Przejdź do treści

„Masz w apteczce jakieś maści i spreje z antybiotykami na rany? Super! Wywalaj” – radzi Pan Pielęgniarka

dezynfekcja rany
„Masz w apteczce jakieś maści i spreje z antybiotykami na rany? Super! Wywalaj” – radzi Pan Pielęgniarka / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Absolwent ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa podobnie radzi zrobić z wodą utlenioną, spirytusem salicylowym, rivanolem i gencjaną. „Od kilku dobrych lat nie stosuje się ich na rany” – twierdzi Mateusz Sieradzan. Co będzie lepszym rozwiązaniem?

Czym dezynfekować rany?

„Pacjenci przychodzący do nas ze świeżymi ranami, często myślą, że trzeba je NATYCHMIAST zdezynfekować, bo inaczej grozi im śmierć. To prawda, że niezdezynfekowana rana może zabić, ale od momentu jej powstania do zgonu z tego powodu droga jest dłuuuuga i wyboista. Nie takie to proste”.

Tymi słowami Pan Pielęgniarka rozpoczyna swój najnowszy wpis na Instagramie. Jak łatwo się domyślić, będzie on poświęcony antyseptykom (substancjom ograniczającym rozwój drobnoustrojów w ranie) i prawidłowej dezynfekcji ran. A ponieważ autor posta na wstępie zaznacza, że w tak krótkiej formie trudno jest wytłumaczyć, jak to robić poprawnie, jego rady będą wypełnione konkretami.

„Na początek sprawdź, czy masz w swojej domowej apteczce wodę utlenioną, rivanol, spirytus salicylowy i gencjanę. Jeśli tak, to doskonale! Weź to wszystko i wypier*** do śmieci! Od kilku dobrych lat nie stosuje się ich na rany” – radzi Mateusz Sieradzan.

Podobnie specjalista poleca postąpić ze wszelkimi specyfiki z antybiotykami do stosowania miejscowego.

„Masz w apteczce jakieś maści i spreje z antybiotykami na rany? Super! Wywalaj. W XXI wieku nie stosuje się miejscowo antybiotyków na rany. Zamiast tego odpowiedni opatrunek, dobrany do odpowiedniego uszkodzenia” – pisze Pan Pielęgniarka.

Co sprawdzi się lepiej?

„Oktenidyna, poliheksanid, jodopowidon i podchloryny, a nawet roztwór kwasu octowego” – wylicza Sieradzan. I  wyjaśnia: ” Na naszych SOR-ach z antyseptyków króluje Octenisept. Jest lany litrami wszędzie i na wszystko, jest zalecany pacjentom do dezynfekcji wszelkich ran, gdy wypuszczamy ich do domu.

I choć – jak twierdzi absolwent ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa – oktenidyna nie jest złym antyseptykiem – stosując ją, również  należy uważać. A nawet na oddziałach ratunkowych nie zawsze specyfik ten stosowany jest właściwie.

„Oktenidyna jest generalnie zalecana do ran ostrych. Ale mało który medyk ratunkowy wie, że octeniseptu nie można lać na powierzchnie stawowe, nie można nim płukać ropni i kieszeni w ranach przewlekłych (a takich pacjentów mamy sporo), nie można go wlewać do otrzewnej, jego nadmiar w ranie powinno się usunąć”.

Stwierdziwszy, że nie zawsze ta wiedza znajduje swoje zastosowanie w praktyce, Pan Pielęgniarka ocenia, że „mało kto przejmuje się tematem leczenia ran w ratownictwie”:

„A przecież z ranami stykamy się ciągle! I ciągle źle je leczymy. Jeśli nie z niewiedzy, to z braku odpowiednich środków. Czyli znowu SOR-owski standard – jak nie ludzka ułomność, to niedofinansowanie” – podsumowuje Pan Pielęgniarka.

SOR - to jest dramat / Instagram Pan Pielęgniarka

Kim jest „Pan Pielęgniarka”?

To Mateusz Sieradzan – urodzony w 1990 roku absolwent ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Autor bloga „Pan Pielęgniarka”, na którym przybliża potencjalnym pacjentom temat Państwowego Ratownictwa Medycznego, a w szczególności funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Autor książki „SOR – to jest dramat}. Pracuje na jednym z warszawskich oddziałów ratunkowych.

Jego profil na Facebooku obserwuje 40 tys. osób.

View this post on Instagram

?Antyseptyki? Czyli substancje ograniczające rozwój drobnoustrojów w ranie. Pacjenci przychodzący do nas ze świeżymi ranami, często myślą, że trzeba je NATYCHMIAST zdezynfekować, bo inaczej grozi im śmierć. To prawda, że niezdezynfekowana rana może zabić, ale od momentu jej powstania, do zgonu z tego powodu droga jest dłuuuuga i wyboista. Nie takie to proste. W krótkim poście trudno dać laikowi prostą radę jak i czym prawidłowo dezynfekować rany. Może tak: Na początek sprawdź czy masz w swojej domowej apteczce wodę utlenioną, rivanol, spirytus salicylowy i gencjanę. Jeśli tak, to doskonale! Weź to wszystko i wypierdol do śmieci! Od kilku dobrych lat nie stosuje się ich na rany. Co zamiast tego? Octenidyna, poliheksanid, jodopowidon i podchloryny, a nawet roztwór kwasu octowego. Masz w apteczce jakieś maści i spreje z antybiotykami na rany? Super! Wywalaj. W XXI wieku nie stosuje się miejscowo antybiotyków na rany. Zamiast tego odpowiedni opatrunek, dobrany do odpowiedniego uszkodzenia. Na naszych SORach, z antyseptyków króluje Octenisept. Jest lany litrami wszędzie i na wszystko, jest zalecany pacjentom do dezynfekcji wszelkich ran gdy wypuszczamy ich do domu. To nie jest zły antyseptyk. Oktenidyna jest generalnie zalecana do ran ostrych. Ale mało który medyk ratunkowy wie, że octeniseptu nie można lać na powierzchnie stawowe, nie można nim płukać ropni i kieszeni w ranach przewlekłych (a takich pacjentów mamy sporo), nie można go wlewać do otrzewnej, jego nadmiar w ranie powinno się usunąć. No! To teraz przyznać się, kto z Was chlustał octeniseptem na otwarty staw skokowy? ? ja nie raz… Ostatnio fascynuje mnie temat leczenia ran i powoli go zgłębiam, bo mało kto się nim przejmuje w ratownictwie. A przecież z ranami stykamy się ciagle! I ciagle źle je leczymy. Jeśli nie z niewiedzy, to z braku odpowiednich środków. Czyli znowu SORowski standard- jak nie ludzka ułomność, to niedofinansowanie ?. *** Moja Książka?link w bio #pielegniarka #pielegniarz #ratownictwo #ratownikmedyczny #panpielęgniarka #sor #karetka #sortojestdramat #szpital #rany #chirurgia#rana #opatrunek #instanurse #medstudent

A post shared by Pan Pielęgniarka (@panpielegniarka) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.