczno-gospodarczego ogłoszono w sobotę, 15 maja.

„Polski Ład” – zmiany w zakresie ochrony zdrowia

Przedstawiciele rządu Zjednoczonej Prawicy zaprezentowali w sobotę, 15 maja, założenia nowego programu społeczno-gospodarczego – „Polski Ład”. Dużą jego część zajmuje kwestia zdrowia Polaków. Zagadnienia z tego zakresu znalazły się w filarach poświęconych ochronie zdrowia oraz w temacie „Rodzina i dom w centrum życia”.

Politycy zapowiedzieli osiągnięcie w ciągu najbliższych sześciu lat pułapu wydatków na zdrowie na poziomie 7 proc. PKB. Do 2023 roku finansowanie w tym obszarze wzrośnie natomiast do poziomu 6 proc. PKB. Rząd chce zwiększyć nie tylko wydatki na ochronę zdrowia Polaków, ale i też zwiększyć dostępność do specjalistów czy poprawić infrastrukturę szpitalną. Ma w tym pomóc Fundusz Modernizacji Szpitali i Fundusz Medyczny.

„Program unowocześniania i modernizacji infrastruktury będzie się opierać na przekazywaniu samorządom środków na realizację inwestycji w placówkach opieki zdrowotnej funkcjonujących na ich terenie. Taki mechanizm pozwoli na sprawne przeprowadzanie remontów i dostosowywanie infrastruktury w przychodniach lekarzy rodzinnych i poradniach specjalistycznych. Fundusz Medyczny posłuży finansowaniu drogich terapii, onkologii i realizacji badań nad nowymi terapiami” – czytamy w programie.

Zapowiedziano także drugi etap reformy sieci szpitali i wprowadzenie ustawy o jakości usług medycznych, która umożliwi łatwiejsze dochodzenie praw ofiarom błędów medycznych.

"Najłatwiej jest powiedzieć, że chirurżki to rozhisteryzowane baby, że na pewno mają okres, że hormony im buzują". Fundacja Kobiety w chirurgii mówi "dość" nierównemu traktowaniu kobiet i mężczyzn w tej branży

„Polski Ład” – zdrowie Polaków

  • „Profilaktyka 40+”

15 maja przedstawiono także program „Profilaktyka 40+”, dzięki któremu możliwe będzie połączenie badań profilaktycznych dla osób, które ukończyły 40 lat, z badaniami w zakresie medycyny pracy. Badania mają być finansowane ze środków publicznych.

  • Krajowa Sieć Onkologiczna i Krajowa Sieć Kardiologiczna

Zapowiedziano też rozbudowę Krajowej Sieci Onkologicznej i budowę Krajowej Sieci Kardiologicznej.

„Celem jest budowa programu, który umożliwi nielimitowany dostęp pacjentów kardiologicznych do diagnostyki i terapii, koordynację leczenia, wdrożenie programów prewencji pierwotnej i wtórnej, a przez to obniżenie śmiertelności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, pozostających wciąż głównymi przyczynami zgonów Polaków” – czytamy w programie.

  • Nocna i świąteczna pomoc lekarska

W programie zawarto też zapis o nocnej pomocy lekarskiej. Wprowadzony ma zostać trzyetapowy kontakt z pacjentem w ramach pomocy świątecznej i nocnej. Pierwszy poziom to wstępna diagnostyka i e-rejestracja pacjenta; drugi – sieć powiatowych ambulatoriów całodobowych, trzeci – interwencja karetki ratownictwa medycznego i transport do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Zapowiedziano także program badawczy nad COVID-19 i zniesienie limitów u specjalistów, co ma doprowadzić do zmniejszenia kolejek.

  • Pomoc psychologiczna dla dzieci i rodziców

Powrót do nauki stacjonarnej będzie wiązał się ze startem programu wsparcia psychologicznego po pandemii COVID-19. Obejmie on zarówno uczniów, jak i ich rodziców.

„Kluczem do skutecznej pomocy dzieciom, które mierzą się z problemami, jest wczesne rozpoznanie trudności, dlatego ich identyfikacja będzie elementem szkolenia nauczycieli. W tym celu zostanie opracowany dodatkowy model wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży na podstawie badań uczniów w 1200 losowo wybranych szkołach w Polsce” – czytamy w programie.

  • Szczepienia przeciw HPV i badania prenatalne

„Polski Ład” ma zapewnić też dostęp do diagnostyki prenatalnej dla wszystkich kobiet w ciąży, a nie tylko kobiet z grupy ryzyka. Zaproponowano również darmowe szczepienia przeciwko HPV.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.