Przejdź do treści

Ponad milion ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie. Zmarło co najmniej 7 tys. pracowników ochrony zdrowia

pandemia koronawirusa
Ponad milion ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie. Zmarło co najmniej 7 tys. pracowników ochrony zdrowia / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

27 września liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła milion. Wśród nich znalazło się ponad 7 tys. pielęgniarzy, lekarzy i pracowników szpitali. „Każda z tych zmarłych osób przyczyniła się do walki z epidemią” – komentuje dr Stefan Czarniecki.

Koronawirus na świecie – kolejny smutny rekord

Pandemia nie odpuszcza. Według wyliczeń Worldmeter do 27 września z powodu COVID-19 zmarło 1 mln 360 osób. Na całym globie koronawirusem zaraziły się aż 33 miliony osób. Stan ponad 65 tys. określa się obecnie jako poważny lub krytyczny.

Szacuje się, że śmiertelność SARS-CoV-2 na świecie sięga 4 proc., w Polsce ocenia się ją na 3 proc.

Polska pozostaje nadal jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, ale pamiętajmy, że ryzyko eskalacji jest wysokie” – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Najgorsza sytuacja wciąż jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie odnotowano ponad 208 tys. zgonów związanych z COVID-19. Pandemia w największym stopniu dotknęła również (kolejno):

  • Brazylię,
  • Indie,
  • Meksyk,
  • Wielką Brytanię.

Ofiary śmiertelne koronawirusa wśród pracowników ochrony zdrowia

Jak z kolei wynika z raportu przygotowanego przez Amnesty International na początku września, z powodu COVID-19 na świecie zmarło ponad 7 tys. pracowników służby zdrowia. Jeszcze w lipcu liczba ta wynosiła ponad 3 tys.  Pisze o tym na Instagramie lekarz urolog Stefan Czarniecki, który apeluje:

„Każda z tych zmarłych osób przyczyniła się do walki z epidemią. Lekarze, pielęgniarki, personel medyczny, pracownicy szpitali – wszyscy narażają swoje życia dla naszego zdrowia. Pomyślmy o tym następnym razem, kiedy nie będzie nam się chciało po raz kolejny danego dnia założyć maseczki w sklepie lub umyć rąk po przyjściu do domu”.

Najwięcej, bo aż 1320 ofiar wśród lekarzy, pielęgniarek i pracowników szpitali, odnotowano w Meksyku. Inne państwa z największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród pracowników służby zdrowia to:

  • USA (1077),
  • Wielka Brytania (649),
  • Brazylia (634),
  • Rosja (631),
  • Indie (573).

Dr Czarniecki przyznaje, że kolejni jego znajomi lekarze są chorzy na COVID-19. Napomina:

Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas pandemii, realnie możemy wpływać na bezpieczeństwo siebie i swoich bliskich, ale również ludzi dookoła nas i tych stojących na straży naszego zdrowia! (…) Lato już dobiegło końcowi, wielkimi krokami zbliża się sezon na jesienne przeziębienia i grypę… Niewierzących w COVID – zachęcam do przyjęcia postawy praktykujących-niewierzących!”.

View this post on Instagram

Kolejni moi znajomi lekarze są chorzy, tak, objawowo, na COVID-19. Tym razem padło na bliskiego współpracownika. Oprócz stresu związanego z chorobą, wywrócone zostaje życie zawodowe, a to wpływa na zdrowie pacjentów pod ich opieką. Liczymy na na łagodny przebieg, ale daje do myślenia fakt, że conajmniej 7 tys. pracowników służby zdrowia zmarło na całym świecie z powodu COVID-19 – najwięcej w Meksyku, gdzie niemal 1,320 lekarzy, pielęgniarek i pracowników szpitali straciło życie po zakażeniu koronawirusem. To dane @amnesty z początku września. W lipcu raporty Amnesty International mówiły o ponad 3 tys. ofiar COVID-19 (link do artykułu w bio).⠀ ⠀ Państwa z największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród pracowników służby zdrowia to, za Meksykiem, USA (1,077), UK (649), Brazylia (634), Rosja (631), Indie (573), RPA (240), Włochy (188), Peru (183), Indonezja (181), Iran (164) i Egipt (159). Często przyczyną dużej liczby zgonów wsród służb medycznych jest brak wystarczających środków ochrony w szpitalach – tak jest w przypadku Meksyku, ale również wielu innych państw (raport Amnesty International wspomina o takich samych problemach w RPA, czy w Indiach).⠀ ⠀ Każda z tych zmarłych osób przyczyniła się do walki z epidemią. Lekarze, pielęgniarki, personel medyczny, pracownicy szpitali – wszyscy narażają swoje życia dla naszego zdrowia. Pomyślmy o tym następnym razem, kiedy nie będzie nam się chciało po raz kolejny danego dnia założyć maseczki w sklepie lub umyć rąk po przyjściu do domu. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas pandemii realnie możemy wpływać na bezpieczeństwo siebie i swoich bliskich, ale również ludzi dookoła nas i tych stojących na straży naszego zdrowia! No i gospodarki przecież też, ten efekt odczujemy dużo później, ale jego skala ma znaczenie. ⠀ Lato już dobiegło końcowi, wielkimi krokami zbliża się sezon na jesienne przeziębienia i grypę… niewierzacych w COVID – zachęcam do przyjęcia postawy praktykujących-niewierzących! Po pójściu wszystkich moich dzieci do szkoły mamy już w domu w kółko katarki… ⠀ Fot. @tomsagan ⠀ ⠀ #medycyna #lekarz #nauka #covid19 #koronawirus #coronavirus #staysafe #stayhome @amnesty_international_polska

A post shared by Dr Stefan W. Czarniecki (@drczarniecki) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.