Przejdź do treści

Ratownik medyczny: DIC jest często jednym z pierwszych objawów, które rodzice zauważają u swoich dzieci, kiedy pojawia się sepsa

Kobieta z dzieckiem
Ratownik medyczny: DIC jest często jednym z pierwszych objawów, które rodzice zauważają u swoich dzieci, kiedy pojawia się sepsa/ Pexels, fot. Ksenia Chernaya
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„To wcale nie jest tak, że sepsa zawsze z dużym wyprzedzeniem zapowiada swoje nadejście” – pisze na Instagramie Jan Świtała. Ratownik medyczny, znany w mediach społecznościowych jako Yanek43, apeluje, by w przypadku wystąpienia na skórze dziecka zespołu DIC, natychmiast udać się do lekarza. 

Krwiste wybroczyny na skórze

„To jest jedyny DIC(k) – pick jaki wolno wysyłać koleżankom bez pytania o zgodę. Ba, jeśli twoja koleżanka jest lekarką, a coś takiego pojawiło się nagle na ciele twojego bombelka albo babci, to nawet trzeba”

W ten sposób Jan Świtała, znany na Instagramie jako Yanek43, rozpoczyna swój najnowszy wpis. Ratownik medyczny z Wrocławia opublikował na swoim profilu zdjęcie nogi jednego ze swoich pacjentów. Na fotografii widzimy krwiste wybroczyny na skórze. Jak tłumaczy Świtała, te krwiste plamy to DIC – zespół rozsianego wykrzepienia wewnątrzwnaczyniowego (ang.disseminated intravascular coagulation).

Dziecko leży w szpitalu podłączone do kroplówki

DIC pierwszym objawem sepsy

DIC jest zespołem wtórnym do wielu różnych chorób i stanów klinicznych, który może prowadzić do wstrząsu, niewydolności narządowej, a nawet śmierci. Polega on na uogólnionej aktywacji procesu krzepnięcia, który prowadzi do ograniczenia dopływu krwi do narządów i w konsekwencji do ich uszkodzenia. Jednym z objawów DIC są m.in. krwawe wybroczyny na skórze. Jak zaznacza Świtała, przyczyny powstania tego zespołu mogą być różne, ale najczęściej można go spotkać w przebiegu sepsy.

„To wcale nie jest tak, że sepsa zawsze z dużym wyprzedzeniem zapowiada swoje nadejście” – ostrzega ratownik medyczny w swoim wpisie i dodaje – „DIC jest często jednym z pierwszych (obok gorączki, „lania się przez ręce” i zaburzeń świadomości) objawów, które rodzice zauważają u swoich dzieci, kiedy pojawia się sepsa”

Yanek43 tłumaczy, że wystąpienie DIC znacznie pogarsza rokowanie pacjenta. Z tego powodu bardzo ważna jest szybka reakcja.

Skóra widoczna na zdjęciu należy do pacjenta, który dzień przed zrobieniem tego zdjęcia samodzielnie chodził po oddziale (baa, nawet podobno był w stanie wyjść samodzielnie na papierosa), a dzień później był już zaintubowany – wyjaśnia Świtała.

Początki sepsy łatwo przeoczyć

Początki sepsy niestety łatwo przeoczyć, myląc je ze zwykłą infekcją. Niepokój powinny wzbudzać towarzyszące gorączce

  • zaburzenia świadomości,
  • duszności,
  • niewydolność krążeniowa,
  • wybroczynowa wysypka powodowana zakrzepami krwi. Charakterystyczny dla niej jest fakt, że nie ustępuje po ucisku.

U dzieci i niemowląt należy zwrócić uwagę na zmniejszone wydalanie moczu, płaczliwość, senność, zaburzenia ze strony układu oddechowego, zaburzenia napięcia mięśniowego (wiotkość), a także objawy skórne tj. wysypkę lub zblednięcie, zażółcenie czy zasinienie skóry.

Kim jest Yanek43?

Jan Świtała to 26-letni ratownik medyczny, prowadzący na Instagramie profil o nazwie „Yanek43”, który obserwuje prawie 55 tys. osób. Mężczyzna przedstawia na nim rzeczywistość pracy w polskiej ochronie zdrowia. Ratownik obnaża niedostatki systemu i nierzadko komentuje je w mocnych słowach. Ostatnimi czasy najwięcej uwagi poświęca problematyce związanej z pandemią koronawirusa.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Janek (@yanek43)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.