Przejdź do treści

Gruczolakowłókniak – przyczyny, objawy i leczenie guza zbudowanego z tkanki gruczołowo-włóknistej

wstążka świadomości nowotworów piersi
Fot. anetlanda / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Gruczolakowłókniak należy do łagodnych guzów piersi, które występują u bardzo młodych kobiet między 18 a 30 rokiem życia. Ich obecność można wykryć podczas samobadania piersi.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Gruczolakowłókniak umiejscawia się najczęściej w górnej części piersi po stronie zewnętrznej. Podczas mycia lub samobadania kobieta może go wyczuć pod palcami jako niewielkie, elastyczne i łatwo przesuwalne guzki o średnicy maksymalnie kilkanaście centymetrów.

Przyczyny gruczolakowłókniaka

Dokładne przyczyny tworzenia się gruczolakowłókniaków nie są do końca poznane. Badacze jednak podejrzewają, że gruczolakowłókniak w piersiach może tworzyć się przez zaburzenia w wydzielaniu hormonów. Ma to miejsce przede wszystkim w okresie rozrodczym. Guzy mogą tworzyć się zarówno w wyniku rozrostu tkanki łącznej włóknistej (w większym stopniu), jak i nabłonka gruczołu mlekowego (w mniejszym stopniu). Gruczolakowłókniaki powstawać mogą także u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą.

Rak piersi - co powinnaś o nim wiedzieć?

Specyfika i rodzaje gruczolakowłókniaków

Gruczolakowłókniaki mają niewielką średnicę, a ich rozmiar może być różnorodny, od ziarnka grochu do małej wielkości mandarynki. Guz można łatwo wyczuć pod palcami, jednakże nie jest on powodem do paniki. W większości przypadków gruczolakowłókniak usuwa się. Cechą charakterystyczną dla tego rodzaju guzków jest gumowata i spoista konsystencja. Kiedy ich rozmiar zbyt szybko się powiększa lub gruczolakowłókniakowi towarzyszy ból. Guz ten należy do łagodnych nowotworów, jedynie w 1% przypadków dochodzi do rozwoju nowotworu złośliwego.

Wyróżnia się kilka rodzajów gruczolakowłókniaków:

  • proste (zbudowane z tkanki gruczołowo-włóknistej),
  • złożone (o budowie bardziej złożonej ze zmianami rozrostowymi piersi),
  • olbrzymie (większe niż 5 cm średnicy, powodują zniekształcenie piersi).

Objawy gruczolakowłókniaków

Bardzo rzadko gruczolakowłókniaki powodują specyficzne i odczuwalne objawy. Na ogół nie powodują bólu ani samoistnego, ani podczas ucisku. Guz może narastać szybciej, jeśli kobieta jest w ciąży, stosuje antykoncepcję hormonalną bądź też jest w trakcie leczenia hormonalną terapią zastępczą. U 80% pacjentek z gruczolakowłókniakiem poniżej 40. roku życia guz nie zmieni swojej wielkości.

Zobacz także

Jak diagnozuje się gruczolakowłókniaka?

Gruczolakowłókniaka diagnozuje się tak, jak wszystkie zmiany w piersiach. Pierwszym badaniem, wykonanym samodzielnie przez kobietę, jest badanie palpacyjne piersi. Na stronach internetowych dostępne są instrukcje, jak poprawnie wykonywać samobadanie. Można to robić np. podczas codziennej kąpieli. Jeśli kobieta nie jest pewna stosowanej techniki, pierwsze samobadanie może wykonać u lekarza, który pomoże i odpowie na wszystkie pytania. Jeśli coś wzbudzi wątpliwości, należy jak najszybciej udać się na badania dodatkowe. Metodami wykorzystywanymi w wykrywaniu zmian piersi są badanie ultrasonograficzne (USG) oraz mammograficzne. To pierwsze wykonuje się u kobiet poniżej 40 roku życia, natomiast drugie u starszych pań. Informację dodatkową daje wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej. Polega ona na pobraniu materiału biologicznego z wnętrza guzka i zbadanie go.

Usuwanie gruczolakowłókniaka

Postępowanie z wykrytym gruczolakowłókniakiem uzależnione jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wiek pacjentki. Kobiety poniżej 25. roku życia na ogół nie są namawiane do usuwania guzków. Zaleca się wówczas systematyczną obserwację, wykonywanie badań palpacyjnych i raz na pół roku USG. Panie po 25. roku życia mogą być dodatkowo skierowanie na biopsję i to decyduje o konieczności usunięcia zmiany. Czynnikami, które wskazują na usunięcie gruczolakowłókniaka, są: guz o średnicy większej niż 4 cm, szybkie powiększanie się gruczolakowłókniaka, wyraźna asymetria piersi, ból związany z obecnością guzka lub podejrzenie jego złośliwości.

Zabieg usunięcia gruczolakowłókniaka przeprowadza się zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym. Wykorzystuje się do tego mammotom. Czas jego trwania nie powinien przekraczać godziny. Zazwyczaj przeprowadzany jest w ciągu jednego dnia, jednak może się zdarzyć, że pacjentka musi pozostać pod opieką lekarzy w szpitalu na kolejną dobę. Blizna, która powstaje po operacji, jest praktycznie niewidoczna i ma kształt zakrzywionej linii nie dłuższej niż 2 cm. Wadą wykonania zabiegu jest możliwość odkształcenia piersi. Dlatego też u bardzo młodych kobiet nie zaleca się wycinania łagodnych zmian. Jeśli gruczolakowłókniak pojawił się raz u kobiety, nie oznacza to, że nie pojawi się już nigdy. Dlatego też należy wykonywać regularne samobadanie piersi i raz na rok udać się na wizytę do lekarza.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta - ból zeba

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

Uważano go za defekt skóry, a chorym podawano arszenik, jod i olej z wątroby dorsza. Jak kiedyś leczono toczeń

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Bruzdy na paznokciach – podłużne, poprzeczne. Przyczyny i leczenie bruzd na paznokciach

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

„Medycyna konwencjonalna nie stoi w sprzeczności z medycyną integralną czy holistycznym podejściem do zdrowia. Przeciwnie, jest jej częścią” – mówi Orina Krajewska

Nazywano go „złotem duszy”, wierząc, że poprawia nastrój, podawano z winem i gotowano w ryżu. Jak kiedyś leczono złotem

Kobieta

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

„Dzięki współpracy z pacjentami czuję spokój i nie boję się chorób” – mówi Robert Statkiewicz, osoba współtworząca aplikację „Pacjenci Pacjentom”, członkum zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna

Jak Polacy oceniają szpitale?

Pacjenci i pacjentki ocenili polskie szpitale. Najczęściej narzekali na brak poszanowania prawa do intymności i kiepskie jedzenie

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa. Unikaj jak ognia!

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Dłonie

Dziewczynce amputowano wszystkie kończyny. Winą błędna diagnoza lekarzy

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Jeden z najlepszych szpitali na świecie znajduje się w Krakowie. „Za konsolą robota i chirurg, i chirurżka mają taką samą doskonałość”, mówi prezeska Joanna Szyman

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą