Przejdź do treści

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?
Adria Garcia Sarceda/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

USG, samobadanie piersi, mammografia, MRI – każde z tych badań, żeby było miarodajne, a jego wynik wiarygodny, powinnaś robić w określonym dniu cyklu miesiączkowego. Zobacz, kiedy najlepiej zrobić poszczególne badania piersi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zachorowalność na raka piersi systematycznie rośnie z roku na rok. A lekarze alarmują – jedna na trzy kobiety nie bada swoich piersi ze strachu. Obawiają się, że odkryją coś niepokojącego i wolą o tym nie wiedzieć. A wykrycie nowotworu piersi na wczesnym etapie zwiększa szansę na całkowite jego wyleczenie. Poza tym należy pamiętać, że 90% zmian obserwowanych w piersiach stanowią zmiany nienowotworowe, więc warto się przemóc i regularnie badać.

 

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

Cykl miesiączkowy – jak wyliczyć, który to dzień

Na początek małe przypomnienie. Cykl miesiączkowy, inaczej menstruacyjny, to fazy, które przechodzi co miesiąc organizm kobiety dojrzałej płciowo. Związany jest z jej płodnością. Cykl kontrolowany jest przez układ hormonalny w organizmie.

Jak wyliczyć, w którym dniu cyklu jesteś? To proste. Cykl menstruacyjny liczymy od pierwszego dnia wystąpienia miesiączki, czyli krwawienia, a kończy się ostatniego dnia przed kolejną miesiączką.

Cykl miesiączkowy dzieli się na kilka faz:

menstruacyjna – to faza, w której kobieta miesiączkuje. Trwa od 4 do 7 dni

– folikularna – w jej trakcie narasta złuszczony w menstruacji nabłonek błony śluzowej macicy

– owulacyjna – wtedy uwalniana jest komórka jajowa, która trafia do jajowodów na 24 godziny. Ta faza zwykle trwa od 12. do 16. dnia cyklu

– lutealna – resztki pęcherzyka Graafa przekształcają się w ciałko żółte, wydzielające estrogeny i progesteron.

Mówi się, że średnio cykl menstruacyjny trwa 28 dni.

Samobadanie piersi

To podstawowa i najprostsza metoda kontroli zdrowia piersi. Wykonuje się je w celu wykrycia niechcianych guzków, zgrubień czy nieprawidłowości w piersiach. Samodzielne badanie piersi powinna regularnie co miesiąc wykonywać każda kobieta, która ukończyła 20. rok życia. Te, które tak robią, są w stanie wykryć guzek wielkości 1 cm. A to oznacza, że same badając piersi jesteśmy w stanie wykryć zmiany nowotworowe na tyle wczesnym etapie, że są one w pełni wyleczalne.

Kiedy robić? Samobadanie piersi należy wykonywać kilka dni po miesiączce – między 6. a 9 dniem cyklu. Najlepiej ustalić jeden, zawsze ten sam dzień, w którym będziesz badać swoje piersi. Dlaczego? W te dni piersi nie są nabrzmiałe za to miękkie i rozluźnione. Od drugiej połowy cyklu mogą mieć zgrubienia, co jest zupełnie normalne, ale utrudnia wykrycie zmian i wyczucie ich pod palcami.

Regularność jest ważna dlatego, że dzięki niej jesteśmy w stanie stwierdzić pojawienie się nowych grudek, torbieli czy guzków, których wcześnie nie wyczuwałyśmy. Nawet jeśli są bardzo małe.

USG piersi

To badanie zleca zwykle lekarz ginekolog. Robienie USG wskazane jest u kobiet od 25.-30. roku życia. Jest nieinwazyjne, szybkie i bezbolesne. Jest bezpieczne – jeśli zajdzie taka potrzeba mogą je wykonywać kobiety w ciąży.

Wykonuje się je za pomocą ultradźwięków. Lekarz aparatem ultrasonograficznym bada piersi pacjentki. Już w trakcie badania, patrząc na monitor, jest w stanie stwierdzić, czy są jakiejś zmiany.

Kiedy wykonać? USG piersi należy robić po miesiączce do 10. dnia cyklu. Wtedy piersi są rozluźnione i mniej tkliwie niż w drugiej połowie cyklu. Dzięki temu badanie nie będzie nieprzyjemne.

Mammografia

Nie należy do najprzyjemniejszych badań, ale jest niezwykle skuteczna – umożliwia wykrycie raka piersi na bardzo wczesnym etapie (wykrywa już 3-milimetrowe guzki). Nie przeprowadza się jej u kobiet w ciąży. Nie robi się jej też u młodych kobiet, ze względu na gruczołową strukturę ich piersi.

Kiedy robić? Na mammografię najlepiej zgłosić się między 5. a 12. dniem cyklu miesiączkowego. Wtedy piersi są najmniej tkliwe i wrażliwe na dotyk. Jest to ważne, bo badanie polega na ściśnięciu piersi dwoma płytkami w aparacie mammograficznym, co wiele kobiet określa jako nieprzyjemne, a niektóre jako bolesne.

Warto się przygotować do tego badania – w tym dniu nie używaj dezodorantów, talku czy balsamów do ciała, bo mogą być widoczne na kliszy i wpłynąć na widok badania.

Jak często robić? Wykonywanie mammografii zaleca się kobietom po 40-tce, co dwa lata, a po 50. roku życia – raz do roku. U kobiet, u których w rodzinie występował rak piersi, mammografia może zostać zlecona przed 40-tką.

Rezonans magnetyczny MRI

Jest to badanie, które wykrywa zmiany nowotworowe z większą czułością niż mammografia. Robi się je, gdy USG i mammografia nie dadzą jednoznacznych wyników.

Kiedy wykonać? Rezonans piersi robi się zwykle między 6. a 14. dniem cyklu miesiączkowego. Przed miesiączką i w jej trakcie może dochodzić do nieswoistych zmian tkanki piersi, a one potrafią fałszować wyniki badania.

Pamiętaj!

Nie każdy nowotwór złośliwy objawia się w postaci twardego, wyczuwalnego guzka. Zgłoś się do lekarza, jeśli zaobserwujesz u siebie:

– miękkie zmiany w piersiach w dotyku przypominające pęcherzyk z płynem

– zaczerwienienia na skórze piersi

– pomarszczoną skórę

– wyciek z brodawki i zmianę jej kształtu

– ból w węzłach chłonnych pod pachą

Czy wiesz, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi? Choć różnica nie jest duża, to kobiety, które mają obfity biust z dużą ilością tkanki tłuszczowej, częściej chorują niż szczupłe z małymi piersiami. Nie oznacza to oczywiście, że jeśli jesteś drobna i szczupła, to nie powinnaś się badać.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi – jak powstawała?

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski, dlatego starając się pomóc chorym kobietom stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Cały rok był dla redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania.

Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliliśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.