4 min.
Przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia mastopatii. Czy zmiany w piersi zagrażają życiu lub zdrowiu?

Fot. Nobilior/AdobeStock
Mastopatia to inaczej choroba włóknisto-torbielowata sutka. Oznacza obecność patologicznych, ale łagodnych i nienowotworowych, zmian w obrębie gruczołu piersiowego. Najczęściej diagnozowana jest między 35 a 50 rokiem życia.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Mastopatia polega na szeregu zmian w gruczole piersiowym mających szerokie spektrum obrazu klinicznego. Określana jest niekiedy dysplazją sutka i może dotyczyć zarówno jednej piersi, jak i obu. Stopień zaawansowania mastopatii określa się w trzystopniowej skali. Kobiety znajdujące się w grupie zwiększonego ryzyka, w których rodzinie występował rak piersi, poddawane są licznym badaniom, takim jak USG, biopsja czy mammografia.
Mastopatia – przyczyny
Etiologia mastopatii nie jest do końca poznana. Uważa się jednak, że główną przyczyną choroby jest dysproporcja między poziomem progesteronu a estrogenów. Zmiany występują głównie u kobiet między 35 a 50 rokiem życia, a po menopauzie stopniowo samoistnie zanikają. W tym przypadku mamy do czynienia z mastopatią włóknisto-torbielowatą. U młodych kobiet wystąpienie mastopatii może mieć związek ze stosowaniem leków przeciwcukrzycowych. Wówczas jest to mastopatia cukrzycowa.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Mastopatia – objawy
Objawy mastopatii są dość charakterystyczne ze względu na typowy obraz histopatologiczny piersi. Do objawów zaliczamy:
- obecność licznych, twardych guzków wyczuwalnych w badaniu palpacyjnych,
- piersi zmieniają rozmiar podczas cyklu owulacyjnego,
- liczne zgrubienia w piersiach,
- obrzmienie piersi,
- uczucie ciężkości piersi,
- dyskomfort bólowy w piersiach oraz ich nadmierna wrażliwość na bodźce dotykowe,
- mastodynia, czyli nasilenie bólu przed wystąpieniem krwawienia menstruacyjnego oraz złagodzenie po miesiączce,
- bardzo rzadko występuje wyciek z brodawki sutkowej.
Wszystkie wymienione objawy zazwyczaj ustępują stopniowo podczas menopauzy i po niej.
Mastopatia a rak
Ryzyko zezłośliwienia zmian uzależnione jest od ich rodzaju i predyspozycji genetycznych. Jeśli zmiany są atypowe, a rozrastający się nabłonek zrazików oraz przewodów uznany jest za stan przedrakowy, istnieje pięciokrotnie wyższe ryzyko zezłośliwienia zmian, niż w przypadku zdrowych kobiet.
Mastopatia sutka – diagnostyka
Podczas każdej wizyty ginekolog niezależnie od wieku pacjentki powinien zbadać jej piersi lub skierować na ultrasonografię (USG) piersi. Jeśli jednak kobieta sama zauważy jakiekolwiek niepokojące symptomy związane z gruczołem piersiowym, lekarz powinien najpierw przeprowadzić badanie przedmiotowe, dokładnie obejrzeć piersi pod kątem ich symetrii, koloru oraz stanu skóry, a następnie zbadać je palpacyjnie. Ważne jest również zbadanie pachowych węzłów chłonnych. Jeśli lekarz stwierdza, iż konieczna jest dalsza diagnostyka, kieruje pacjentkę na inne badania, najczęściej na USG lub mammografię (rodzaj badania uzależniony jest od wieku pacjentki), badania hormonalne z krwi oraz biopsję (najczęściej cienkoigłową).
Zobacz także
Mastopatia – leczenie
Leczenie mastopatii uwzględnia zarówno terapię przyczynową, jak i objawową. Ważne jest, aby poprzez leczenie hormonalne wyrównać poziom progesteronu. Dzięki temu zmiany przestają się rozrastać, w niektórych przypadkach również mogą się cofać. Podawane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz środki przeciwbólowe, których celem jest zmniejszenie stanu zapalnego, w tym obrzęku oraz bólu. Domowe sposoby leczenia mastopatii polegają na wykonywaniu zimnych okładów na piersi bądź przykładaniu schłodzonych żeli zawierających substancje zarówno przeciwzapalne, jak i przeciwbólowe. Są one dostępne w aptekach i nie wymagają recepty. Bardzo ważne jest samobadanie piersi, które powinno być wykonywane regularnie, raz w miesiącu. W przypadku kobiet miesiączkujących najlepiej między 6 a 9 dniem cyklu (za pierwszy dzień cyklu uznaje się pierwszy dzień krwawienia). Natomiast kobiety po menopauzie powinny wybrać jeden dzień w miesiącu, kiedy będą się badać. Samobadanie piersi nie trwa długo, ale musi być wykonywane dokładnie.Niestety mastopatia ma tendencję do nawracania, dlatego zaleca się wykonywanie badań kontrolnych przynajmniej raz do roku.
Mastopatia a dieta
Dieta jest ważnym elementem leczenia zmian w przebiegu mastopatii. Pozytywny wpływ mają warzywa, zwłaszcza strączkowe, oraz owoce. Powinno się natomiast wyeliminować: kawę, produkty zawierające duże ilości kofeiny oraz tłuszcze zwierzęce. Zmiana diety powinna być wprowadzona na stałe, nawet jeśli schorzenie zostanie wyleczone.
Najnowsze w naszym serwisie

28.03.2023
Wyprysk potnicowy (potnica) – z czym różnicować zmiany skórne i jak je leczyć?

28.03.2023
LZO – niewidoczne lotne związki organiczne, które wyniszczają organizm

28.03.2023
Czym jest medycyna alternatywna i czym się różni od medycyny komplementarnej?

28.03.2023
Hepatocyty – niezwykłe i najszerzej wyspecjalizowane komórki ludzkiego organizmu
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023