Przejdź do treści

Zgłoszono pierwszy przypadek ptasiej grypy H10N3 u człowieka

Kury
Zgłoszono pierwszy przypadek ptasiej grypy H10N3 u człowieka/ Photo by Alain Pitton/NurPhoto via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

We wtorek Chińska Narodowa Komisja Zdrowia (NHC) poinformowała, że ​​41-letni mężczyzna w mieście Zhenjiang w prowincji Jiangsu został zarażony szczepem ptasiej grypy H10N3. To pierwszy przypadek zarażenia człowieka tym wirusem.

Pierwszy przypadek ptasiej grypy H10N3 u człowieka

Zarażony mieszkaniec miasta Zhenjiang został hospitalizowany 28 kwietnia, po tym jak trzy dni wcześniej wystąpiła u niego gorączka i inne objawy choroby. Miesiąc później zdiagnozowano u niego H10N3. Chińskie władze zmonitorowały okoliczną prowincję Jiangsu pod kątem dodatkowych infekcji u ludzi, ale nie wykryto żadnych przypadków. Mężczyzna jest obecnie w stabilnym stanie i niedługo zostanie wypisany ze szpitala.

Szczep H10N3 ptasiej grypy najczęściej powoduje łagodną chorobę u ptaków. Do tej pory nie zgłoszono żadnych przypadków infekcji wirusowej u ludzi. Chińscy urzędnicy nie podali szczegółów dotyczących tego, w jaki sposób mężczyzna został zarażony. W Chinach występuje wiele różnych szczepów ptasiej grypy, którymi zarażają się zwykle osoby pracujące z drobiem. Naukowcy wyjaśniają, że istnieje niewielkie ryzyko rozprzestrzeniania się patogenu na dużą skalę. Ostatnia ludzka epidemia ptasiej grypy w Chinach wywołana wirusem H7N9 miała miejsce pod koniec 2016 roku i trwała do 2017 roku. Od tego czasu nie stwierdzono infekcji na dużą skalę.

Co to jest ptasia grypa?

Ptasia grypa to choroba zakaźna o ostrym przebiegu, występująca przeważnie u ptaków, wywołana wirusem grypy typu AWirus ptasiej grypy występuje na całym świecie, zidentyfikowano już ponad 140 różnych jego szczepów. W większości są to odmiany o niskiej patogeniczności. Szczególnie niebezpieczne szczepy: H5 i H7 powodują dużą śmiertelność wśród drobiu. Pierwsze doniesienia o ptasiej grypie u ludzi pochodzą z 1997 roku, znaleziony wówczas w Hongkongu szczep H5N1 wywołał śmierć sześciu z osiemnastu zakażonych osób.

Zakażenie człowieka wirusem ptasiej grypy jest możliwe poprzez styczność z żywymi bądź martwymi zwierzętami (drobiem i dzikim ptactwem), ich odchodami, piórami oraz przedmiotami będącymi w bezpośrednim kontakcie z wirusem. Źródłem zakażenia mogą być woda, powietrze, nawozy oraz skażona pasza. Wirus ptasiej grypy może rozprzestrzeniać się również poprzez niezdezynfekowany sprzęt i odzież roboczą, a także środki transportu.

Ptasia grypa jest szczególnie groźna dla osób o obniżonej odporności, małych dzieci, kobiet w ciąży, ludzi starszych oraz cierpiących na przewlekłe schorzenia układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Pomimo dość łatwych możliwości rozprzestrzenienia wirusa, nie jest on odporny na temperaturę i poddany działaniu temperatury powyżej 50°C, ulega zniszczeniu.

 

Źródło: Reuters

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.