2 min.
Ptasia grypa H5N1 – objawy, przyczyny, leczenie

Ptasia grypa
Ptasia grypa, zwana w skrócie H5N1, to ostra choroba zakaźna, która występuje powszechnie u ptaków. Jest to odmiana grypy wywołana przez wirus typu A.
Ptasia grypa – czym jest?
„Szum medialny” wokół infekcji wywołał w ostatnim czasie społeczną panikę przed chorobą. Śmiertelność u osób z H5N1 jest rzeczywiście bardzo wysoka, jednak zakażenie u ludzi występuje bardzo rzadko. Przy przestrzeganiu zasad higieny wirus nie stanowi dla nas praktycznego zagrożenia. Największe niebezpieczeństwo stanowią wolno żyjące ptaki, które są najczęstszym nosicielem wirusa i mogą zarazić drób domowy przez bezpośredni lub pośredni kontakt (np. woda do picia). Zarażone ptactwo hodowlane stanowi jedyne bezpośrednie zagrożenie dla człowieka. By grypę „złapać”, konieczny jest kontakt z jakąkolwiek wydzieliną lub płynem produkowanym przez zakażonego ptaka.
Objawy ptasiej grypy
Początkowy etap zachorowania człowieka na ptasią grypę niewiele różni się od zwykłej grypy. Najczęstsze objawy to: gorączka, kaszel, ból gardła oraz bóle mięśni i stawów. Czasami występuje także zapalenie spojówek. Chorobie towarzyszy ogólne osłabienie organizmu. Ptasia grypa ma jednak o wiele cięższy przebieg niż „klasyczna” odmiana choroby – infekcja może powodować poważne problemy z oddychaniem i prowadzić do wirusowego zapalenia płuc, w wyniku którego najczęściej dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej. Podobnie jak w przypadku zwykłej grypy leczenie ma charakter głównie objawowy. Na polskim rynku dostępny jest jeden rekomendowany przez WHO lek stosowany w przypadku zdiagnozowania grypy. Przepisuje go lekarz.
Profilaktyka ptasiej grypy
By zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy unikać kontaktu z wszelkim ptactwem niezależnie od stanu jego zdrowia. Niebezpieczne bywają fermy, kurniki i stada gołębi na placach. Nie trzeba rezygnować z mięsa drobiowego i jajek, ale przed spożyciem należy poddać je obróbce termicznej powyżej 50 st. C.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023