4 min.
Ponad milion ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie. Zmarło co najmniej 7 tys. pracowników ochrony zdrowia

Ponad milion ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie. Zmarło co najmniej 7 tys. pracowników ochrony zdrowia / Getty Images
27 września liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła milion. Wśród nich znalazło się ponad 7 tys. pielęgniarzy, lekarzy i pracowników szpitali. „Każda z tych zmarłych osób przyczyniła się do walki z epidemią” – komentuje dr Stefan Czarniecki.
Spis treści
Koronawirus na świecie – kolejny smutny rekord
Pandemia nie odpuszcza. Według wyliczeń Worldmeter do 27 września z powodu COVID-19 zmarło 1 mln 360 osób. Na całym globie koronawirusem zaraziły się aż 33 miliony osób. Stan ponad 65 tys. określa się obecnie jako poważny lub krytyczny.
Szacuje się, że śmiertelność SARS-CoV-2 na świecie sięga 4 proc., w Polsce ocenia się ją na 3 proc.
„Polska pozostaje nadal jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, ale pamiętajmy, że ryzyko eskalacji jest wysokie” – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
Najnowsze dane o 14-dniowej liczbie nowych zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców prezentowane przez @ECDC_EU
Polska pozostaje nadal jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy ale pamietajmy, że ryzyko eskalacji jest wysokie.
Dołóżmy naszą cegiełkę stosując #DDM pic.twitter.com/nQjWMDHwQm— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) September 27, 2020
Najgorsza sytuacja wciąż jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie odnotowano ponad 208 tys. zgonów związanych z COVID-19. Pandemia w największym stopniu dotknęła również (kolejno):
- Brazylię,
- Indie,
- Meksyk,
- Wielką Brytanię.
Ofiary śmiertelne koronawirusa wśród pracowników ochrony zdrowia
Jak z kolei wynika z raportu przygotowanego przez Amnesty International na początku września, z powodu COVID-19 na świecie zmarło ponad 7 tys. pracowników służby zdrowia. Jeszcze w lipcu liczba ta wynosiła ponad 3 tys. Pisze o tym na Instagramie lekarz urolog Stefan Czarniecki, który apeluje:
„Każda z tych zmarłych osób przyczyniła się do walki z epidemią. Lekarze, pielęgniarki, personel medyczny, pracownicy szpitali – wszyscy narażają swoje życia dla naszego zdrowia. Pomyślmy o tym następnym razem, kiedy nie będzie nam się chciało po raz kolejny danego dnia założyć maseczki w sklepie lub umyć rąk po przyjściu do domu”.
Najwięcej, bo aż 1320 ofiar wśród lekarzy, pielęgniarek i pracowników szpitali, odnotowano w Meksyku. Inne państwa z największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród pracowników służby zdrowia to:
- USA (1077),
- Wielka Brytania (649),
- Brazylia (634),
- Rosja (631),
- Indie (573).
Dr Czarniecki przyznaje, że kolejni jego znajomi lekarze są chorzy na COVID-19. Napomina:
„Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas pandemii, realnie możemy wpływać na bezpieczeństwo siebie i swoich bliskich, ale również ludzi dookoła nas i tych stojących na straży naszego zdrowia! (…) Lato już dobiegło końcowi, wielkimi krokami zbliża się sezon na jesienne przeziębienia i grypę… Niewierzących w COVID – zachęcam do przyjęcia postawy praktykujących-niewierzących!”.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023