2 min.
Ptasia grypa typu H3N8 wykryta po raz pierwszy u człowieka. Czteroletni chłopiec trafił do szpitala

Ptasia grypa u ludzi / gettyimages
Wykryto pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy typu H3N8 – poinformowała chińska państwowa komisja zdrowia. Chorobę zdiagnozowano u chłopca mieszkającego w środkowych Chinach.
Ptasia grypa H3N8
Infekcję ptasią grypą H3N8 wykryto u czteroletniego chłopca z prowincji Henan w środkowych Chinach. 5 kwietnia wystąpiła u niego gorączka, a 10 kwietnia trafił do szpitala. Okazuje się jednak, że nikt więcej z otoczenia dziecka nie został zakażony. Ryzyko szerzenia się patogenu wśród ludzi jest niskie.
Komisja zdrowia w komunikacie zaznacza, że chłopiec miał kontakt z kurami hodowanymi w gospodarstwie oraz mieszkającymi w pobliżu dzikimi kaczkami. Jak podkreśla komisja: „wirus H3N8 był już wykrywany u koni, psów, ptaków i fok, ale wcześniej nie zgłoszono jeszcze ani jednego zakażenia wśród ludzi”.
Wstępne ustalenia wskazują na to, że wariant H3N8 nie jest obecnie w stanie efektywnie zakażać ludzi, a ryzyko wybuchu epidemii na szeroką skalę jest niskie.
Infekcje ptasiej grypy w Chinach
Dlaczego właśnie w Chinach co jakiś czas słyszymy o nowym typie ptasiej grypy? Wszystko z powodu rozwiniętego przemysłu drobiarskiego. Dodatkowo Chiny zamieszkuje wiele gatunków dzikich ptaków.
W ubiegłym roku chińskie władze zgłosiły pierwsze na świecie zakażenie człowieka wirusem typu H10N3. Nie odnotowano jednak infekcji na dużą skalę wirusami ptasiej grypy od lat 2016-2017, gdy wariant H7N9 spowodował śmierć około 300 osób.
Co to jest ptasia grypa?
Ptasia grypa to choroba zakaźna o ostrym przebiegu, występująca przeważnie u ptaków, wywołana wirusem grypy typu A. Wirus ptasiej grypy występuje na całym świecie, zidentyfikowano już ponad 140 różnych jego szczepów. W większości są to odmiany o niskiej patogeniczności. Szczególnie niebezpieczne szczepy: H5 i H7 powodują dużą śmiertelność wśród drobiu. Pierwsze doniesienia o ptasiej grypie u ludzi pochodzą z 1997 roku, znaleziony wówczas w Hongkongu szczep H5N1 wywołał śmierć sześciu z osiemnastu zakażonych osób.
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023