Psycholożka o ukrytych objawach traumy: „Pozostawia bardzo głębokie rany i nie zawsze są one na pierwszy rzut oka widoczne”
Trauma jest odpowiedzią naszego organizmu na stresujące wydarzenie i może skutkować wieloma objawami utrudniającymi życie. Istnieją jednak ukryte objawy traumy, których w pierwszej kolejności można nie zauważyć. Jeśli nie ustąpią, chory może doświadczyć zespołu stresu pourazowego. Na jakie sygnały należy zwrócić uwagę? Wyjaśnia to na swoim profilu na Instagramie psycholożka Paulina Koszut.
„Trauma pozostawia po sobie bardzo głębokie rany”
Traumy, która całkowicie niszczy poczucie bezpieczeństwa, może doświadczyć każda i każdy z nas. Tak naprawdę wszystkie sytuacje zagrożenia i izolacji mogą skutkować kryzysem psychicznym. O tym, czy wydarzenie jest traumatyczne, świadczą przede wszystkim emocje, jakich doświadczamy w trakcie trudnego wydarzenia. Im większy stopień strachu i bezradności odczuwamy, tym większe prawdopodobieństwo, że doznamy traumy. Ważne jest także to, że traumy można doświadczać, reagując na rozmaite sposoby – zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Problem ten wzięła na tapet psycholożka Paulina Koszut.
„Trauma pozostawia po sobie bardzo głębokie rany i nie zawsze są one na pierwszy rzut oka widoczne” – napisała na swoim profilu na Instagramie.
Objawy traumy często są widoczne, jednak zdarza się, że jej symptomy mogą się też nie wyróżniać. W takiej sytuacji osoba doświadczająca kryzysu psychicznego nie zdaje sobie sprawy z tego, przez co przechodzi. Nie potrafi też powiązać wszystkich sygnałów z dokładnym źródłem problemów.
Widoczne i niewidoczne objawy traumy
Najczęstszym, występującym w pierwszej kolejności, skutkiem traumy jest bezsenność. Mogą nim być również koszmary senne, nadmierne pobudzenie lub dolegliwości psychosomatyczne, czyli różnego rodzaju bóle, które swoje podłoże mają w psychice. Istnieje także wiele objawów traumy, których nie zauważymy na początku. Trudno je często również powiązać z traumatycznym wydarzeniem. Koszut wymienia w swoim wpisie sygnały, które powinny nas zaniepokoić.
Skutki traumy, które widzimy:
- koszmary,
- bezsenność,
- natrętne myśli,
- ataki złości,
- unikanie ludzi,
- samookaleczenie,
- przewlekłe zmęczenie/letarg,
- ataki paniki,
- wahania nastrojów.
Skutki traumy, których nie widzimy:
- przekonanie, że nikomu nie można zaufać,
- przekonanie, że każdy krzywdzi,
- przekonanie, że wszyscy zdradzają i oszukują,
- przekonanie, że jeśli się kogoś pokocha, to się go straci,
- przekonanie, że nigdzie nie można być bezpiecznym,
- ogromny strach przed stratą i porzuceniem,
- wstyd.
Psycholożka podkreśla, że jeśli dostrzeżemy u siebie powyższe objawy, powinniśmy skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą.
Paulina Koszut – kim jest?
Za profilem „polski_psycholog_de” w mediach społecznościowych stoi psycholożka i psychoterapeutka Paulina Koszut. Jej celem – jak sama pisze – jest szerzenie wiedzy na temat zawodu psychologa, psychoterapii oraz uświadamianie, że każdy może poprawić jakość swojego życia. Jej profil na Instagramie obserwuje niemal 65 tys. osób.
RozwińJesteś w kryzysie psychicznym i szukasz pomocy? Znajdziesz ją tu: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki od 17.00 do 19.00)
Zobacz także
„Nawet 80 proc. osób ma wystarczające zasoby, żeby poradzić sobie z traumą”. Psycholożka wyjaśnia, jak zapobiec PTSD
Toksyczne bujanie w obłokach. Kiedy marzenia stają się ucieczką od realnego życia, mówi dr Monika Kornacka
„Ludzie są specjalistami w różnych dziedzinach, a jednocześnie są najmniejszymi specjalistami od samych siebie” – mówi o skutkach trudnego dzieciństwa psycholog dr Małgorzata Godlewska
Polecamy
3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy działać już teraz!
Tabliczki, które mogą ocalić życie. „Czasem wystarczy jedno słowo, gest lub tabliczka, aby pomóc komuś znaleźć siłę do walki”
To nie Briana Coxa powinniśmy się bać, tylko własnych biurek. Chcemy więcej takich reklam!
„Widok zalanego miasta to trudne doświadczenie”. Od dziecka do seniora – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla powodzian
się ten artykuł?