4 min.
Ptasia grypa u ludzi – objawy, zapobieganie i leczenie.

Fot. mathom / stock.adobe.com
Ptasia grypa to choroba zakaźna, atakująca dzikie i hodowlane ptactwo. Istnieje jednak ryzyko, że kontakt z wirusem przy braku odpowiednich środków ostrożności, może wywołać zakażenie u ludzi. Warto więc wiedzieć, jakie są potencjalne źródła zakażenia, objawy i sposoby leczenia wirusa ptasiej grypy.
Spis treści
Zachorowania ludzi na ptasią grypę stanowią ogromną rzadkość. Dotąd nie ma potwierdzenia, że wirus ptasiej grypy jest zdolny przenosić się z człowieka na człowieka, pomimo to duża zmienność oraz zdolność do mutacji niosą za sobą takie prawdopodobieństwo. Dlatego też wiedza na temat potencjalnych źródeł zakażenia wirusem ptasiej grypy może okazać się istotna.
Co to jest ptasia grypa?
Ptasia grypa to choroba zakaźna o ostrym przebiegu, występująca przeważnie u ptaków, wywołana wirusem grypy typu A. Wirus ptasiej grypy występuje na całym świecie, zidentyfikowano już ponad 140 różnych jego szczepów. W większości są to odmiany o niskiej patogeniczności. Szczególnie niebezpieczne szczepy: H5 i H7 powodują dużą śmiertelność wśród drobiu. Pierwsze doniesienia o ptasiej grypie u ludzi pochodzą z 1997 roku, znaleziony wówczas w Hongkongu szczep H5N1 wywołał śmierć sześciu z osiemnastu zakażonych osób.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Wirus ptasiej grypy – źródła zakażenia
Zakażenie człowieka wirusem ptasiej grypy jest możliwe poprzez styczność z żywymi bądź martwymi zwierzętami (drobiem i dzikim ptactwem), ich odchodami, piórami oraz przedmiotami będącymi w bezpośrednim kontakcie z wirusem. Źródłem zakażenia może być woda, powietrze, nawozy oraz skażona pasza. Wirus ptasiej grypy może rozprzestrzeniać się również poprzez niezdezynfekowany sprzęt i odzież roboczą, a także środki transportu.
Ptasia grypa jest szczególnie groźna dla osób o obniżonej odporności, małych dzieci, kobiet w ciąży, ludzi starszych oraz cierpiących na przewlekłe schorzenia układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Pomimo dość łatwych możliwości rozprzestrzenienia wirusa, nie jest on odporny na temperaturę i poddany działaniu temperatury powyżej 50°C, ulega zniszczeniu.
Ptasia grypa – objawy u ludzi
Objawy ptasiej grypy pojawiają się u człowieka po około 2 do 8 dni od kontaktu z wirusem. Pierwsze symptomy to podobnie jak w zwykłej grypie: gorączka, kaszel czy duszności mogące utrudniać oddychanie. Ponadto pojawiają się bóle mięśni i stawów, zapalenie spojówek, rzadziej ból gardła. Dość często występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego: ból brzucha, wymioty i biegunka.
Symptomy choroby są niespecyficzne i w związku z tym mogą być mylone z innymi infekcjami pochodzenia wirusowego. Charakterystyczną cechą ptasiej grypy jest gwałtowny postęp choroby. Bardzo szybko dochodzi do zajęcia płuc, przez co pojawiają się problemy z oddychaniem, rozwija się zapalenie płuc, a w konsekwencji zespół ostrej niewydolności oddechowej. Ptasia grypa u ludzi może wywołać niewydolność wielonarządową prowadzącą do zgonu – śmiertelność w wyniku zarażenia wirusem sięga nawet 60%.
Zobacz także
Ptasia grypa – leczenie
Preparatami hamującymi przyłączanie się oraz uwolnienie wirusa z zakażonej komórki są: oseltamiwir i zanamiwir. Skuteczność podawanych leków zależy od czasu wdrożenia leczenia. Rozpoczęcie terapii w ciągu pierwszych 48 godzin od zakażenia zapewnia wysoką skuteczność, jest to jednak utrudnione, ponieważ przez niecharakterystyczne objawy ptasia grypa jest trudna do odróżnienia. W warunkach szpitalnych leczenie ptasiej grypy polega na podtrzymywaniu podstawowych funkcji życiowych chorego: mechanicznej wentylacji oraz wspomaganiu krążenia, w razie potrzeby włączana jest również terapia nerkozastępcza.
Wirus ptasiej grypy powoduje też szereg powikłań nawet po wyzdrowieniu, takich jak: odma opłucnowa, uszkodzenia płuc, krwotoki czy zespół Reye’a, który pojawia się zwłaszcza u dzieci i może prowadzić do konieczności przeszczepu wątroby, niewydolności narządów, a nawet zgonu.
Epidemia ptasiej grypy
Szczyt zachorowań na ptasią grypę odnotowano w 2006 roku, najwięcej przypadków zakażeń wykryto wówczas w Indonezji, Chinach i Turcji. Od 2007 roku liczba nowych przypadków i zgonów systematycznie się zmniejsza. Natomiast sam wirus ograniczony jest praktycznie obecnie do obszaru Egiptu, Chin i Wietnamu. Pomimo ograniczonego zasięgu informacje podawane przez media były źródłem paniki, która przyczyniła się między innymi do masowych zakupów osteltamiwiru.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023