„Rodzice dziwią się, że ich córki bawiące się jeszcze lalkami zaczynają miesiączkować”. Ginekolog o tym, co się dzieje, kiedy miesiączka przychodzi za wcześnie
Pierwsza miesiączka to często dla dziewczyn przełomowy i niezwykle emocjonalny moment. Wiąże się z wieloma obawami tym bardziej, kiedy przychodzi za wcześnie lub za późno. Ginekolog-położnik Dorota Gródecka na swoim instagramowym profilu wyjaśnia, jakie mogą być powody zaburzenia miesiączkowania.
Pierwsza miesiączka – co jeśli przychodzi za wcześnie?
W przypadku rozmów o pierwszej miesiączce często pada zdanie „i nagle z dziewczynki stajesz się kobietą”, które choć fizjologicznie jest zgodne z prawdą, niesie ze sobą poczucie sporej odpowiedzialności, wyzwania, odnalezienia się w tej nowej, nie do końca zrozumiałej roli. Nic więc dziwnego, że zarówno dzieci, jak i ich rodzice czują obawy związane z nadejściem pierwszej miesiączki, szczególnie jeśli ta pojawia się stosunkowo wcześnie. Pisze o tym na swoim profilu na Instagramie ginekolożka, Dorota Gródecka.
„Rodzice dziwią się, że ich córki bawiące się jeszcze lalkami i układające klocki, zaczynają miesiączkować. Dzieciom również trudno zaakceptować zmiany anatomiczne i fizjologiczne, które najczęściej nie idą jeszcze w parze z dojrzewaniem psychicznym” – zauważa lekarka.
Zburzenia miesiączkowania – jakie są ich przyczyny?
Dorota Gródecka jest zdania, że wcześniejsze pokwitanie u dziewczynek wpisuje się w trend sekularny, czyli tendencje zmian zachodzących między pokoleniami w rozwoju biologicznym, nie mające podłoża genetycznego, a związane z rozwojem cywilizacji.
Rozwiń„Wcześniejszą menstruację przyspiesza zmiana naszego sposobu odżywiania – przyjmowanie pokarmów z większą ilością białka. Określono krytyczną masę ciała niezbędną do wystąpienia menarche, pierwszej miesiączki – aktualnie wynosi ona w przybliżeniu 46 kg, przy wzroście ok. 157 cm” – wyjaśnia ginekolożka. „Nie opóźnia się menarche u dziewcząt, u których pokwitanie przebiega prawidłowo. Wyjątkiem są te sytuacje, gdy rozpoznajemy przedwczesne pokwitanie, a diagnostyka i leczenie przyczyny zaburzeń są konieczne” – dodaje.
Ginekolożka w swoim instagramowym wpisie podaje również możliwe powody opóźniania się miesiączki. „Wiemy, że dziewczęta intensywnie trenujące sport czy tancerki najczęściej mają znacznie opóźnioną pierwszą miesiączkę, nierzadko przypadającą na 18. rok życia” – pisze lekarka. Poza wysiłkiem fizycznym za opóźnienie menstruacji może odpowiadać także restrykcyjna dieta, która – jak podkreśla specjalistka – może zaburzyć cykl płciowy u już miesiączkujących dziewczynek.
Zobacz także
„Pierwsza miesiączka? O nie, teraz już będziesz miała przechlapane do 50-tki…”. Seksuolożka o tym, jak nie rozmawiać z dzieckiem o menstruacji
„Nie chcę rozmawiać o swojej miesiączce jak o czymś odrażającym, bo przecież taka ona nie jest. To normalna funkcja biologiczna mojego ciała” – mówi Clara Henry, szwedzka blogerka, autorka książki „Tak, mam okres, a co?”
Jak wypracować zdrowe podejście do ciała i miesiączki? Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
się ten artykuł?