Przejdź do treści

Prezydent Rzeszowa o epidemii legionelli: „Sytuacja trudna i bezprecedensowa”. Zmarło już 7 osób

Liczba hospitalizowanych osób, u których potwierdzono zakażenia bakterią Legionella pneumophila, wzrosła do 76. Zmarło 7 osób. To bilans epidemii legionelli w Rzeszowie - czarno-białe zdjęcie, na którym widać kran z odkręconą wodą HelloZdrowie
Prezydent Rzeszowa zwrócił się do mieszkańców z ważnym apelem w sprawie epidemii legionellozy / Zdjęcie: Unspash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Liczba hospitalizowanych osób, u których potwierdzono zakażenia bakterią Legionella pneumophila, wzrosła do 113. Zmarło 7 osób. To bilans epidemii legionelli w Rzeszowie. W czwartek zwołano posiedzenie kolejnego sztabu kryzysowego, by opracować dalsze kroki w sprawie zakażeń. „Rozprzestrzenienie się bakterii ma prawdopodobnie związek z wodą i warunkami pogodowymi” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prezydent miasta Konrad Fijołek.

Prezydent Rzeszowa z ważnym apelem do mieszkańców

W czwartek w ratuszu w Rzeszowie odbyło się kolejne już spotkanie miejskiego sztabu kryzysowego, podczas którego została omówiona sytuacja związana z zakażeniami legionellą. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapewnił, że miasto od początku monitoruje sytuację. „Poleciliśmy zaangażować miejskie służby, aby szukać potencjalnych źródeł pojawienia się bakterii w mieście i okolicy” – przekazał.

„Ma to na pewno związek z wodą i warunkami pogodowymi, być może to przyczyniło do nagromadzenia się tych bakterii” – dodał.

Z kolei Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, poinformował, że na ten moment zachorowania dotyczą głównie osób starszych, których aktywność jest znacznie ograniczona. Dlatego zasugerował, że jedyną rzeczą, jaka łączy chorych, jest korzystanie z sieci wodociągowej. „Wszystkie nasze działania zmierzają do tego, abyśmy w jak najszybszym tempie zlikwidowali to zjawisko epidemiczne” – dodał.

Prezydent Rzeszowa przypomniał, że w ramach działań prewencyjnych w najbliższy weekend (26-27 sierpnia) przeprowadzona zostanie dezynfekcja sieci wodociągowej. Zdezynfekowane zostanie 1000 km sieci. Już teraz dawki środków dezynfekujących wodę są zwiększone dwudziestokrotnie, czyli do maksymalnych dopuszczalnych dawek.

„Sytuacja trudna i bezprecedensowa. Mam nadzieję, że podjęte działania prewencyjne przyniosą rezultat” – powiedział.

Konrad Fijołek skierował też do mieszkańców apel:

„Dawka chloru zostanie w sobotę wprowadzona do sieci, w niedzielę powinna się już rozejść po całej sieci i ją odkazić” – przekazał Fijołek. „Kiedy, zwłaszcza w niedzielę, nabierzemy wody do zbiornika, czy to będzie czajnik, czy jakiś dzbanek, warto tej wody troszkę spuścić wcześniej, a jeśli zauważymy większą ilość chloru, trzeba dać tej wodzie troszeczkę się odstać i najlepiej ją przegotować” – zaapelował.

Choroba legionistów (legionelloza)

Co wiadomo o ofiarach legionelli?

Pierwsze potwierdzone zgłoszenie na temat osoby zakażonej bakterią Legionella pneumophila, powodującą „chorobę legionistów”, czyli ostre zapalenie płuc, rzeszowski sanepid otrzymał w czwartek, 17 sierpnia. Zakażenie stwierdzono u jednego z pacjentów Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie. Z powodu legionellozy do szpitali na Podkarpaciu trafiło w sumie 113 osób. Byli to głównie pacjenci hospitalizowani na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego.

„Nie żyje siódma osoba zakażona legionellą” – przekazał w piątek rano główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka.

Dodał, że wszystkie osoby, które zmarły, to „osoby mocno obciążone sytuacją zdrowotną, z przewlekłymi chorobami – szczególnie onkologicznymi – z obniżoną odpornością„.

„Są to osoby w wieku od 63 do 95 lat. Czterej mężczyźni i trzy kobiety” – podkreślił Saczka.

Pierwszy pacjent wyleczony z legionellozy

Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie, przekazał, że w czwartek placówkę opuścił ok. 70-letni mężczyzna zakażony bakterią Legionella pneumophila. „Jest to pierwszy pacjent wyleczony z legionellozy w placówce” – poinformował w rozmowie z PAP.

„Pacjent przebywał w klinice gastroenterologii, gdzie zgłosił się z objawami legionellozy. Dziś opuścił szpital w dobrym stanie. Nie miał chorób współistniejących” – przekazał Sroka.

I dodał, że prawdopodobnie w piątek szpital opuści drugi pacjent wyleczony z legionellozy, który od kilku dni przebywa w klinice urologii.

Wciąż nie wiadomo, co doprowadza do zakażenia. Trwa dochodzenie epidemiologiczne, które nadzoruje rzeszowski sanepid. Pracownicy powiatowej stacji pobrali 29 próbek wody do badań z instalacji na terenie Rzeszowa oraz w miejscach zamieszkania osób, u których potwierdzono zakażenie. Wyniki badań w kierunku obecności bakterii powodującej legionellozę będą dostępne w poniedziałek, 28 sierpnia.

 

Źródła: PAP, Polsat News, TVN24.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.