4 min.
Przełomowe zmiany w seksuologii wprowadzone przez WHO w ICD-11. Co się zmieni?

Przełomowe zmiany w seksuologii wprowadzone przez WHO. Co się zmieni?/ Pexels
19.05.2022
Czy w trakcie pobytu w szpitalu trzeba mieć swoje leki, które przyjmujemy na co dzień? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober
19.05.2022
„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym
19.05.2022
Może nas czekać przełom w leczeniu cukrzycy i otyłości. Badania nowego leku są bardzo obiecujące
18.05.2022
Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze
18.05.2022
„Uważaj na zgorzknienie organizmu!” – ostrzega dietetyk dr Damian Parol i podpowiada, jak do niego nie doprowadzić
„Przełomową zmianą w ICD-11 jest wykreślenie transpłciowości z listy zaburzeń psychicznych” – pisze na swoim profilu na Instagramie Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. Nie są to jedyne modyfikacje, które znalazły się w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych wprowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia.
Przełomowe zmiany w seksuologii wprowadzone przez WHO
Nowa wersja Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11) przedstawiona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) będzie obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku. Jest to zaktualizowana wersja klasyfikacji opublikowanej w 1992 roku (ICD-10) i ma być wyznacznikiem w poprawnej diagnostyce psychiatrycznej, biorąc pod uwagę postęp nauki oraz nowe obszary zagrożeń.
Jakie zmiany w seksuologii wprowadza ICD-11? Obszar ten wziął na tapet psycholog i seksuolog Dominik Haak. Autor instagramowego profilu „Centrum Terapii Haak” zaznacza, że warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jak wyjaśnia, jedną z najistotniejszych zmian jest wykreślenie transpłciowości z listy zaburzeń psychicznych.
„Przełomową zmianą w ICD-11 jest wykreślenie transpłciowości z listy zaburzeń psychicznych. W nowej klasyfikacji transpłciowość znajduje się w rozdziale dotyczącym zdrowia seksualnego pod nową nazwą – „niezgodność płciowa” – tłumaczy.
Autor wpisu wyjaśnia, że przyczyną zmiany jest brak naukowych dowodów na rozpoznanie transpłciowości jako zaburzenia.
„Ponadto liczne badania wskazują, że większość problemów psychicznych doświadczanych przez osoby transpłciowe nie wynika z samej dysforii płciowej, a raczej z czynników społecznych. Rozpoznanie transpłciowości jako zaburzenia wiąże się z dużą stygmatyzacją społeczną, co utrudnia zapewnienie adekwatnego wsparcia psychologicznego i medycznego osobom transpłciowym, które po takie wsparcie sięgają” – dodaje.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
To jednak nie koniec istotnych zmian.
„Z ICD-11 zniknęły także diagnozy parafilii seksualnych w postaci sadomasochizmu, fetyszyzmu oraz transwestytyzmu fetyszystycznego – ponieważ uznano, że są to wszystko zachowania nieszkodliwe społecznie, a także niepowodujące krzywdy, czy cierpienia” – wymienia Haak.
Ekspert wyjaśnia również, że zmieniła się także diagnoza odnośnie nadmiernego popędu seksualnego. Od kilkudziesięciu lat eksperci spierali się w tej kwestii, klasyfikując taki popęd jako nałóg. Natomiast w nowej wersji ICD rozpoznaje się nadmierny popęd seksualny jako zachowania seksualne o charakterze kompulsywnym. Wpisano je także do innego rozdziału niż dotychczas – do zaburzeń kontroli impulsów.
„Silny popęd seksualny nie jest już więc uznawany za zaburzenie, a coś naturalnego. Problem pojawia się, kiedy osobie ciężko jest kontrolować swoje zachowania seksualne i kiedy przybierają one postać kompulsji (inaczej czynności przymusowych, natrętnych, nad którymi jednostka nie panuje) i w ten sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie” – tłumaczy seksuolog.
Ostatnią kwestią, na którą zwraca uwagę psycholog, jest zmiana w przypadku pedofilii. Będzie ona teraz rozpatrywana jako „zaburzenie pedofilne”.
„Pedofilia to teraz zaburzenie pedofilne, które rozpoznawane jest w przypadku, gdy osoba realizuje w jakiś sposób swój popęd seksualny w kierunku dzieci przed pokwitaniem lub odczuwa cierpienie z jego powodu. Oddziela się przy tym osoby, które spełniają warunki zaburzenia i takie, które dopuszczają się czynów pedofilnych, niekoniecznie będąc pedofilami, co jest istotne przy diagnozowaniu osób dopuszczających się przestępstw seksualnych” – wyjaśnia.
Centrum Terapii Haak
Za instagramowym profilem „Centrum Terapii Haak” stoi Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. W 2021 roku założył Centrum Terapii HAAK, które – jak sam pisze – jest miejscem na mapie Poznania dedykowanym osobom ze społeczności LGBTQ+.
Wyświetl ten post na Instagramie.
To dla ciebie ważne? Udostępnij!
Zobacz także

Casey Legler: Wiedzieli, jak ubierać dziewczyny – nie spodziewali się mnie. Ubrali mnie w męskie ciuchy, bo takie na mnie pasowały

„Osobom LGBT+ potrzebne jest poczucie, że nie są pozostawione same sobie” – mówi Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy „Terapeuci dla LGBT+”

Demi Lovato oznajmiła, że jest osobą niebinarną. „Oficjalnie zmienię zaimki określające moją osobę na neutralne płciowo”
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

15.05.2022
„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

15.05.2022